Witamy

Witaj na stronie Parafii św. Jacka. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu potrzebne informacje.

Pan Jezus czeka

W naszym kościele czujemy się jak w domu. Najważniejsze, że Pan Jezus czeka tam zawsze na każdego żywy i prawdziwy.

 

Kościół zawsze otwarty

Dolny kościół zawsze otwarty, a w nim Chrystus Eucharystyczny czeka cały dzień na potrzebujących chwili wyciszenia i adoracji.

Nasz patron

Święty Jacek, nasz patron jest mocnym orędownikiem w niebie. To przez Jego wstawiennictwo polecamy Bogu mnóstwo naszych spraw.

 

Ołtarz - centrum kościoła

Centrum kościoła zawsze jest ołtarz. To tutaj codziennie dokonuje się zbawcza ofiara Chrystusa. Jak to dobrze, że mamy tak łatwy dostęp do niego.

Żywe kamienie

Kościół to żywe kamienie. Jesteśmy Parafią, Wspólnotą wiary i jesteśmy dumni z tego, że nosimy zaszczytne miano "Chrześcijan".

 • Nowości

  Nowości

  - Transmisja na żywo
  - Pogotowie Modlitewne
  - Eucharystia daje życie

   

   

   

   Więcej...

 • Pielgrzymki

  Pielgrzymki

  - Piesza Opolska Pielgrzymka na Jasną Górę w 2020 r.

   

   

   

   

      Więcej...

 • Zaproszenia

  Zaproszenia

  - Fatimskie klimaty 

                  

   

   

   

       

  Więcej...

 • Biblioteka

  Biblioteka

  Nasza parafialna biblioteka ...
  Polecamy nowości!

   

   

   

   

  Więcej...

Kronika w latach 2011 - 2020

 

2011

Stowarzyszenie "Chciej chcieć" wydało kolejny kalendarz parafialny - jego drugą edycję, przedstawiając na poszczególnych stronach grupy i wspólnoty parafialne oraz podając szereg informacji dotyczących naszej parafii.

Przed końcem stycznia zakończyły się odwiedziny duszpasterskie rodzin, które objęły północno-zachodnią część parafii.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka 22 stycznia Zespół Caritas zorganizował spotkanie Seniorów zakończone Mszą św. w ich intencji.

W niedzielę 23 stycznia gościliśmy Radio Plus. O godz. 11:00 była transmitowana Msza św., a po niej miało miejsce spotkanie z naszymi parafianami.

Wspólnota Trudnych Małżeństw SYCHAR zaprosiła zainteresowanych na kolejne spotkanie Ogniska Wiernej Miłości w piątek 28 stycznia. Takie spotkania odbywają się przez cały rok w ostatnie piątki miesiąca i każdorazowo są poprzedzone adoracją Najświętszego Sakramentu i Eucharystią.

Inna nasza Wspólnota - Czcicieli Ducha Świętego Ognisk Pokutnych modliła się przez cały rok w 13. dniu miesiąca w dolnym kościele na Drodze Krzyżowej, a w każdą 1. niedzielę miesiąca miała swe spotkania formacyjne.

Na zakończenie okresu śpiewania kolęd 30 stycznia wystąpił w dolnym kościele nasz chór "Hiacyntus".

W niedzielę 13 lutego wyruszyła parafialna pielgrzymka do Ziemi Świętej. Opiekę duszpasterską sprawował ks. Proboszcz.

Popielec przypadł bardzo późno - dopiero 9 marca. Rekolekcje Wielkopostne rozpoczęły się w 2. niedzielę Wlk. Postu i trwały do środy 23 marca. Rekolekcje głosił O. Piechota, franciszkanin-kapucyn. Po tych rekolekcjach - na spotkaniu w dniu 14 kwietnia - zawiązała się grupa modlitewna św. Ojca Pio.

W czwartek 24 marca przybył do parafii Ks. Bp Paweł Stobrawa, aby na Mszy św. o godz. 18:00 udzielić Sakramentu Bierzmowania 108 osobom - młodzieży ze szkół gimnazjalnych.

Triduum Paschalne - w dniach 21 do 23 kwietnia - miało wspaniałą oprawę liturgiczną, przygotowaną przez specjalnie zorganizowany zespół śpiewaków i instrumentalistów.

Uroczystości beatyfikacyjne papieża Jana Pawła II w Rzymie w niedzielę 1 maja poprzedziły intensywne przygotowania w całym kraju. Z naszej parafii 25 kwietnia wyruszyła sztafeta biegowa Klubu "Żółwik", 28 kwietnia wyjechała parafialna pielgrzymka autokarowa, był kameralny wieczór wspomnień dotyczący osoby Jana Pawła II, a przez kolejne 3 dni poprzedzające beatyfikację - Apele Jasnogórskie o godz. 21:00. W dzień beatyfikacji, 1 maja wieczorem, miała miejsce Godzina Dziękczynienia.

Odbyły się tradycyjne pielgrzymki piesze: 3 maja do obrazu Matki Bożej w Lędzinach oraz 28 maja - do sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śl.

Uroczystość I Komunii św. miała miejsce 8 maja. Na dwóch Mszach św. po raz pierwszy komunię przyjęło 121 dzieci.

Wspólnota Rycerstwa Niepokalanej zorganizowała w dniach 13 i 14 maja pielgrzymkę do Łagiewnik, Zakopanego i Ludźmierza, zaś dla uczczenia 70. rocznicy męczeństwa św. Maksymiliana Kolbe pielgrzymowała w połowie sierpnia do Harmężów, Oświęcimia i Inwałdu.

Sukcesem naszego chóru Hiacyntus zakończył się XIV Przegląd Chórów Parafialnych Diecezji Opolskiej w dniu 28 maja, po raz kolejny zajmując w nim I miejsce.

Ze względu na trudności formalne i finansowe, nie odbył się festyn parafialny, tradycyjnie organizowany przez Zespół Caritas pod koniec czerwca. Aby pozyskać fundusze na wyjazd dzieci z biedniejszych rodzin na wypoczynek letni, Caritas zorganizował w to miejsce 26 czerwca udaną akcję "Parafianie - dzieciom", każdemu ofiarodawcy dziękując i wręczając paczuszkę z ciastem.

W połowie roku zamówione zostały dwa okna z witrażami do wieży; ponadto ustawiono rusztowania i wykonano remont nieszczelnego świetlika wieży.

Na Mszy św. w sobotę 2 lipca nasz parafianin ks. Jerzy Dzierżanowski obchodził swój jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich.

Dekretem Biskupa Opolskiego wikariusz ks. Jacek Chromniak po 5 latach posługi w naszej parafii został przeniesiony do parafii Wniebowzięcia NMP w Raciborzu.
Na jego miejsce pod koniec sierpnia przyszedł ks. Sławomir Kwiatkowski - wikariusz z parafii św. Mikołaja w Krapkowicach i pełniący dodatkowo funkcję Diecezjalnego Moderatora Ruchu Światło-Życie.

XXXV Opolska Pielgrzymka na Jasną Górę zmieniła doroczny termin pielgrzymowania i wyruszyła sprzed naszego kościoła już 1 sierpnia. Jednym z pielgrzymów w pierwszych dniach był ks. Biskup Opolski Andrzej Czaja.

Uroczystość św. Jacka - patrona naszej parafii - przypadła 17 sierpnia w środę. Odpust z uroczystą sumą został przeniesiony na najbliższą niedzielę, a sumie przewodniczył dominikanin O. Stanisław Lityński z Ukrainy.

Parafialne dożynki miały miejsce 4 września.

17 września odbył się w naszej parafii Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Mszę św. celebrował i Słowo Boże wygłosił Ks. Bp Paweł Stobrawa. Po Eucharystii była jeszcze godzina świadectw, a następnie obiad "pod chmurką" oraz gry i zabawy. Całość zakończyło nabożeństwo eucharystyczne.

W niedzielę 18 września obchodziliśmy Dzień Kolbiański zorganizowany przez Rycerzy Niepokalanej, a gościem był O. dr Piotr Cuber, który przybliżył nam postać św. Maksymiliana. Popołudniowe nabożeństwo było poświęcone temu świętemu - przedstawiona została sztuka Kazimierza Brauna "Mój syn Maksymilian".

XI Ogólnopolski Dzień Papieski - ze zbiórką na dzieło fundacji Nowego Tysiąclecia przypadł w niedzielę 9 października. W tym samym dniu w naszej parafii był Kiermasz - 22. rocznica konsekracji kościoła. Liturgię sumy w intencji budowniczych i dobrodziejów kościoła ubogacił nasz chór Hiacyntus.

24 października Zespół Caritas zorganizował tradycyjną pielgrzymkę dla Seniorów, tym razem do kościoła pątniczego św. Brykcjusza w Gościęcinie-Bryksach oraz do drewnianego kościoła zabytkowego w Radoszowach.

30 października w dolnym kościele miało miejsce poetyckie spotkanie p.t. "Niebo pełne poetów" zorganizowane przez opolski Klub Związków Twórczych, z udziałem chóru katedralnego.

W listopadzie bardziej pamiętaliśmy o naszych zmarłych; od 1 do 9 listopada odmawiany był różaniec z wypominkami.

W Uroczystość Chrystusa Króla, 20 listopada, gościliśmy w kościele grupę teatralną "Agnes", która zaprezentowała sztukę "Ostatnie dni Agnieszki".

1. Niedziela Adwentu przypadła 27 listopada. W następną niedzielę Zespół Caritas zorganizował na rzecz pomocy najbiedniejszym Kiermasz Adwentowy, połączony ze spotkaniem dzieci ze św. Mikołajem.
Przed świętami Bożego Narodzenia było więcej akcji pomocowych, takich jak "Szlachetna Paczka" czy zbiórka darów żywnościowych dla polskich rodzin na Białorusi - zorganizowana u nas przez Stowarzyszenie "Chciej chcieć".

1 grudnia powitaliśmy w naszej parafii nowego duszpasterza - ks. Józefa Szpeka. Jako rezydent pomaga w posłudze kapłańskiej w naszej parafi i w szpitalu WCM.

Wigilia Bożego Narodzenia przypadła w sobotę. Na Pasterce specjalna kolekta została przeznaczona na diecezjalny Fundusz Obrony Życia.

Od 27 grudnia rozpoczęła się kolęda - obejmująca część południowo-wschodnią parafii.

Mijający rok pożegnaliśmy 31 grudnia na przedwieczornej Mszy św. dziękczynnej.

Statystyka za 2011 r.

Mieszkańców 14500
średnio na Mszy św. niedzielnej 2600 osób
Chrzty 140
Pogrzeby 62
Śluby 33
I Komunia 121
Bierzmowanie 108

2012

Kolęda zakończyła się już przed połową stycznia, jako że w tym roku odwiedziny duszpasterskie realizowało czterech księży.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka 22 stycznia została odprawiona Msza św. w intencji Seniorów, a w następną sobotę parafialny zespół Caritas zorganizował dla nich tradycyjne spotkanie w salce parafialnej.

W ferie zimowe dla dzieci i młodzieży nasza Świetlica Środowiskowa zorganizowała akcję "Białej Zimy", która cieszyła się ogromnym powodzeniem. Program po feriach objął nowe dziedziny, takie jak zajęcia informatyczne, wokalno-instrumentalne, muzyczno-ruchowe, warsztaty plastyczne i języka angielskiego.

Środa Popielcowa przypadła 22 lutego. Tradycyjnie rozpoczynaliśmy w ten dzień nasze parafialne rekolekcje wielkopostne. W tym roku jednak ze względu na panujące mrozy zostały one przeniesione na inny termin.

A już w czwartek 23 lutego decyzją Ks. Bp. Ordynariusza nasz wikariusz ks. Kwiatkowski objął jako proboszcz parafię Kazimierz z kościołem p.w. Wniebowzięcia NMP. Tak więc ks. Sławomir pożegnał nas po zaledwie półrocznej posłudze w naszej wspólnocie.

