„Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela…”
Sakrament małżeństwa to przymierze miłości pomiędzy dwojgiem osób. W tym sakramencie Pan Bóg błogosławi i utrwala wzajemną miłość ludzką. Małżeństwo katolickie z natury rzeczy ukierunkowane jest na dwa równoważne cele: dobro wspólne małżonków oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa.
Formalności związane z zawarciem sakramentu małżeństwa:
- Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej celem zarezerwowania terminu uroczystości (ślubu odbywają się zasadniczo w soboty)
- Nie więcej niż trzy miesiące przed ślubem, narzeczeni po wcześniejszym umówieniu się z kapłanem odbywają rozmowę kanoniczną, podczas której następuje spisanie protokołu przedmałżeńskiego.
Wymagane dokumenty (potrzebne do spisania protokołu):
- zaświadczenia o stanie wolnym wydane przez Urząd Stanu Cywilnego
- ważne metryki chrztu świętego z uwagą o przyjętym bierzmowaniu (jeśli chrzest odbył się poza naszą parafią)
- dowód osobisty
- zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich
więcej informacji o naukach:
http://dr.opole.pl/strefa-narzeczonych/krok-po-kroku-do-slubu/ - ksero świadectwa ukończenia szkoły średniej (z wpisaną oceną z religii)
- dane osób wybranych na świadków ślubu
3. Po spisaniu protokołu narzeczeni mają obowiązek przystąpienia do sakramentu pokuty (drugi raz bezpośrednio przed ślubem)
Świadkowie
Świadkiem może zostać osoba pełnoletnia, która w dniu ślubu okaże ważny dokument potwierdzający tożsamość.
Wyjątkowe sytuacje prawne
Jeśli z jakiś powodów sytuacja narzeczonych nie jest uregulowana według prawa kościelnego należy zgłosić to w kancelarii parafialnej odpowiednio wcześniej, tak aby pozostał czas na uregulowanie wszelkich wątpliwości kościelno-prawnych.
W ramach uroczystości ślubnej dobrą praktyką jest ozdobienie kościoła kwiatami. W naszej parafii za dekoracje odpowiedzialna jest jedna z parafianek (dane zostaną podane przez księdza w kancelarii parafialnej)