Bierzmowanie
Co to jest Bierzmowanie?
Bierzmowanie razem z Chrztem i Eucharystią należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Sakrament bierzmowania umacnia i dopełnia owoce chrztu świętego. Przyjęcie tego sakramentu jest więc konieczne dla stawania się w pełni chrześcijaninem.
Bierzmowanie jest sakramentem, który daje Ducha Świętego, aby głębiej zakorzenić nas w synostwie Bożym, ściślej wszczepić w Chrystusa, umocnić naszą więź z Kościołem, włączyć nas bardziej do jego posłania i pomóc w świadczeniu o wierze chrześcijańskiej słowem, któremu toważyszą czyny (KRK 1316).
Jezus Chrystus przez swe życie, a szczególnie przez mękę i śmierć wysłużył Kościołowi dar Ducha Świętego. W dniu zmartwychwstania obdarzył Duchem Świętym Apostołów. W sposób dostrzegalny w dzień Pięćdziesiątnicy zesłał Ducha Świętego. Apostołowie napełnieni Jego mocą zaczęli odważnie głosić dobrą nowinę o zbawieniu. Ludzie, którzy uwierzyli słowom Apostołów i przyjęli chrzest z ich rąk, otrzymali także Ducha Świętego.
Istotnym obrzędem bierzmowania jest namaszczenie olejem krzyżma świętego czoła ochrzczonego wraz z położeniem ręki na jego głowie przez biskupa (lub innego szafarza) i słowami: "N... przyjmij znamię daru Ducha Świętego".
Bierzmowani dostępują pełniejszego udziałuw kapłańskiej, prorockiej i królewskiej misji Chrystusa. Zostają powołani do dawania świadectwa Chrystusowi słowem i życiem oraz do podejmowania odpowiedzialnych zadań w Kościele i w świecie. Człowiek bierzmowany, jako świadek Chrystusa, ma w mocy Ducha Świętego szerzyć wiarę i bronić jej słowem oraz czynem i w ten sposób przyczyniać się do budowania Kościoła.
Pytanie o odpowiedni wiek do przyjęcia sakramentu bierzmowania w różny sposób rozstrzygają kompetentne władze w Kościołach lokalnych. W Kościele łacińskim ogólnie został przyjęty "wiek rozeznania", jako czasu udzielania bierzmowania. W Kościele w Polsce z racji duszpasterskich na ogół bierzmowania udziela się dorastającej młodzieży, która może już całkowicie samodzielnie opowiedzieć się za Chrystusem i Kościołem.
W naszej parafii
Do bierzmowania przygotowuje się młodzież pierwszej, drugiej i trzeciej klasy szkół gimnazjalnych oraz szóstych i siódmych szkół podsawowych. Przygotowanie obejmuje oprócz regularnej katechezy szkolnej, także spotkania w grupach w cyklu tygodniowym lub dwutygodniowym (dla klas trzecich), oraz w cyklu miesięcznym (dla klas pierwszych i drugich), które prowadzą księża wikariusze (wspierani animatorami świeckimi) w salce parafialnej. Od września do grudnia uczniowie klas trzecich gimnazjalnych odbywają odpowiednią formację. Luty i marzec jest czasem przygotowania liturgiczno-modlitewnego.
Termin bierzmowania ustalany jest każdorazowo przez duszpaserzy z księdzem biskupem. W roku 2019 bierzmowanie w naszej parafii odbędzie się w niedzielę 12 maja o godz. 18.00.
Dokumenty które należy przygotować wcześniej, to przede wszystkim świadectwo chrztu z dokładnym adresem parafii chrztu, do której parafia wysyła informację o udzielonym sakramencie. W razie przyjmowania bierzmowania w innej parafii należy przedstawić również zgodę swojego proboszcza i zaświadczenie o przygotowaniu do jego przyjęcia.
Dorośli pragnący przystąpić do tego sakramentu powinni zgłosić się w kancelarii parafialnej i skonsultować taką możliwość z duszpasterzem. Formą przygotowania dla dorosłych jest udział w tak zwanym "katechumenacie", który stanowi cykl katechez uzupełniających dla dorosłych i odbywa się w Opolu w parafii św. Ap. Piotra i Pawła, albo przygotowanie indywidualne pod opieką duszpasterza. Bierzmowanie dla dorosłych w naszej diecezji odbywa się w Katedrze Opolskiej kilka razy w roku. W 2019 będą to dni: 23 marca, 8 czerwca i 14 grudnia o godz. 16.00.