Z kolei podczas 357. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski 14 marca księża biskupi na prośbę Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR powołali krajowego duszpasterza Wspólnoty i został nim opiekun naszego ogniska - ks. Paweł Dubowik.

Triduum Paschalne w dniach 5-8 kwietnia otrzymało wspaniałą oprawę liturgiczną - szczególnie zaś w Wielki Piątek, kiedy to m.in. cała Pasja wg św. Jana była śpiewana.

Po świętach ukazała się zapowiedź odnośnie do tegorocznych rekolekcji: poprowadzi je ks. prof. Piotr Morciniec, a odbędą się one w tygodniu przed Bożym Ciałem. Decyzją Rady Parafialnej termin przed Bożym Ciałem będzie obowiązywał również w latach następnych.

Uroczystość 1. komunii św. dla dzieci ze szkół podstawowych nr 15 i 20 przypadła w niedzielę 13 maja. Komunię św. przyjęło 98 dzieci. A już dwa dni później, we wtorek 15 maja, został udzielony sakrament bierzmowania młodzieży klas trzecich gimnazjalnych. Szafarzem tego sakramentu dla 90 młodych ludzi był opolski biskup pomocniczy Paweł Stobrawa.

Przełożone z okresu Wielkiego Postu na późniejszy okres rekolekcje parafialne rozpoczęły się w niedzielę 3 czerwca. Trwały one do czwartku, do Bożego Ciała, a poprowadził je nasz rezydent ks. prof. Piotr Morciniec. Temat rozważań nawiązywał do rozpoczynających się w Polsce mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012: "Marzenie o domu, albo... jak zagrać w finale". Miłym zaskoczeniem była wysoka frekwencja młodzieży, ale i parafian nie brakowało. Wszystkie wieczorne rozważania zostały zamieszczone w internecie na stronie www.morciniec.pl.
Jak już wspomniano, od tego roku rekolekcje będą się odbywały w okresie przed Bożym Ciałem.

W dniach 15-16 czerwca, dokładnie w piątą rocznicę założenia, wspólnota Rycerstwa Niepokalanej udała się na pielgrzymkę do Sanktuariów Maryjnych na Warmii i Mazurach oraz do Sokółki. Więcej szczegółów na stronie tej Wspólnoty.

W niedzielę 17 czerwca Parafialny Zespół Caritasu zorganizował po rocznej przerwie Festyn Rodzinny, który tym razem miał miejsce na terenie strzelnicy w Grudzicach. Dochód przeznaczony został na dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego dla najbardziej potrzebujących seniorów naszej parafii. Na festynie można było nabywać cegiełki z ciekawymi nagrodami.
Chętnych uczestników festynu dowoził i odwoził specjalny bus.

W czwartek 28 czerwca przypadła 40. rocznica ustanowienia diecezji opolskiej. W uroczystej liturgii w katedrze uczestniczyli arcybiskupi i biskupi metropolii górnośląskiej, a Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Wakacje rozpoczęły się od ogłoszenia wiadomości dotyczącej naszego ks. wikariusza Pawła Dubowika. Dekretem ks. bp. Czai ks. Paweł po 4-letnim posługiwaniu w naszej parafii został mianowany proboszczem parafii Głębinów i jednocześnie opiekunem tamtejszego caritasowego ośrodka formacyjno-wypoczynkowego "Rybak". Ks. Paweł pozostawił po sobie wiele dobrych dzieł. Nadal będzie też pełnił funkcję krajowego duszpasterza wspólnoty "Sychar".

W poniedziałek 30 lipca tradycyjnie sprzed naszego kościoła wyruszyła piesza pielgrzymka opolska na Jasną Górę. Pielgrzymów żegnał i błogosławił ks. bp Czaja - Ordynariusz Opolski. XXXVI pielgrzymka przyjęła hasło "Z Maryją żyć w Kościele jak w domu", nawiązując w ten sposób do tegorocznego krajowego programu duszpasterskiego "Kościół naszym domem".W pielgrzymce wzięło udział ok. 2400 pątników.

Odpust parafialny świętowaliśmy w niedzielę 19 sierpnia. Uroczystą Sumę odprawił i kazanie wygłosił - niezwykle ekspresyjnie - ks. dr Hubert Łysy.
W ogłoszeniach została podana informacja o dekretach ks. bp. Ordynariusza ustanawiających nowych wikariuszy od dnia 23 sierpnia. Zostali nimi: ks. Sebastian Szajda - tegoroczny neoprezbiter oraz ks. Adam Kondys - podejmujący u nas posługę po studiach biblistyki w Jerozolimie.

W najbliższą niedzielę nowy ks. wikariusz - neoprezbiter - udzielał po mszach św. błogosławieństwa prymicyjnego, natomiast Słowo Boże głosił gościnnie ks. Bazyli Żyński z diecezji kamieniecko-podolskiej, proszący też o wsparcie dla swojej posługi na Ukrainie.

Nasza parafianka Siostra Paula Justyna Wojtasik ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w sobotę 25 sierpnia złożyła uroczystą Profesję Wieczystą. Uroczystość miała miejsce w bazylice p.w. św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie.

We wtorek 28 sierpnia zmarł nagle nasz wieloletni kościelny Joachim Pietzner. Miał 79 lat i do ostatniego dnia posługiwał przy kościele.
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

W sierpniu i wrześniu z tyłu kościoła eksponowane były obrazy artysty malarza Jerzego Koleckiego. Wystawa obejmowała 27 prac, na których zostały namalowane Anioły - w różnych aspektach ich działalności. Przykładowo był tam Anioł Stróż, Anioł Zakochanych, Anioł Pośrednik, Anioł Płaczący nad Skrzywdzonym Dzieckiem, Anioł Pokoju i inne.
Jerzy Kolecki jest autorem obrazu Matki Bożej Królowej Aniołów - Pani Życia, znajdującego się w dolnej kaplicy.

Stowarzyszenie "Chciej chcieć" sfinansowało i wraz z Domem Dziennego Pobytu "Malinka" zorganizowało Festyn Ekologiczny w niedzielę 9 września na boisku sportowym na Malince. Było wiele atrakcji dla całych rodzin.

1 października 38 kleryków rozpoczęło formację w opolskim Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym. Jest wśród nich także nasz parafianin - Paweł Knop. Życzymy Mu wytrwałości na drodze powołania kapłańskiego oraz umacniania przez Ducha Św. w czasie studiów.

W tym samym dniu nastąpił powrót z 10-dniowej pielgrzymki parafialnej do Meksyku pod przewodnictwem ks. Proboszcza. Celem podstawowym było nawiedzenie sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

11 października rozpoczął się Rok Wiary, ogłoszony przez Papieża Listem apostolskim "Porta fidei". Rok Wiary trwać będzie do 24 listopada 2013 r. czyli do uroczystości Chrystusa Króla.

Tragdycyjna pielgrzymka Seniorów zorganizowana przez Zespół Caritas udała się 5 listopada w pobliże Opola. Pielgrzymi odwiedzili zabytkowy kościół w Centawie, pocysterski kościół w Jemielnicy oraz polanę koło Barutu - miejsce zwane Śląskim Katyniem.

Decyzją Biskupa Ordynariusza, z dniem 10 listopada ks. Józef Szpek objął administrowanie w parafii Włodary - po niespełna roku posługiwania duszpasterskiego w naszej parafii. Księdzu Józefowi serdecznie dziękujemy za czas posługi u nas i życzymy obfitości łask Bożych na nowej placówce.

Adwent rozpoczął się 2 grudnia. W Dniu Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, który corocznie przypada w II Niedzielę Adwentu, gościliśmy Ojca Zbigniewa Sawczuka - kapucyna z Dniepropietrowska na Ukrainie, który wygłosił Słowo Boże i otrzymał wsparcie parafian na remont kościoła odzyskanego przez katolików w 2009 r.

W III Niedzielę Adwentu nasz Zespół Caritas zorganizował Jarmark Przedświąteczny, z którego dochód został przeznaczony dla rodzin potrzebujących wsparcia. Tym razem jarmark został przeprowadzony z dużym rozmachem; obok tradycyjnych świeć wigilijnych czy pierników można było nabyć m.in. swojskie wyroby wędliniarskie, kutię, choinki.

Tuż po świętach Bożego Narodzenia rozpoczęły się odwiedziny kolędowe - w północnej części w parafii, a rok kalendarzowy tradycyjnie zakończyła 31 grudnia przedwieczorna Msza św. dziękczynna.

Statystyka za 2012 r.

Chrzty 125
Pogrzeby 76
Śluby 28
I Komunia 98
Bierzmowanie 90

2013

Kolęda zakończyła się 21 stycznia. W tym samym dniu z okazji Dnia Babci i Dziadka została odprawiona Msza św. w intencji Seniorów, a w kolejną  sobotę zespół Caritas zorganizował dla nich tradycyjne spotkanie z poczęstunkiem i innymi atrakcjami.

11 lutego zostaliśmy zaskoczeni wiadomością z Watykanu, iż Ojciec święty Benedykt XVI rezygnuje z posługi Biskupa Rzymu. Decyzję Papieża przyjęliśmy z wiarą i zrozumieniem, dziękując za ten pontyfikat - zakończony 28 lutego po niemal 8 latach posługi - modlitwą w Jego intencji i wyśpiewaniem Te Deum Laudamus na Mszach św. w 3. Niedzielę Wielkiego Postu.

Chyba nie mniej byliśmy zaskoczeni, gdy 13 marca - już w drugim dniu konklawe - następcą Benedykta XVI został wybrany 76-letni kardynał argentyński Jorge Mario Bergoglio. Jako pierwszy papież w historii przyjął imię Franciszka. Duch Święty powiał jak chciał...

W marcu zakończony został montaż 2 symetrycznie rozmieszczonych witraży, po lewej i prawej stronie wieży. Witraże wykonała pracownia Michała Cubera z Głogówka, wg projektu dr. inż. architekta Jana Rabieja z Gliwic.

W niedzielę 28 kwietnia Ks. Bp Ordynariusz Andrzej Czaja udzielił Sakramentu Bierzmowania 134 osobom - w tym młodzieży z naszej parafii (102 osobom) i z parafii sąsiedniej (Wniebowzięcia NMP - 32).

30 kwietnia zmarł po ciężkiej chorobie nasz długoletni kościelny ś.p. Piotr Przybyła. Miał 77 lat. Uroczystości pogrzebowe - przy licznym udziale księży i parafian - miały miejsce w sobotę 4 maja. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

W święto NMP Królowej Polski odbyła się tradycyjna, ślubowana przez przodków pielgrzymka do obrazu Matki Bożej w Lędzinach. Mimo kiepskiej pogody (cały czas siąpił deszcz) udział wzięło ok. 200 osób (licząc razem z parafianami z kościoła Wniebowzięcia NMP z Gosławic).

Jak co roku, w 2. niedzielę maja miała miejsce I komunia św. dzieci. Przyjęło ją w tym roku 125 dzieci.

18 księży z rocznika święceń kapłańskich ks. Adama Kondysa sprzed 11 lat sprawowało wraz z nim Mszę św. na zjeździe kursowym w środę 22 maja. Organizacja takiego zjazdu księży, tyle że z okazji 32. rocznicy ich święceń, czeka też w przyszłym roku ks. Proboszcza.

24 maja wieczorem nasz kościół wziął udział w międzynarodowym projekcie Noc Kościołów, jednym z owoców współpracy diecezji opolskiej z diecezją ołomuniecką. Mieszkańcy Opola - i nie tylko - mogli odwiedzić wybrane świątynie i kaplice, aby się pomodlić i spotkać z duszpasterzami, wysłuchać koncertu, zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne.
U nas można było posłuchać chóru Hiacyntus, muzyki organowej w wykonaniu Zdzisława Komendery i Stanisława Jarockiego, zespołu muzycznego Ignis Ardens, a w dolnym kościele adorować Najświętszy Sakrament.

