Witamy

Witaj na stronie Parafii św. Jacka. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu potrzebne informacje.

Pan Jezus czeka

W naszym kościele czujemy się jak w domu. Najważniejsze, że Pan Jezus czeka tam zawsze na każdego żywy i prawdziwy.

 

Kościół zawsze otwarty

Dolny kościół zawsze otwarty, a w nim Chrystus Eucharystyczny czeka cały dzień na potrzebujących chwili wyciszenia i adoracji.

Nasz patron

Święty Jacek, nasz patron jest mocnym orędownikiem w niebie. To przez Jego wstawiennictwo polecamy Bogu mnóstwo naszych spraw.

 

Ołtarz - centrum kościoła

Centrum kościoła zawsze jest ołtarz. To tutaj codziennie dokonuje się zbawcza ofiara Chrystusa. Jak to dobrze, że mamy tak łatwy dostęp do niego.

Żywe kamienie

Kościół to żywe kamienie. Jesteśmy Parafią, Wspólnotą wiary i jesteśmy dumni z tego, że nosimy zaszczytne miano "Chrześcijan".

 • Nowości

  Nowości

  - Transmisja na żywo
  - Pogotowie Modlitewne
  - Eucharystia daje życie

   

   

   

   Więcej...

 • Pielgrzymki

  Pielgrzymki

  - Piesza Opolska Pielgrzymka na Jasną Górę w 2020 r.

   

   

   

   

      Więcej...

 • Zaproszenia

  Zaproszenia

  - Fatimskie klimaty 

                  

   

   

   

       

  Więcej...

 • Biblioteka

  Biblioteka

  Nasza parafialna biblioteka ...
  Polecamy nowości!

   

   

   

   

  Więcej...

Chrzest

Co to jest Chrzest?

Jak podaje Katechizm Religii Katolickiej - chrzest jest pierwszym i najpotrzebniejszym sakramentem. Jest narodzeniem do nowego życia w Chrystusie. Zgodnie z wolą Pana jest on konieczny do zbawienia, tak jak Kościół, do którego chrzest wprowadza.

Istotny obrzęd chrztu polega na zanurzeniu kandydata w wodzie lub polaniu jego głowy z równoczesnym wezwaniem Trójcy Świętej (N... ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego).

Właściwie wszystkie dobrodziejstwa chrztu wypływają z tego jednego dobrodziejstwa: zjednoczenia z Chrystusem, który za nas umarł i zmartwychwstał. To On łącząc człowieka z sobą, łączy go jednocześnie z Ojcem i Duchem Świętym, dzięki czemu ochrzczony staje się dzieckiem Bożym, bratem Chrystusa i świątynią Ducha Świętego.

Chrzest nie tylko łączy wszystkich ochrzczonych z Trójcą Świętą, ale także jednoczy ich między sobą. Włączenie poszczególnych ochrzczonych w Chrystusa sprawia, że wszyscy spotykają się w Nim jako bracia i siostry, tworząc jedną wielką Rodzinę Bożą, Kościół.

Od najdawniejszych czasów chrzest jest udzielany dziecim (choć na początku udzielany był dorosłym), ponieważ jest on darem Bożym, który nie zakłada ludzkich zasług. Dzieci chrzczone są w wierze Kościoła, w wierze rodziców. Suponuje się bowiem, że rodzice pragną dla swojego dziecka pełni życia i prawdziwej wolności.

Świadomi swych godności i zadań ochrzczeni oddają publiczny kult Bogu, dają swiadectwo swej wierze w środowisku i uczestniczą w posłannnictwie całego Kościoła w dzisiejszym świecie. Rodzice chrześcijańscy toważyszą ochrzczonemu dziecku w rozwoju życia z Bogiem oraz służą dziecku przykładem takiego życia. Pomagają im w tym rodzice chrzestni, na których powinni być wybieranii ludzie szczególnie mocni w wierze, występujący w roli świadków prawdziwego życia chrześcijańskiego na co dzień.


W naszej parafii

Praktyka parafialna co do sprawowania sakramentu chrztu bywa rózna w zależności od potrzeb, możliwości i sytuacji. W naszej parafii wygląda ona następująco:
Dziecko, które rodzice pragną ochrzcić należy zgłosić w kancelarii parafialnej. Chrzty odbywają się w sposób uroczysty w każdą drugą niedzielę miesiąca na specjalnej Mszy św. sprawowanej o godz. 1400.

Dokumenty: W kancelarii należy przedstawić akt urodzenia dziecka oraz dane personalne rodziców i rodziców chrzestnych. Dane te zostaną odnotowane w Ksziędze Chrztów i pozostaną w archiwum parafii na zawsze. Księga chrztów jest podstawową księgą (w sensie formalnym) każdego chrześcijanina. Do niej spływają informacje o wydarzeniach sakramentalnych i społecznych (np. przyjęte bierzmowanie, zawrcie małżeństwa, przyjęte święcenia, profesja zakonna, wystąpienie z Kościoła). Chrzestni powinni przedstawić ze swojej parafii dokument potwierdzający brak przeszkód do podjęcia się tej roli.

Nauki: Jeżeli ktoś jeszcze nie uczestniczył w naukach przedchrzcielnych powinien to uczynić w sobotę poprzedzającą niedzielę chrzcielną w salce parafialnej o godz. 1630, lub w innym miejscu albo czasie, przedstawiając odpowiednie poświadczenie.

Uwagi: Do chrztu przynosimy dziecko, a wraz z nim białą szatę chrzcielną i świecę, które towarzyszą obrzędowi chrztu. W związku z posługą sakramentalną można złożyć dobrowolną ofiarę, dzięki której możliwe jest funkcjonowanie parafii i sprawowanie posług. Zachęcamy do radosnego świętowania faktu przyjęcia tego sakramentu, ale w duchu prawdziwie chrześcijańskim.

Porządek nabożeństw

 

W NIEDZIELE I ŚWIĘTA
Msze święte:
800 930 1100 1230 1800
Nieszpory i nabożeństwa okresowe:
1715

W DNI POWSZEDNIE
Msze święte:
700 800 1830 (sobota 1800)

W OKRESIE WAKACJI I FERII
800 1830 (sobota 1800)
Nabożeństwa okresowe:
1745 (sobota 1715)

 

Kancelaria parafialna

 

CZYNNA W DNI POWSZEDNIE

wtorek, czwartek 9001000
środa, piątek 16001730 

W OKRESIE WAKACJI I FERII

wtorek 9001000
piątek 16001730

Administrator danych osobowych informuje,
że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej
parafii św. Jacka w Opolu umieszczone zostały
za zgodą osób, których dane dotyczą
lub umieszczone są

na podstawie prawa Państwowego i Kanonicznego.

Szybki kontakt

 

Rzymskokatolicka Parafia
św. Jacka w Opolu
ul. Tysiąclecia 11
45-462 Opole

 • Tel. 77 455 07 26

 
REGON: 040098924
NIP: 754-25-54-460
Konto Bank Pekao I O/Opole:
51 1240 1633 1111 0000 2650 9385
e-mail parafii:
parafia@swjacek.opole.pl