W niedzielę Trójcy Świętej 26 maja rozpoczęły się doroczne rekolekcje parafialne przed Bożym Ciałem, które poprowadził ks. Jerzy Dzierżanowski - diecezjalny duszpasterz rodzin. Tematyka dotyczyła właśnie rodzin, a mottem było hasło "Rodzina Bogiem silna". W planie rekolekcji były m.in. spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz Msza św. dla seniorów i chorych z Sakramentem namaszczenia.

W tę samą niedzielę w Opolu miał miejsce II Marsz dla Życia i Rodziny, zaś w kolejną niedzielę - 2 czerwca o godz. 17.00 - na zaproszenie Papieża zjednoczyliśmy się z całym światem o tej samej porze na godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu - w globalnej modlitwie w Roku Wiary.

W czerwcu - po niespełna 9 latach - zakończył działalność chór parafialny Hiacyntus pod kierownictwem Elżbiety Willim. Więcej: na stronie chóru.

Z początkiem wakacji ruszyły wycieczki i pielgrzymki. I tak ministranci i lektorzy pojechali 28 czerwca na tydzień ze swym opiekunem ks. Adamem do Włoch, a Marianki 1 lipca wraz z ks. Sebastianem - również na tydzień - do Zakopanego.
Wcześniej, bo w połowie czerwca, miała miejsce 2-dniowa pielgrzymka wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej do Świebodzina, Paradyża i Lichenia.

Po rocznej służbie w naszej wspólnocie ks. Adam Kondys dekretem Biskupa Opolskiego został przeniesiony do parafii Jemielnica. Księdzu Adamowi dziękujemy serdecznie za piękną posługę w tym okresie i życzymy Błogosławieństwa Bożego na nowej placówce.
Pożegnalną Mszę św. ks. Adam odprawił w niedzielę 18 sierpnia przewodnicząc uroczystej Sumie odpustowej o godz. 11.00, jako że w tę niedzielę obchodziliśmy odpust parafialny ze wspomnienia naszego patrona św. Jacka.

Z początkiem sierpnia parafia nasza doczekała się nowej strony internetowej. Spełnia ona standardy obowiązujące w świecie tego medium, jest bardziej przejrzysta i czytelna.

W poniedziałek 19 sierpnia wyruszyła spod naszego kościoła 37. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. Pielgrzymów pożegnał i pobłogosławił Biskup Opolski. Jak co roku pielgrzymka nawiedziła po drodze sanktuaria w Kamieniu Śląskim i na Górze Świętej Anny, a na Jasną Górę dotarła w sobotę 24 sierpnia.

W tenże poniedziałek minęło dokładnie 10 lat od ustanowienia proboszczem naszej parafii Księdza Huberta Chudobę. Dziękujemy Panu Bogu za Jego posługę i życzymy wszelkiego dobra i wielu łask Bożych na dalszą owocną służbę w naszej wspólnocie parafialnej.

28 sierpnia powitaliśmy w parafii nowego wikariusza, ks. Andrzeja Glinkę, który przeszedł do nas po 3 latach posługiwania w Kluczborku, w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Ks. Andrzej będzie opiekunem naszych ministrantów i lektorów, a także wspólnoty trudnych małżeństw "Sychar" oraz Ognisk Pokutnych.

W niedzielę 8 września miały miejsce dożynki parafialne.
W tym samym dniu na terenie parafii odbyły się dwa festyny rodzinne. Pierwszy z nich zorganizowany został przez Stowarzyszenie "Chciej chcieć" (we współpracy z Domem Dziennego Pobytu "Malinka") na boisku w centrum Osiedla Malinka od godz. 13.00, a zaraz po nim - od godz. 17.00 - tradycyjnie organizowany przez parafialną Caritas na placu przykościelnym. Festyn Caritasu zakończyła zabawa taneczna trwająca do 22.00.

Wspólnota Dzieci Maryi naszej parafii zdobyła tegoroczny puchar przechodni ks. Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai, wręczony jej w trakcie diecezjalnej pielgrzymki Dzieci Maryi na Górę św. Anny w dniach 27-29 września.

Parafialne Stowarzyszenie "Chciej chcieć” wydało kalendarz na rok 2014, akcentując w nim jubileusz 25-lecia konsekracji naszego kościoła. Oprócz podstawowych informacji parafialnych podana została krótka historia kościoła, a jako grafiki umieszczono fotografie przydrożnych kaplic i krzyży z terenu naszej parafii.

W niedzielę 13 października obchodziliśmy XIII Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem: Jan Paweł II - papież dialogu. Był to też wyjątkowy Dzień Maryjny, jako że gościliśmy ks. Waltera Rachwalika, Pallotyna z Częstochowy, który na Mszach św. głosił Słowo o orędziu fatimskim i poprowadził Nabożeństwo Fatimskie, a w Rzymie papież Franciszek zawierzył świat Niepokalanemu Sercu Maryi.

Z początkiem listopada ruszyła wymiana okien w salkach i pomieszczeniach kościoła od strony północno-wschodniej, m.in. w zakrystiach. W sumie  dokonano wymiany 24 okien. Z kolei od połowy listopada do świąt Bożego Narodzenia trwało malowanie kościoła - przez pewien okres wszystkie nabożeństwa odbywały się w dolnym kościele.

W niedzielę 24 listopada w uroczystość Chrystusa Króla zakończył się Rok Wiary w Kościele Powszechnym. W naszym kościele, jako wotum dziękczynne tego Roku, umieszczona została w prezbiterium figura Trójcy Świętej. Autorem projektu jest architekt Janusz Oleniecki, wykonawcą - państwo Piechnikowie. Nowa instalacja pięknie harmonizuje z wnętrzem kościoła.

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP gościliśmy Ojca kapucyna Jerzego Zielińskiego z Ukrainy, który z mocą głosił Słowo Boże. Tradycyjnie w tę II niedzielę Adwentu we wszystkich parafiach jest obchodzony dzień pomocy Kościołowi na Wschodzie. Po Mszach św. mieliśmy okazję wesprzeć materialnie dzieło prowadzone przez Ojca Zielińskiego.

 W IV niedzielę Adwentu na terenie przykościelnym w  "wiosennej" aurze odbył się kiermasz świąteczny organizowany przez parafialny zespół Caritasu. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem i nic dziwnego: oprócz tradycyjnych świec wigilijnych można było nabyć ciasto, pierniki, wyroby wędliniarskie, choinki i po raz pierwszy żywe karpie. Pod namiotem były potrawy z grilla, kawa, herbata i grzaniec. Dochód został przeznaczony na rodziny potrzebujące wsparcia.

Pasterka i Msze św. w Boże Narodzenie odbywały się w już pięknie wymalowanej świątyni. Stajenka nawiązywała w swej konstrukcji do zbliżającej się 25. rocznicy konsekracji kościoła (która miała miejsce 22 października 1989).
Od 27 grudnia rozpoczęła się kolęda, w tym roku obejmująca  południowo-wschodnią część parafii.

Statystyka za 2013 r.

Chrzty                    132
Pogrzeby                75
Śluby                      26
I Komunia            125
Bierzmowanie     102

2014

W Nowym Roku - nowy biskup pomocniczy w diecezji: 11 stycznia w kościele seminaryjnym przyjął święcenia biskupie ks. Rudolf Pierskała.

Odwiedziny duszpasterskie zakończyły się 21 stycznia. W tym też dniu sprawowana była Msza św. w intencji Seniorów z okazji Dnia Babci i Dziadka; tradycyjne spotkanie Seniorów z tej okazji zorganizował zespół Caritasu w poprzedzającą sobotę.

W dniach 13-27 lutego miała miejsce pielgrzymka do Meksyku i na Kubę (8 dni w Meksyku i 6 dni na Kubie) pod hasłem “Śladami Błogosławionego Jana Pawła II”. Jej opiekunem i przewodnikiem duchowym był ks. Proboszcz Chudoba.

W niedzielę 9 marca gościł u nas i głosił Słowo Boże pochodzący z Opola ksiądz Andrzej Grondowski, proboszcz parafii w Norylsku w diecezji irkuckiej. Otrzymał wsparcie duchowe i materialne dla działań misyjnych na dalekiej Syberii.

We wtorek 18 marca przy wypełnionym dolnym kościele koncertował znakomity zespół muzyki chrześcijańskiej Mate.O akustyczny kwartet. Koncert odbył się na zaproszenie Stowarzyszenia "Chciej chcieć".

W ostatnich dniach marca ruszyła budowa kaplicy w tylnej części kościoła - wg projektu architekta Janusza Olenieckiego. Kaplica zostanie poświęcona św. Janowi Pawłowi II jako dziękczynne wotum parafii za dar Jego kanonizacji w Rzymie w 2. niedzielę wielkanocną  w święto Miłosierdzia Bożego. 

W Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia po porannej Mszy św. spod naszego kościoła wystartowała do Rzymu sztafeta Parafialnego Klubu Biegacza "Żółwik", aby wziąć udział w kanonizacji Ojca św. Jana Pawła II. Jednym z 22 biegaczy był nasz wikariusz ks. Sebastian,  zarazem opiekun duchowy sztafety.

Msza kanonizacyjna w Niedzielę Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia  to wydarzenie, którego znaczenia być może obecnie jeszcze nie doceniamy, ale wielkie słowa są tu jak najbardziej na miejscu. Oto Kościół ogłosił świętym naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II! I wszystko to działo się na naszych oczach! Co za historia!
Śpiewamy Bogu Najwyższemu Te Deum laudamus za ten wspaniały dar. Dziękujemy także za Dobrego Papieża Jana XXIII, z którym w tym dniu naszego papieża połączyła wspólna kanonizacja.

Wdzięczni za świadectwo życia oraz posługę św. Jana Pawła II, będziemy odtąd prosić go o wstawiennictwo u Boga we wszystkich dla nas ważnych sprawach, a pomocną w tej modlitwie będzie nasza nowa figura świętego, która zostanie umieszczona w nowo wybudowanej kaplicy. Poświęcenie figury miało miejsce w czasie celebrowanej Mszy św. o godz. 9:30, kiedy to w Rzymie trwała uroczysta kanonizacja Jana Pawła II. Autorem i wykonawcą figury jest nasz parafianin pan Janusz Oleniecki.

Warto odnotować zmianę w działalności naszej biblioteki parafialnej, która z rozmachem i na różne sposoby zaczęła zachęcać do wypożyczania książek. To od czasu, kiedy prowadzi ją bibliotekarka Anna Piosik.  Warto też dodać, że w zbiorach biblioteki znajduje się niemal 4.000 woluminów, a księgozbiór jest na bieżąco uzupełniany o interesujące tytuły.

Doroczna ślubowana pielgrzymka do Lędzin w uroczystość NMP Królowej Polski w dniu 3 maja  miała dużą frekwencję, i to pomimo niesprzyjającej pogody: było zimno i mokro.

W następnym tygodniu figura św. Jana Pawła II znalazła swoje docelowe miejsce w nowo budowanej, jeszcze niewykończonej kaplicy. Równolegle ruszyła budowa bliźniaczej kaplicy po przeciwnej stronie nawy; ta ma zostać poświęcona naszym Aniołom Stróżom. W obu kaplicach znajdą się też konfesjonały zabudowane w ścianę - dotychczas wolnostojące.

Jak co roku, w 2. niedzielę maja przeżywaliśmy w parafii uroczystość I Komunii św. dzieci ze szkół podstawowych nr 15 i 20.  W tym roku Komunię św. przyjęło po raz pierwszy 170 dzieci.

W środę 14 maja o godz. 11:00 była sprawowana uroczysta Msza św. dziękczynna z okazji 32. rocznicy  święceń kapłańskich ks. Proboszcza i jego kolegów rocznikowych, którzy święcenia przyjęli w 1982 roku. Przy ołtarzu stanęło do koncelebry 25 księży. Pod koniec Mszy św. zabrzmiało uroczyste Te Deum laudamus, a na zakończenie - w wykonaniu samych księży - Bogurodzica (a capella).

 W niedzielę 25 maja gościliśmy ks. bp. Pawła Stobrawę, który udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży z III klas gimnazjalnych. Sakrament ten przyjęło łącznie 91 osób, z tego 18 bierzmowańców pochodziło z sąsiedniej parafii Wniebowzięcia NMP w Gosławicach.

 Od niedzieli 15 czerwca do środy przed Bożym Ciałem odbyły się doroczne rekolekcje parafialne. Poprowadził je ks. Wojciech Werner, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, z diecezji tarnowskiej – diecezjalny egzorcysta. Tematem był biblijny cytat: „Kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo”.
We wtorek miało miejsce specjalne nabożeństwo o uwolnienie od zniewoleń i uzdrowienie duszy i ciała.
W niedzielę rekolekcyjną niejako dopełnieniem rekolekcji był dwukrotny występ Scholi  Dziecięcej z Brzeska Ziarenka Nadziei. Duża grupa dzieci wystąpiła po Mszy św. w południe oraz wieczorem, gdy zaprezentowała koncert pt. „Jan Paweł II – dziesięć słów”.

W następną niedzielę Zespół parafialny "Caritas" zorganizował po raz XX Festyn Rodzinny, tym razem na terenie strzelnicy w Grudzicach. Pogoda dopisała, w przeciwieństwie do niezbyt imponującej frekwencji. Było wiele atrakcji, a największy aplauz uzyskał pokaz żonglerki w wykonaniu Krzysztofa Riewolda. Chętnych uczestników Festynu przewoził specjalny busik.

Pod koniec czerwca rozpoczął się gruntowny remont głównego przedsionka kościoła. Konserwacji poddano już centralne drzwi wejściowe.

Równo z początkiem wakacji wyruszyły dwie tygodniowe wycieczki: do Austrii pojechała duża grupa ministrantów z opiekunem ks. Andrzejem, zaś do Zakopanego nasze Marianki z ks. Sebastianem.

Odpust parafialny  ku czci św. Jacka przypadł dokładnie w niedzielę. Kościół przybrał odświętny wygląd, a do tego zakończony został remont przedsionka, gdzie powróciły z konserwacji wszystkie drzwi wejściowe i gdzie zawisł krzyż poprzednio umieszczony w prezbiterium. Dobiegła też końca budowa obu kaplic w tylnej części kościoła. Sumie odpustowej przewodniczył O. Hubert Zabłocki - gwardian klasztoru Franciszkanów w Opolu. 

W poniedziałek 18 sierpnia ruszyła spod naszego kościoła XXXVIII Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę, którą pożegnał i pobłogosławił Biskup Opolski ks. bp Czaja. W tym roku w żółtej Jedynce pielgrzymowało ponad 180 osób, zaś w całej pielgrzymce wzięło udział łącznie 2.350 osób. Opiekunem duchowym naszej grupy był ks. Sebastian.

Dekretem Biskupa Opolskiego nasz ks. wikariusz Sebastian Szajda otrzymał nominację na wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie.  Dziękujemy najserdeczniej księdzu Sebastianowi za 2-letnią posługę w naszej parafii. Msza św. pożegnalna odbyła się w niedzielę 24 sierpnia.  

Z kolei w niedzielę 31 sierpnia powitaliśmy dwóch nowych duszpasterzy. Byli nimi: ks. Krzysztof Drzewiecki - pełniący funkcję wikariusza oraz ks. Krzysztof Niebudek - służący pomocą jako rezydent parafii.

7 września trzy nasze parafianki: Urszula i dwie Weroniki zgłosiły się do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej w Leśnicy - jako kandydatki na pierwszy rok formacji podstawowej.

15 września został reaktywowany chór parafialny - po rozwiązniu się poprzedniego. Na początek zgłosiło się do niego 12 osób. Chór prowadzi wikariusz ks. Krzysztof Drzewiecki.

W liturgiczne wspomnienie Aniołów Stróżów - w czwartek 2 października gościlimy w parafii Biskupa Opolskiego ks. bp. Andrzeja Czaję, który poświęcił naszą nową kaplicę zbudowaną ku czci Aniołów Stróżów. Kaplica jest dedykowana dzieciom utraconym i ich osieroconym rodzicom. W jej centrum znajduje się figura Anioła z maleńkim aniołkiem na rękach. Autorem pomysłu utworzenia takiej kaplicy był ks. prof . Piotr Morciniec - rezydent naszej parafii, a projektu kaplicy i rzeźby - architekt Janusz Oleniecki.

W niedzielę 12 października uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem ks. bp. Rudolfa Pierskały obchodziliśmy 25. rocznicę poświęcenia naszego kościoła. Przybyli niemal wszyscy poprzedni wikariusze i wielu innych księży z dekanatu, a homilie głosił na wszystkich Mszach św. nasz poprzedni proboszcz ks. Marcin Ogiolda.   Mszę św. jubileuszową zakończyła procesja wokół kościoła oraz uroczyste Te Deum laudamus.
W obu nowych kaplicach wystawione zostały zdjęcia z budowy kościoła.
W tę samą niedzielę obchodzony był też XIV Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem: "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie!" 

Adwent rozpoczął się 30 listopada. W drugą niedzielę Adwentu - 7 grudnia - w Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie gościliśmy O. Jerzego Zielińskiego, kapucyna posługującego na Ukrainie. Głosił on Słowo Boże i zebrał datki z przeznaczeniem na pomoc dla kościoła na Ukrainie.
Wieczorem tego dnia odbył się  wykład naszego rezydenta ks. prof. Piotra Morcińca na temat wyzwań związanych z ideologią gender. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie "Chciej chcieć".

W IV niedzielę Adwentu na terenie przykościelnym odbył się tradycyjny kiermasz przedświąteczny organizowany przez parafialny zespół Caritasu. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem, a dochód ze sprzedaży wszystkich produktów został przeznaczony - jak zawsze - na pomoc ludziom potrzebującym wsparcia.

28 grudnia zakończył się w naszej metropolii śląskiej Rok Rodziny, przebiegający pod hasłem "Rodzina miłością wielka". 

Statystyka za 2014 r.

Mieszkańców 14.600
średnio na Mszy św. niedzielnej 2500 osób
Chrzty                    124
Pogrzeby                 57
Śluby                       25
I Komunia              170
Bierzmowanie         73

2015

Rok 2015 został ogłoszony przez Sejm rokiem św. Jana Pawła II; w kwietniu mija 10 rocznica Jego śmierci. Jednocześnie jest to rok Caritas w Polsce; 25 lat temu odrodziły się struktury Caritas.
W Kościele Powszechnym trwa natomiast Rok Życia Konsekrowanego ogłoszony przez papieża Franciszka. 

Kolęda czyli odwiedziny duszpasterskie objęły północno-zachodnią część parafii i zakończyły się 16 stycznia.

W niedzielę 11 stycznia gościliśmy O. Jerzego Wilka - kamilianina i misjonarza z Madagaskaru, który głosił na Mszach św. Słowo Boże i otrzymał wsparcie dla posługi misyjnej. 

Tradycyjne spotkanie Seniorów z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka zorganizowane przez parafialny zespół Caritas odbyło się w sobotę 24 stycznia i było poprzedzone 21 stycznia Mszą św. w ich intencji . 

W bieżącym Roku Życia Konsekrowanego, dnia 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego - ustanowionego przez papieża Jana Pawła II jako Dzień Życia Konsekrowanego - została odprawiona u nas Msza św. w intencji osób konsekrowanych pochodzących z naszej parafii. Są nimi: O. Leonard Deja, O. Marcin Szafors, O. Jozue Gonsior, S. Aneta Kołodziejszyk, S. Róża Gąsior, S. Renata Kurc, S. Paula Wojtasik.

25 i 26 lutego nasza wspólnota parafialna przeżywała czas kanonicznej wizytacji biskupiej. Poprzednia taka wizytacja miała miejsce przed 6 laty i przeprowadził ją ks. bp Kopiec, podczas tegorocznej gościliśmy Ordynariusza ks. bp. Czaję. Wizytację poprzedziło sprawdzenie przez specjalistów z Kurii ksiąg i dokumentacji parafii, stanu technicznego kościoła i kaplicy oraz ich wyposażenia.
W pierwszym dniu wizytacji uroczyście przywitany ks. bp Andrzej Czaja odprawił Mszę św. pontyfikalną i wygłosił homilię, po czym spotkał się z kandydatami do Bierzmowania oraz Radą Duszpasterską. W następnym dniu była Msza św. w intencji chorych i Seniorów, odwiedziny w Wojewódzkim Centrum Medycznym, nabożeństwo z koronką do Bożego Miłosierdzia oraz spotkanie z parafialnymi grupami formacyjnymi i modlitewnymi.

W połowie okresu Wielkiego Postu zlikwidowane zostały konfesjonały wolnostojące. Pobudowane nowe konfesjonały poniekąd "wtopiły" się w ściany boczne kościoła,  dyskretnie osłaniając i odgradzając penitentów od nawy. Również spowiednicy mają odtąd wyższy komfort w swej posłudze.

25 marca w wieczór uroczystości Zwiastowania Pańskiego odbyły się w naszym kościele diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia. Mszy św. przewodniczył Biskup Opolski Andrzej Czaja, a udział w niej wzięli m.in. dyrektor diecezjalnej poradni rodzinnej, pracownicy i wolontariusze  fundacji ochrony życia i klerycy z seminarium duchownego. Po homilii ponad 60 osób złożyło uroczyste przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka poczętego, wiążące się z 9-miesięczną modlitwą za to dziecko, gdy jest ono zagrożone aborcją.

W tym samym dniu z inicjatywy parafian zainaugurowane zostało w parafii "Jerycho Różańcowe". W dolnym kościele po porannej Mszy św. w intencji błogosławionych owoców tej inicjatywy przez cały dzień trwała adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Modlitwę różańcową i adorację poprowadziły poszczególne wspólnoty Żywego Różańca, Rycerstwo Niepokalanej i Ognisko Pokutne. Zakończenie nastąpiło o 21:00 odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.  

Doroczną I Komunię św. w niedzielę 10 maja przyjęło 120 dzieci ze szkół podstawowych nr 15 i 20.  W tym roku w tę samą niedzielę przybył do nas ks. bp Rudolf Pierskała, aby na Mszy św. wieczornej udzielić Sakramentu Bierzmowania 87 kandydatom z naszej parafii oraz 21 z sąsiedniej Wniebowzięcia NMP w Gosławicach.

Tegoroczne Rekolekcje przed Bożym Ciałem odbywały się od niedzieli 31 maja do czwartku 4 czerwca. Poprowadził je nasz były wikariusz ks. Krzysztof Trembecki, a tematyka dotyczyła tajemnicy Eucharystii. Nauki rekolekcyjne i spotkania objęły dorosłych,  młodzież i dzieci, a także animatorów wspólnot w parafii. Była też Msza św. z nauką dla osób starszych i chorych.

W piątek 5 czerwca odnotowaliśmy drugie już w tym roku "Jerycho Różańcowe". W dolnym kościele po wieczornej Mszy św. przez całą dobę trwała adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Modlitwę różańcową i adorację poprowadziły poszczególne wspólnoty Żywego Różańca, Rycerstwo Niepokalanej, Wspólnota Sychar i Ognisko Pokutne. Opiekunem duchowym i uczestnikiem Jerycha był ks. Krzysztof Niebudek. Adoracja zakończyła się w sobotę o godz. 18:00.

Na Spotkanie Młodych - Lednica 2015 w dniu 6 czerwca na Pola Lednickie udała się międzyparafialna grupa młodzieży licząca ponad 40 osób. Opiekunem i przewodnikiem grupy był nasz wikariusz ks. Krzysztof Drzewiecki.

W niedzielę 21 czerwca odbył się doroczny festyn rodzinny zorganizowany przez parafialną Caritas po raz XXI. Na terenie przykościelnym wzięło w nim udział całkiem sporo parafian i gości. Dochód z festynu był przeznaczony na organizację wypoczynku wakacyjnego dla dzieci z niezamożnych rodzin oraz na inne formy pomocy tym rodzinom.

W połowie lipca gruntownie nowego wyglądu i wyposażenia doczekała się zakrystia w swej części centralnej; zmodernizowano także instalację elektryczną kościoła. Już nieco wcześniej wykonano remont pomieszczenia pomocniczego zakrystii, gdzie powstała m.in. kabina WC.

39. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę wyruszyła spod naszego kościoła w poniedziałek 17 sierpnia - a więc w święto naszego patrona św. Jacka. Pielgrzymów wyprawił Biskup Opolski Andrzej Czaja. W naszej żółtej Jedynce wyruszyło na trasę 183 osób, z ks. ks. Krzysztofem Drzewieckim i Andrzejem Glinką jako przewodnikami i opiekunami duchowymi. Na zakończenie pielgrzymki na Jasnej Górze, w sobotę 22 sierpnia, Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Andrzej Czaja. Łączna liczba pielgrzymów wyniosła w tym roku 2500 osób.

1 października w naszym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu rozpoczęło studia i formację kapłańską na I roku 26 kandydatów do stanu kapłańskiego. Wśród nich jest nasz parafianin Mateusz Sawicki. 

W ramach przygotowań do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w niedzielę 11 października odbyło się spotkanie rodzin, które zgłosiły chęć przyjęcia młodych pielgrzymów w gościnę na czas ich pobytu w Diecezjach, wolontariuszy i liderów Parafialnego Zespołu ŚDM oraz zainteresowanych wyjazdem na świętowanie do Krakowa. Do diecezjalnego centrum ŚDM nasza parafia zadeklarowała przyjęcie 60 do 80 pielgrzymów. Ze zgłoszeń rodzin wynika, że możemy przyjąć tę liczbę z nawiązką.
Od początku listopada zaczęła funkcjonować w naszej witrynie parafialnej zakładka ŚDM Kraków'16. 

Od wieczora 10 listopada przez 24 godziny trwało "Jerycho Różańcowe" - kolejne, trzecie w tym roku. W dolnym kościele trwała adoracja przed Najświętszym Sakramentem i modlitwa różańcowa, była droga krzyżowa i inne modlitwy - prowadzone przez poszczególne wspólnoty działające w parafii.

W I niedzielę Adwentu, 29 listopada, rozpoczął się nowy rok kościelny, który zbiegł się z początkiem obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski. Z kolei 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w kościele powszechnym został otwarty Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia Bożego, który potrwa do  20 listopada 2016 r. - niedzieli Chrystusa Króla.

W listopadzie upłynęła 5-letnia kadencja parafialnej Rady Duszpasterskiej, w związku z czym odbyły się wybory na nową kadencję. W dwóch etapach wybrano nową Radę, której zaprzysiężenie nastąpiło w grudniu. Skład nowej Rady w zakładce z menu Duszpasterstwo. 

W niedzielę 6 grudnia podczas uroczystej Mszy św. w kościele seminaryjno-akademickim  ks. bp Paweł Stobrawa udzielił posługi akolitatu alumnom IV roku Seminarium Duchownego, wśród których był też nasz parafianin Paweł Knop. Dzień wcześniej miały miejce jego  obłóczyny tj. przywdzianie stroju duchownego - sutanny.

W IV niedzielę Adwentu na terenie przykościelnym odbył się tradycyjny kiermasz przedświąteczny organizowany przez parafialny zespół Caritasu. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem.

Rok zakończyło w dniu 31 grudnia o 17:00 tradycyjne nabożeństwo dziękczynne z Mszą św. 

Statystyka za 2015 r.

Liczba mieszkańców  14.600
na Mszy św. niedzielnej średnio 2400 osób
Chrzty                    148
Pogrzeby                 76 
Śluby                       36
I Komunia              120 
Bierzmowanie         87

2016

Odwiedziny duszpasterskie (kolęda) objęły część południowo-wschodnią parafii.

W niedzielę 10 stycznia odbyło się w dolnym kościele przy dużej frekwencji nabożeństwo popołudniowe poprowadzone przez nasz chór parafialny pod kierunkiem ks. Krzysztofa Drzewieckiego, na które złożył się montaż słowno-muzyczny o tematyce bożonarodzeniowej. 

Z okazji Dnia Babci i Dziadka w sobotę 23 stycznia parafialna Caritas zorganizowała tradycyjne spotkanie Seniorów przy kawie i słodkim poczęstunku. Rano o 8:00  była sprawowana Msza św. w ich intencji.

W tym samym dniu wieczorem na nabożeństwie uwielbienia spotkała się rodzina duchowej adopcji dziecka poczętego, dziękując Bogu za to Dzieło podjęte w marcu poprzedniego roku. Nabożeństwa dla rodziny duchowej adopcji odbywały się w każdą ostatnią sobotę miesiąca (z wyjątkiem wakacji) pod przewodnictwem księdza Krzysztofa Drzewieckiego.

21 lutego - w II niedzielę Wielkiego Postu, obchodzoną w Kościele jako Niedziela Ad Gentes, gościliśmy misjonarzy kombonianów O. Krzysztofa Zębika i O. Nguonzi Deogratiasa, którzy głosili Słowo Boże i rozprowadzali materiały o tematyce misyjnej. Z kolei w IV niedzielę 6 marca gościł u nas O. Jerzy Zieliński OFMCap z Ukrainy, głosząc Słowo Boże i otrzymując wsparcie na potrzeby wspólnoty katolików na Ukrainie.

W piątkowy wieczór 4 marca rozpoczęło się  IV Jerycho Różańcowe, wpisując się w inicjatywę "24 godziny dla Pana", o którą prosił papież Franciszek w ramach obchodów Roku Miłosierdzia. W łączności z Papieżem i Kościołem powszechnym przez 24 godziny trwała adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwy (głównie różańcowe) w intencjach Ojczyzny, świata i Kościoła.

W Niedzielę Palmową nasza parafialna Caritas zorganizowała tradycyjny kiermasz przedświąteczny, z której dochód został przeznaczony na wsparcie rodzin w potrzebie. Specyfiką tegorocznego kiermaszu było rozdanie w poprzedzającą niedzielę 150 sztuk "Toreb Miłosierdzia", które po napełnieniu darami przez wiernych zostały zwrócone w dniu kiermaszu. Odzew parafian był bardzo żywy.

W dniach od 14 do 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu odbyły się centralne obchody jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.  Uroczystości miały charakter kościelno-państwowy. W wielu parafiach diecezji i w całym kraju miały miejsce konferencje, specjalne nabożeństwa, koncerty itp.   

W V Niedzielę Wielkanocną  24 kwietnia gościł u nas Ojciec Bazyli Żyński - proboszcz parafii w Lityniu na Podolu na Ukrainie, który wygłosił Słowo Boże i opowiedział o trudach posługi na tych terenach oraz otrzymał wsparcie na rekonstrukcję świątyni.

26 kwietnia parafialna Caritas zorganizowała całodzienną pielgrzymkę Seniorów do Głębinowa. Ponad 50 osób  wraz z ks. Proboszczem udało się do ośrodka Caritasu "Rybak" nad Jeziorem Nyskim. W kościele pw. św. Urbana miała miejsce Msza św. i nabożeństwo do św. Rity, a w ośrodku - obiad, czas wolny i kawa z poczęstunkiem. Po drodze Seniorzy odwiedzili katedrę w Nysie, wchodząc przez jubileuszową Bramę Miłosierdzia.

W 2. niedzielę maja wspólnota parafialna przeżywała uroczystość I Komunii św. dzieci ze szkół podstawowych nr 15 i 20 oraz była świadkiem bierzmowania młodzieży z 3. klas gimnazjalnych. Komunię św. przyjęło po raz pierwszy 166 dzieci, zaś Sakrament Bierzmowania, którego szafarzem na Mszy św. wieczornej był ks. bp Rudolf Pierskała, został udzielony 73 osobom z naszej parafii oraz 26 - z sąsiedniej, Wniebowzięcia NMP w Gosławicach.

Doroczne rekolekcje parafialne przed Bożym Ciałem w dniach 22-26 maja poprowadził O. Lech Dorobczyński OFM. Tematem rekolekcji było hasłoMiłosierdzie to nie handel wymienny.

Grupa młodzieży licząca niespełna 50 osób (w tym ok. 20 osób z naszej parafii) udała się 4 czerwca na Pola Lednickie, na jubileuszowe XX Spotkania Młodych, tym razem już bez udziału twórcy Spotkań, zmarłego pod koniec ub. roku O. Jana Góry. Opiekunem i przewodnikiem grupy był ks. wikariusz Krzysztof Drzewiecki. W Spotkaniach uczestniczyło ok. 65 tys. osób z całej Polski.

W niedzielę 19 czerwca na terenie przykościelnym odbył się XXII Festyn Rodzinny organizowany przez parafialną Caritas. Przy pięknej pogodzie spotkali się parafianie i goście, choć frekwencja nie była rewelacyjna. A było wiele atrakcji, domowa kuchnia, kawa i ciasto, wieczorem - zabawa taneczna.

W niedzielę 10 lipca Słowo Boże na Mszach św. głosił ks. Andrzej Grondowski - proboszcz parafii w Norylsku na północnej Syberii. Ks. Grondowski pochodzi z opolskiej parafii Przemienienia Pańskiego i na misjach przebywa od 2000 roku. Naszymi ofiarami mieliśmy możliwość wesprzeć jego działalność duszpasterską na Syberii.

14 lipca dziesięcioro dzieci z naszej parafii udało się na 2-tygodniowe kolonie letnie do ośrodka "Karolinka" w Jarnołtówku, organizowane przez parafialny Zespół Caritas w ramach działalności statutowej.

Od środy 20 lipca gościła w parafii grupa młodzieży przybyłej do Polski na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie: 49 Czechów i 2 osoby z Kanady. Zamieszkali u rodzin i przygotowując się do spotkania z papieżem Franciszkiem brali udział w zajęciach przygotowanych przez parafię w ramach tzw. Dni w Diecezjach. Razem z 4.300 pielgrzymami z 22 krajów przebywającymi w parafiach diecezji opolskiej udali się 25 lipca do Krakowa. Centralnym punktem programu w diecezji opolskiej było spotkanie wszystkich pielgrzymów na Górze św. Anny w sobotę 23 lipca na Dniu Wspólnoty, po którym w Opolu miał miejsce Festyn w parku na osiedlu Armii Krajowej.
Z Opolszczyzny zarejestrowało się na wyjazd do Krakowa ok. 100 grup liczących 2200 młodych ludzi. Grupa z naszej parafii liczyła 28 osób.

Papież Franciszek przebywał w Polsce w dniach 27 - 31 lipca. W programie było m.in. przewodniczenie Mszy św. na Jasnej Górze w Częstochowie z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski, wizyta w obozie Auschwitz i przede wszystkim spotkania z młodzieżą przybyłą na ŚDM: na krakowskich Błoniach, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz w Campusie Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki, gdzie na zakończenie ŚDM papież odprawił Mszę św. Pojednania. 

W niedzielę 14 sierpnia pożegnał się z naszą wspólnotą parafialną ks. Krzysztof Niebudek, który po 2 latach posługi jako rezydent otrzymał dekret do parafii św. Tomasza w Kietrzu. Dziękowaliśmy ks. Krzysztofowi za piękną posługę i pomoc w duszpasterzowaniu w naszej parafii.

15 sierpnia - w Uroczystość Wniebowzięcia NMP -  ruszyła spod naszego kościoła 40. piesza pielgrzymka opolska na Jasną Górę - strumień opolski. Jej  tematem przewodnim było hasło "Od źródeł chrztu i miłosierdzia - do nowego życia". W naszej żółtej Jedynce wędrowało niespełna 200 pielgrzymów, a cała opolska pielgrzymka (wszystkie jej strumienie) liczyła na Jasnej Górze niemal 3000 osób.

W październiku obchodził 25-lecie nieprzerwanej pracy w charakterze organisty w naszym kościele Zdzisław Komendera. Podobny jubileusz obchodził rok wcześniej drugi nasz organista  - Stanisław Jarocki.

W niedzielę 20 listopada w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata na popołudniowych nieszporach w naszym kościele został proklamowany Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.  Dzień wcześniej Akt ten został uroczyście ogłoszony w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.  W tę niedzielę zakończyły się też obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. 

Tegoroczny Adwent był rekordowo długi - co wynikało z układu kalendarza: Boże Narodzenie przypadło w piątą niedzielę licząc od początku Adwentu. W czwartą niedzielę odbył się tradycyjny kiermasz przedświąteczny organizowany przez parafialną Caritas, z którego dochód został przeznaczony na cele charytatywne.
W okresie Adwentu codziennie były sprawowane po raz pierwszy dwie Msze św. roratnie: rano o godz. 7:00 w dolnym kościele i - jak zwykle - o 18:00 w górnym kościele (z wyjątkami: w czwartek na Mszy św. szkolnej o 17:00 i w sobotę o 8:00) .

Kolęda czyli odwiedziny duszpasterskie rodzin rozpoczęła się 28 grudnia i objęła północno- zachodnią część parafii. Stary Rok zakończyło nabożeństwo i Msza św. dziękczynna o godz. 17:00.

Statystyka za 2016 r.

Mieszkańców 14.600
średnio na Mszy św. niedzielnej 2400 osób
Chrzty                  123
Pogrzeby               77
Śluby                     22
I Komunia            166
Bierzmowanie       73

2017

Doroczne spotkanie Seniorów z okazji Dnia Babci i Dziadka organizowane przez parafialną Caritas odbyło się w sobotę 28 stycznia i było poprzedzone poranną Mszą św. w ich intencji.

Na niedzielnych Mszach św. w dniu 5 lutego została odczytana Odezwa biskupa opolskiego w związku z peregrynacją kopii obrazu Matki Bożej Opolskiej w dekanacie opolskim. Peregrynacja wpisuje się w obchody 800-lecia miasta Opola i będzie przebiegać pod hasłem "Z Maryją do Jezusa". W naszej parafii obraz będzie przebywał w dniach 13 - 20 maja.

W pierwszych dniach marca zakończył się gruntowny remont pomieszczeń i korytarza na parterze domu parafialnego. Wszystkie salki zostały wyposażone w nowe efektowne drzwi wejściowe, podłogę w świetlicy wyłożono panelami, całość wymalowano. Już wcześniej urządzono na nowo toalety.

1 kwietnia nasz chór parafialny pod kierunkiem ks. Krzysztofa Drzewieckiego wziął udział w XII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – ŻORY 2017. W przeglądzie zaprezentowało się 20 chórów z całej Polski.

W Niedzielę Palmową 9 kwietnia nasza parafialna Caritas zorganizowała kolejny kiermasz przedświąteczny. Była też zbiórka darów żywnościowych, z których przygotowano paczki dla osób wymagających wsparcia.

Triduum Paschalne ubogaciły piękne śpiewy scholi. Komunia święta była udzielana pod dwiema postaciami nie tylko w Wielki Czwartek, ale również w Wielką Sobotę. Po liturgii wielkopiątkowej była możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w dolnym kościele przy "Bożym Grobie", którą poprowadził - przy dużej frekwencji - nasz chór parafialny oraz oddzielnie zespół muzyczny Ignis Ardens.

Dekretem Biskupa Opolskiego z 10 kwietnia został skierowany do naszej parafii ks. Ryszard Hanaczewski. Będzie pełnił posługę duszpasterską jako rezydent - po powrocie z wieloletniej służby poza krajem, w tym wśród Polonii w Kanadzie.

18 kwietnia pochodzący z naszej parafii jezuita Wojciech Werhun przyjął w Rzymie święcenia diakonatu - po 10 latach formacji: studiów filozoficznych, praktyki duszpasterskiej i studiów teologicznych. Warto zaznaczyć, że dk. Wojciech jest autorem kilku publikacji i książek poświęconych duchowości ignacjańskiej, w tym praktycznego podręcznika rozwoju duchowego.

3 maja odbyła się ślubowana pielgrzymka parafialna do sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lędzinach, wespół z parafianami z Gosławic. Tegoroczna pielgrzymka wpisała się w jubileusz 300-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie. Tam miały miejsce główne obchody uroczystości NMP Królowej Polski, podczas których ponowiony został Milenijny Akt Oddania Matce Bożej.

W sobotę 6 maja nasz parafianin Paweł Knop - kleryk piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu - przyjął święcenia diakonatu. Szafarzem święceń był ks. bp Stobrawa, który podczas uroczystej liturgii w kościele seminaryjnym udzielił święceń diakonatu łącznie 10 klerykom. Przy okazji warto nadmienić, że w Seminarium Duchownym studiuje jeszcze dwóch alumnów z naszej parafii: na II roku jest Mateusz Sawicki i na I - Łukasz Lorc. 

Na wieczornej Mszy św. w niedzielę 7 maja ks. bp Paweł Stobrawa udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży z naszej parafii i z parafii Wniebowzięcia NMP w Gosławicach. Łącznie przyjęło ten Sakrament 105 osób, w tym z naszej parafii - 78 osób.

W sobotę 13 maja rozpoczęła się w parafii peregrynacja obrazu Matki Bożej Opolskiej, wpisująca się w obchody 800-lecia powstania  Opola. Peregrynacja przebiegała pod hasłem „Z Maryją do Jezusa”. Na rozpoczęcie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji miasta, a przewodniczył jej  ks. bp Paweł Stobrawa. 

W tym samym dniu Kościół powszechny obchodził 100. rocznicę objawień fatimskich. Główne obchody miały miejsce w Fatimie, dokąd pielgrzymował papież Franciszek. W trakcie uroczystej liturgii eucharystycznej ku czci Matki Bożej Różańcowej papież kanonizował dwójkę dzieci, którym przed 100 laty objawiła się Matka Boża: Hiacyntę i Franciszka. Warto podkreślić, że posiadamy w parafii relikwie tych dzieci - przywiezione z Fatimy po ogłoszeniu ich przez św. Jana Pawła II błogosławionymi. W naszym kościele od 1993 r. każdy trzynasty dzień miesiąca jest akcentowany jako Dzień Fatimski: odbywają się wtedy specjalne nabożeństwa fatimskie z różańcem i procesją ze świecami.

Druga niedziela maja to dzień I Komunii św. dzieci klas trzecich ze szkół podstawowych nr 15 i 20. W tym roku 14 maja przyjęło Pana Jezusa po raz pierwszy 190 dzieci (odpowiednio: 96 i 94). Na popołudniowym nabożeństwie szczególnie akcentowano obecność kopii obrazu Matki Bożej Opolskiej w dniach jej peregrynacji.

Peregrynacja obrazu Matki Bożej zakończyła się po tygodniu pobytu  w naszym kościele, w sobotę 20 maja. W okresie nawiedzenia miały miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, różaniec, codzienna modlitwa w Godzinie Miłosierdzia, wieczorem Apel Jasnogórski, a podczas Mszy św. w tygodniu głoszone były stosowne homilie.
Pożegnanie poprzedziła całodobowa modlitwa różańcowa w ramach VII 
edycji Jerycha.

W dniach od 11 do 15 czerwca odbyły się doroczne rekolekcje parafialne przed Bożym Ciałem. Poprowadził je ks. Radosław Herka - pallotyn, a tematem przewodnim było pytanie: Czym jest chrześcijaństwo? Były m.in. nauki ogólne, spotkania z dziećmi i młodzieżą, Msza św. dla osób starszych z obrzędem namaszczenia chorych.

W niedzielę 25 czerwca nasza parafialna Wspólnota Rycerstwa Niepokalanej obchodziła jubileusz 10-lecia swego istnienia. W związku z tym parafia gościła franciszkanina z Niepokalanowa o. Roberta Stachowiaka, który na Mszach św. głosił Słowo Boże. Podczas Mszy św. w południe sprawowanej w intencji rycerzy prezes zarządu Wspólnoty Elżbieta Nestorowicz odebrała okolicznościowy dyplom z Narodowego Centrum Rycerstwa Niepokalanej w Polsce. Popołudniu przedstawiony został monodram pt. "Edyta Stein - życie moje" w wykonaniu zaproszonej na ten jubileusz aktorki teatrów wrocławskich Jadwigi Skupnik. 

W  poniedziałek 14 sierpnia około tysiąca osób  wyruszyło spod naszego kościoła na Jasną Górę w 41. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej - w 8 grupach strumienia opolskiego. Hasło tegorocznej pielgrzymki  „Z Maryją idziemy głosić Ewangelię Miłosierdzia” nawiązywało do tegorocznego wezwania duszpasterskiego "Idźcie i głoście". Pielgrzymów pożegnał  biskup opolski Andrzej Czaja, a opiekunem duchowym pątników z naszej zółtej Jedynki był ks. wikariusz Krzysztof Drzewiecki. Na Jasną Górę w sobotę 19 sierpnia dotarło w pięciu strumieniach  łącznie 2750 pielgrzymów.

Dekretem Biskupa Opolskiego pod koniec sierpnia wikariusz ks. Andrzej Glinka został przeniesiony  do parafii Wniebowzięcia NMP w Raciborzu. Wspólnota parafialna serdecznie podziękowała ks. Andrzejowi za 4-letni okres pięknej posługi w naszej parafii na Mszy św. w dniu 13 sierpnia i życzyła dużo radości z posługiwania w nowej parafii.  

Tym samym Dekretem po zaledwie kilku miesiącach posługi duszpasterskiej jako rezydent ks. Ryszard Hanaczewski został przeniesiony do parafii Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy. Ks. Ryszardowi podziękowaliśmy za służbę w naszej wspólnocie parafialnej na Mszy św. 15 sierpnia.

Uroczystość odpustowa ku czci św. Jacka została przeniesiona na niedzielę 20 sierpnia. Sumie odpustowej przewodniczył O. Grzegorz Kramer - Jezuita, proboszcz parafii NSPJ w Opolu, który też głosił przez cały dzień homilie. 

Od 24 sierpnia nowym wikariuszem w naszej parafii został ks. Krzysztof Kozimor, przeniesiony dekretem Biskupa Opolskiego z parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich.  

Ważnym wydarzeniem tegorocznym - związanym z obchodami 100-lecia objawień w Fatimie - był Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Kościoła w Polsce. Akt ten po raz pierwszy został proklamowany 8 września 1946 r. na Jasnej Górze i  ponowiony przez Episkopat Polski w czerwcu b.r. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. W naszej parafii akt zawierzenia Matce Bożej został podjęty w święto Narodzenia NMP w piątek 8 września podczas Mszy świętych, podobnie jak we wszystkich świątyniach w naszym kraju.

W związku z obchodami roku fatimskiego nasza parafia zorganizowała samolotową pielgrzymkę do Fatimy. Odbyła się ona w dniach od 14 do 21 września. W programie znalazło się ponadto sanktuarium w Santiago de Compostela  z grobem .św. Jakuba (nie licząc innych atrakcji turystycznych). 

Z kolei w święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września  w katedrze opolskiej w uroczystość odpustową miała miejsce kulminacja religijnych obchodów 800-lecia miasta Opola. Biskup opolski w obecności licznie zgromadzonych wiernych dokonał aktu wywyższenia Jezusa Chrystusa i przyjęcia Go za Króla i Pana w mieście. Do tego aktu przygotowywała opolan peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Opolskiej po opolskich parafiach i zawierzenie miasta macierzyńskiej opiece Maryi  dokonane przed Jej cudownym wizerunkiem w Katedrze w dniu 24 czerwca. 

W niedzielę 17 września gościliśmy O. Kazimierza Tyberskiego, oblata, który na wszystkich Mszach św. głosił Słowo Boże oraz prosił o wsparcie działalności misyjnej Ojców oblatów przez zakup misyjnego kalendarza na 2018 rok. To już stało się poniekąd doroczną tradycją w naszej parafii.

7 października we wspomnienie MB Różańcowej miała miejsce ogólnopolska inicjatywa modlitewna "Różaniec do Granic". Jej  przesłaniem była modlitwa różańcowa na granicach naszego kraju za Ojczyznę i za cały świat, w nawiązaniu do 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie. Do tej modlitwy włączyła się także nasza parafia, której Wspólnota Żywego Różańca zorganizowała wyjazd parafian autokarami do sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie, będącym jednym z 320 kościołów stacyjnych w kraju. Po konferencji,  Mszy św. i nabożeństwie z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, uczestnicy udali się do wyznaczonych miejsc w pobliżu granicy Polski, gdzie odmówili wszystkie 4 części modlitwy różańcowej.

W niedzielę 8 października obchodzony był XVII Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Przy kościele odbywała się doroczna zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
W tę samą niedzielę gościliśmy O. Leonarda Pawlaka SVD ze Zgromadzenia Słowa Bożego Księży Werbistów z Nysy, który głosił homilie i otrzymał wsparcie  na misje. 

Zakończeniem obchodów 100-lecia objawień fatimskich w diecezji opolskiej była Msza św. sprawowana przez bp. Ordynariusza Andrzeja Czaję w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Opolu-Grudzicach w dniu 13 października. 

15 października nasza parafia zaistniała na portalu społecznościowym Facebook - został założony fanpage. Na stronie będą zamieszczane nowości, opinie, komentarze i zdjęcia. -  służąc do komunikacji pomiędzy użytkownikami tego serwisu.

W sobotę 28 października odbyła się Msza św. dla wolontariuszy Caritas naszego dekanatu, której przewodniczył i na której homilię wygłośił ks. Jarosław Staniszewski - dyrektor rejonu opolskiego Caritas. Po Mszy św. miało miejsce  spotkanie wolontariuszy w salce domu parafialnego. 

Na początku listopada napęd dzwonów na wieży kościelnej po 20 latach pracy odmówił posłuszeństwa. Trzeba było wymienić instalację elektryczną i układ sterowania.  

W sobotę 18 listopada nasi ministranci i lektorzy wzięli udział w Dekanalnym Turnieju Piłki Nożnej w hali Gwardii. Parafia była reprezentowana w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. We wszystkich tych kategoriach nasza służba liturgiczna zdobyła I miejsce. 

Adwent był rekordowo krótki i trwał zaledwie 21 dni. Roraty wzorem ubiegłego roku były odprawiane rano o 7:00 dla dorosłych i wieczorem o 18:00 dla wszystkich.

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP trwała kolejna całodobowa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem "Jerycho Różańcowe" z Godziną Łaski o 12:00. W 3. niedzielę Adwentu odbył się tradycyjny kiermasz przedświąteczny zorganizowany przez parafialną Caritas.

Przed świętami Narodzenia Pańskiego zostało zainstalowane nowe nagłośnienie kościoła: na filarach przed prezbiterium zawisły 2 kolumny głośnikowe - po 16 głośników w każdej z nich. Nagłośnienie zostało przyjęta przez wiernych z dużym zadowoleniem.

Tuż po świętach rozpoczęły się duszpasterskie odwiedziny rodzin, które objęły w tym roku południowo-wschodnią część parafii. Stary Rok zakończyła  Msza św. dziękczynna za dar minionego roku o godz. 17:00.

Statystyka za 2017 r.

Mieszkańców 14.500
średnio na Mszy św. niedzielnej 2300 osób
Chrzty                  147
Pogrzeby               73
Śluby                     17
I Komunia            190
Bierzmowanie       78

2018

Patronem roku dla Polski został ogłoszony św. Stanisław Kostka - w  450. rocznicę jego śmierci,  a w programie duszpasterskim rozważana będzie osoba i dary Ducha Świętego.

Duszpasterskie odwiedziny rodzin, które objęły południowo-wschodnią część parafii, trwały do 16 stycznia.

Msza św. w intencji Seniorów z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz tradycyjne spotkanie Seniorów z tej okazji zorganizowane przez parafialną Caritas miało miejsce w sobotnie przedpołudnie 3 lutego. 

Z początkiem lutego rozpoczął się gruntowny remont głównej zakrystii. Już pod koniec lutego zakrystia została  wyposażona w nowe meble. Pod koniec marca zakrystię uwieńczył obraz św. Jacka namalowany na desce przez pana Janusza Olenieckiego. Obraz nawiązuje do lokalnej tradycji ukazując w tle sylwetki naszego kościoła i zamku Odrowążów w Kamieniu Śl.

23 lutego w parafii miała miejsce wizytacja dziekańska, przeprowadzona przez ks. dziekana Rudolfa Świerca - proboszcza parafii  św. Ap. Piotra i Pawła w Opolu. To wizytacja kanoniczna, odbywająca się w połowie okresu pomiędzy wizytacjami biskupimi.

W Niedzielę Palmową 25 marca odbył się tradycyjny jarmark przedświąteczny zorganizowany przez parafialną Caritas.

Przed Świętami Wielkanocnymi zakończyły się podstawowe prace przy przebudowie placu przed wejściem głównym do kościoła. Plac otrzymał nowy kształt, alejki, teren pod rabaty kwiatowe, zniwelowany został uciążliwy wysoki próg przed wejściem.

Triduum Paschalne i Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego w dniach  29.03 - 1.04 zgromadziły licznych wiernych; piękną liturgiię ubogacił chór parafialny i schola. Kolejny raz Komunia św. nie tylko w Wielki Czwartek, ale także w Wigilię  Paschalną była udzielana pod dwiema postaciami.

W Uroczystość Zwiastowania NMP, przeniesioną z Niedzieli Palmowej na poniedziałek 9 kwietnia, 40 osób podjęło się oficjalnie dzieła duchowej adopcji dziecka poczętego. Na Mszy św. wieczornej osoby te złożyły uroczyste przyrzeczenie, a o stosowną oprawę tego aktu zadbał ks. Krzysztof Drzewiecki.

W czwartek 3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski odbyła się doroczna ślubowana pielgrzymka do Lędzin. To już po raz 160. nasi parafianie wspólnie  z parafianami z Gosławic modlili się przed obrazem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, dziękując za wstawiennictwo i prosząc o dobre plony i odpowiednią pogodę.

Jak co roku, w 2. niedzielę maja, przeżywaliśmy w parafii uroczystość I Komunii św. dzieci ze szkół podstawowych nr 15 i 20.  W tym roku  Chrystusa w Eucharystii przyjęło po raz pierwszy 230 dzieci (odpowiednio: 120 i 110 dzieci).

A już następnego dnia, w poniedziałek 14 maja, Sakrament bierzmowania został udzielony 93 osobom z III klas gimnazjalnych ( z tego 23 bierzmowańców pochodziło z sąsiedniej parafii Wniebowzięcia NMP w Gosławicach). Szafarzem Sakramentu był ks. bp Ordynariusz Andrzej  Czaja.

W piątek 18 maja odbyła się Msza św. żałobna w intencji rapera Tomasza Chady. Ceremonii przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz- raper Jakub Bartczak, oprawę muzyczną stworzył nasz zespół Ignis Ardens oraz chór gospel Opole Youth Choir. Msza św. miała charakter uroczystego pożegnania tragicznie zmarłego 39-letniego artysty przez środowisko hiphopowe.

Doroczne rekolekcje parafialne przed Bożym Ciałem, które odbyly się w dniach 27 - 31 maja,  poprowadził  O. Augustyn Feliszek OFM, magister (prefekt) kleryków i juniorystów Zakonu Braci Mniejszych Prowincji św. Jadwigi.

W sobotę 2 czerwca nasi parafianie wzięli udział w 2 ogólnopolskich spotkaniach. I tak, do Lednicy na  XXII Spotkanie Młodych udało się  z ks. Krzyszofem Drzewieckim 30 osób, a na Jasną Górę - na VI Pielgrzymkę Żywego Różańca - 8 osób (jako wspólna grupa, bo nie mamy informacji, ile udało się indywidualnie).

3 czerwca przystąpiła do I Komunii św. kolejna grupa - licząca czterdzieścioro dwoje dzieci - tym razem z  Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Nasza Szkoła". 

Wyjątkowym wydarzeniem w naszej parafii była Msza św. prymicyjna, którą w niedzielę 24 czerwca o godz. 12:30 odprawił  nasz parafianin o. Wojciech Werhun - jezuita, który formował się także przy kościele i parafii NSPJ w Opolu. Poprzedniego dnia przyjął  on w Krakowie święcenia kapłańskie, a do kapłaństwa przygotowywał się na studiach filozoficznych w Londynie i Krakowie, teologicznych na uniwersytecie Gregoriana w Rzymie i po święceniach diakonatu sprzed roku na studiach biblijnych w Bostonie. 
W uroczystej Mszy św. licznie uczestniczyła liturgiczna służba ołtarza, marianki ze sztandarami i wierni, a  liturgię ubogacił nasz chór parafialny. Po Mszy św. neoprezbiter o. Wojciech udzielał wszystkim chętnym błogosławieństwa prymicyjnego. 

Tuż po Mszy św. prymicyjnej grupa ministrantów i marianek  - ok. 60 osób - wsiadła do autobusu, udając się na tygodniowy wypoczynek w Bieszczady. Opiekunem grupy był ks. Krzysztof Drzewiecki. Trzeba dodać, że wyjazd był po części sfinansowany z akcji prowadzonych przy kościele przez młodzież w ciągu roku, np. sprzedaż zniczy, opłatków i kartek świątecznych, papieskich kremówek. 

Przed 30. czerwca dobiegła końca przebudowa placu przed wejściem głównym do kościoła. Do wcześniej istniejących akacji dosadzono miłorząb, 2 rajskie jabłonie i 4 wiśnie japońskie, na rabatkach i wzdłuż alejek pojawiły się kwiaty i krzewy, teren oświetliło kilka oryginalnych lamp, zainstalowano podświetlenie dorodnego platana "Jacek".

W niedzielę 1 lipca ponownie gościliśmy O. Jerzego Zielińskiego, kapucyna posługującego na Ukrainie (był już u nas  w 2014 r.). Na Mszach św. głosił on Słowo Boże i zebrał datki na pomoc dla kościoła na Ukrainie.

13 sierpnia wyruszyła spod naszego kościoła 42. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę - strumień opolski. Pielgrzymów błogosławił Biskup Opolski Andrzej Czaja, który też przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze w dniu zakończenia pielgrzymki 18 sierpnia. Hasło pielgrzymki „Idziemy do Matki w świetle i mocy Ducha Świętego” nawiązywało do tegorocznego programu duszpasterskiego w Polsce, a pielgrzymi modlili się także o beatyfikację bpa Józefa Nathana, twórcy Miasteczka Miłosierdzia w Branicach. Opiekunem duchowym pątników z naszej zółtej Jedynki był ks. wikariusz Krzysztof Drzewiecki. Na Jasną Górę dotarło łącznie 2610 pielgrzymów

Odpust parafialny ku czci naszego patrona św. Jacka został przeniesiony ze względu na dobro wiernych z piątku 17 sierpnia na niedzielę 19 sierpnia. Sumę odpustową sprawował ks. Robert Chudoba, który  głosił też Słowo Boże na wszystkich mszach niedzielnych. Św. Jacek jest też głównym patronem metropolii katowickiej, czyli diecezji katowickiej, opolskiej oraz gliwickiej i w piątek nie było postu.

Od 23 sierpnia nastąpiły zmiany duszpasterskie w naszej parafii.
I tak dekretem Biskupa Opolskiego  ks. Krzysztof Kozimor po rocznym posługiwaniu został mianowany wikariuszem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ligocie Turawskiej, a na jego miejsce przyszedł ks. Marcin Adamiec z parafii Bożego Ciała w Oleśnie. 

Kilka wydarzeń godnych odnotowania z początku września: 2.09 - Msza św. dożynkowa, 7- 8.09 kolejne całodobowe Jerycho, w tym adoracja Najświętszego Sakramentu z rozważaniami i modlitwą różańcową prowadzoną przez wspólnoty Żywego Różańca, 9.09  VII Festyn Rodzinny. zorganizowany na boisku przy Chełmskiej przez Stowarzyszenie Chciej Chcieć. Z innej dziedziny: przy bocznym wejściu do kościoła została wywiercona 20-metrowa studnia głębinowa, z której woda będzie służyć do podlewania przykościelnych terenów zielonych. 

W dniach 8 - 10 października przebywała u nas figura św. Michała Archanioła nawiedzająca parafie w Polsce - kopia  z włoskiego sanktuarium na górze Gargano. W poprzedzającą niedzielę na Mszach św. moderator ze Zgromadzenia Księży Michalitów ks. Rafał Szwajca CSMA wprowadził nas w tematykę nawiedzenia. W programie były m.in. Msze św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów, kazania i konferencje o świecie aniołów, błogosławieństwo osób starszych, chorych i dzieci oraz Akt zawierzenia parafii św. Michałowi Archaniołowi.
Kilkadziesiąt osób przyjęło szkaplerz św. Michała Archanioła.

W Niedzielę Misyjną 21 października gościliśmy o. Dominika Ochlaka OMI z oblackiego domu zakonnego w Kokotku, który przybliżył nam zagadnienia misyjne, głosząc Słowo Boże na Mszach św. i zachęcając do modlitwy w intencji misji oraz wsparcia materialnego przez nabycie oblackich kalendarzy misyjnych na 2019 r. Więcej uwagi poświęcił problemom misjonarzy na Madagaskarze.

W niedzielę 28 października gościliśmy w parafii Radio Doxa - diecezjalną rozgłośnię radiową. W plenerowym studio miały miejsce rozmowy i wywiady z ks. Proboszczem i przedstawicielami wspólnot parafialnych, a od godz. 11:00 transmitowana była na żywo Msza św., której przewodniczył ks. Krzysztof Drzewiecki.

W II niedzielę Adwentu 9 grudnia podczas uroczystej Mszy św. w kościele seminaryjnym ks. bp Andrzej Iwanecki - biskup pomocniczy diecezji gliwickiej - udzielił posługi akolitatu kilkunastu alumnom IV roku Seminarium Duchownego, wśród których był nasz parafianin Mateusz Sawicki. Tenże kleryk Mateusz w poprzedzającą sobotę na nieszporach został obłóczony czyli otrzymał sutannę.

W III niedzielę Adwentu gościliśmy animatora Rycerstwa Niepokalanej profesa III zakonu św. Franciszka br. Maksymiliana - Leszka Jaworskiego, który podczas Mszy świętych zachęcał do oddania się Matce Bożej poprzez wstąpienie w szeregi Rycerstwa Niepokalanej. Apel nie pozostał bez echa -  ponad 140 osób złożyło deklaracje wstąpienia do parafialnej Wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej.
W tę samą niedzielę odbył się przedświąteczny kiermasz bożonarodzeniowy zorganizowany przez parafialną Caritas, na którym znalazły się tradycyjne świece wigilijne, swojskie wyroby wędliniarskie i ozdoby oraz "grzaniec". Dochód z ich sprzedaży był przeznaczony na wsparcie najuboższych.

Kolęda czyli odwiedziny duszpasterskie rodzin rozpoczęła się 27 grudnia i objęła północno - zachodnią część parafii. Stary Rok zakończyło nabożeństwo i Msza św. dziękczynna o godz. 17:00.

Statystyka za 2018 r.

Chrzty                  111
Pogrzeby               60
Śluby                     16
I Komunia            230
Bierzmowanie       70

2019

Doroczne spotkanie Seniorów z okazji Dnia Babci i Dziadka organizowane przez parafialną Caritas odbyło się w sobotę 26 stycznia i było poprzedzone Mszą św. o godz. 10:00 w ich intencji -  sprawowaną przez ks. Łukasza Florczyka.

Dobiegła końca wymiana drzwi wejściowych do kościoła: po połowie lutego zamontowane zostały wieloskrzydłowe drzwi boczne od ul. Poziomkowej. Dopełnieniem tego miejsca było obudowanie skarpy i wybrukowanie placyku z ustawieniem stojaków na rowery.  

W niedzielę 3 marca  gościliśmy misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego. Na Mszach św. O.Tomasz Marek MCCJ opowiadał o posłudze misyjnej wśród najbiedniejszych i najbardziej opuszczonych.
Mszę Świętą o godz. 18:00  sprawował ks. bp Ordynariusz Andrzej Czaja, który podczas niej nałożył świeckiej misjonarce Monice Jamer -  związanej z wolontariatem misyjnym kombonianów - krzyż misyjny i posłał  ją na misję do Republiki Środkowoafrykańskiej. 

Na Mszach św. w niedzielę 24 marca Słowo Boże głosił  O. Franciszek Bok OMI - proboszcz nowo tworzonej parafii św. Jana Pawła II w Opolu-Gosławicach i budowanego tam kościoła.  W Niedzielę Miłosierdzia Bożego po Wielkanocy zostanie poświęcony plac budowy. Kościół oraz klasztor O. Oblatów powstanie na polach naprzeciwko gosławickiego cmentarza parafialnego i obejmie pobliskie osiedla,  w tym obecnie należące do parafii naszej i Wniebowzięcia NMP.  

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, Kościół w Polsce obchodził Dzień Świętości Życia. W naszej parafii 56 osób złożyło przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, a zobowiązanie do modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki zostało uroczyście podjęte na wieczornej Mszy św. sprawowanej przez ks. Krzysztofa Drzewieckiego. Warto zaznaczyć, że do tej duchowej adopcji przystąpiło kilkanaście osób więcej niż w roku poprzednim.

W sobotę 30 marca o godz. 8:00 rozpoczęło się X jubileuszowe Jerycho Różańcowe i trwało przez całą dobę. Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem trwała 24-godzinna adoracja połączona z modlitwą różańcową,  Drogą Krzyżową, Gorzkimi Żalami, Koronką do Bożego Miłosierdzia. Tradycyjnie i precyzyjnie rozpisany był program Jerycha oraz intencje modlitewne. Osobą odpowiedzialną za organizację była p. Krystyna Neisch.

W dniach od 6 do 14  kwietnia (t.j. do Niedzieli Palmowej) odbyły się parafialne Misje święte, po raz czwarty w historii. Poprowadzili je Ojcowie Franciszkanie, Cherubin Żyłka i Kamil Tymecki OFM.  Tydzień z naukami misyjnymi i nabożeństwami objął wszystkie wspólnoty parafialne. Były spotkania i nauki stanowe, dni wiary, pokutny i eucharystii, był też dzień pamięci o zmarłych. Szczególnie mocno wybrzmiał dzień Krzyża, w którym m.in. spotkali się na Mszy św. ludzie chorzy, cierpiący i w podeszłym wieku. Wieczorami o 21:00 miały miejsce nabożeństwa maryjne ze świecami. Na zakończenie Misji św. na zewnątrz kościoła poświęcony został nowy krzyż misyjny z datami przeprowadzonych misji. 

15 kwietnia dekretem Biskupa Opolskiego do naszej parafii został skierowany ks. Zbigniew Majewski - redemptorysta. Swoją posługę duszpasterską  będzie pełnił jako rezydent.
Już wcześniej (18 lutego) wikariusz ks. Marcin Adamiec przeszedł ze względów zdrowotnych, za zgodą biskupa, do parafii Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach.

Triduum Paschalne w dniach 18 - 20 kwietnia otrzymało wspaniałą oprawę liturgiczną: to już piękna tradycja. Całkowicie nowy kształt otrzymał Grób Pański, w którym już po Wigilii Paschalnej w miejsce pustego grobu umieszczono kosz z chlebem do pobrania przez wiernych - jako znakiem do dzielenia się nim i miłością we wspólnocie parafialnej.  

W 2. niedzielę Wielkanocy czyli Miłosierdzia Bożego ks. bp Andrzej Czaja erygował nową parafię i poświęcił plac budowy z krzyżem przy ul. Witosa. Nowa parafia pw. św. Jana Pawła II została wydzielona z części naszej parafii i Wniebowzięcia NMP w Gosławicach. Jest to 400-setna parafia w diecezji. Objęli ją Ojcowie Oblaci Maryi Niepokalanej, a jej proboszczem został mianowany O. Franciszek Bok. Kościół i klasztor ma być zbudowany w przeciągu 3 - 5 lat.

W niedzielę 5 maja gościła u nas siostra Benedykta ze Zgromadzenia Elżbietanek, misjonarka w Tanzanii. Na Mszach św. podzieliła się świadectwem pracy misyjnej, uzupełniając je przeźroczami i niewielką wystawą wyrobów wykonanych przez tubylców. Po Mszach zebrała datki na wsparcie działalności misji, w tym na zakup inkubatora. 

W następną niedzielę, 12 maja, dwie uroczystości w parafii: I Komunia św. oraz Bierzmowanie. I tak na Mszach porannych Komunię św. przyjęło łącznie 95 dzieci, w tym 38 ze szkoły podstawowej nr 20 oraz 51 ze szkoły podstawowej nr 15.
Na Mszy św. wieczornej  Sakramentu Bierzmowania młodzieży  gimnazjalnej udzielił ks. bp Paweł Stobrawa: z naszej parafii było 72 bierzmowańców, z sąsiedniej parafii Wniebowzięcia NMP w Gosławicach - 23.

Z kolei w niedzielę 19 maja podczas Mszy św w dolnym kościele siedemnaścioro dzieci specjalnej troski (czyli Muminków) przyjęło Sakrament Bierzmowania z rąk ks.bp. Rudolfa Pierskały.

W niedzielę 9 czerwca, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, ważnym i radosnym wydarzeniem w naszej parafii była Msza św. prymicyjna, którą o godz. 11:00 odprawił  nasz parafianin ks. Paweł Knop. Poprzedniego dnia w kościele seminaryjnym wraz z dziewięcioma innymi diakonami  przyjął święcenia kapłańskie z rąk Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai.
Ksiądz Paweł otrzymał dekret do posługiwania jako wikariusz w parafii pw. Trójcy Świętej w Leśnicy.

4 lipca odprawiona została Msza św. w intencji  ks. Adama Igielskiego,  budowniczego naszego kościoła i pierwszego proboszcza parafii, który obchodził 90. rocznicę urodzin. Obecnie ks. Adam przebywa w domu księży emerytów. 

Z początkiem lipca kościół został wyposażony w  laserowy projektor multimedialny   pozwalający na prezentację tekstów i obrazów bezpośrednio na ścianie w prezbiterium. 

5 lipca ks. Zbigniew Majewski CSsR, posługujący od  tegorocznego Wielkiego Tygodnia w naszej parafii jako rezydent, został przeniesiony do Diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i dołączony do Wspólnoty zakonnej redemptorystów  przy parafii św. Klemensa w Głogowie.

W niedzielę 11 sierpnia na Mszach św. Słowo Boże głosił O. Mieczysław Hałaszko OMI. Rozprowadzane w tym dniu kalendarze misyjne stanowiły formę wsparcia działalności misyjnej Ojców Oblatów.

43 Pielgrzymka na Jasną Górę w dniach od 11 do 17 sierpnia  przebiegała pod hasłem "Obdarowani Duchem – wdzięczni i odpowiedzialni". Strumień opolski wyruszył spod naszego kościoła w poniedziałek 12 sierpnia, wyprawiony przez Biskupa Opolskiego Andrzeja Czaję. Pielgrzymka zakończyła się uroczystą Mszą św. przed szczytem jasnogórskim w sobotę 17 sierpnia. W pielgrzymce uczestniczyło 2800 pątników, o. ponad 100 więcej niż w roku poprzednim.

W następną niedzielę 18 sierpnia świętowaliśmy odpust parafialny. Uroczystej sumie odpustowej  przewodniczył O. Paweł Gomulak OMI, który był też kaznodzieją we wszystkich mszach niedzielnych. O. Paweł posługuje po sąsiedzku w nowej parafii  pw. św. Jana Pawła II.

28 sierpnia powitaliśmy w parafii nowego wikariusza -  ks. Dawida Kontnego. Dekretem Biskupa Opolskiego został przeniesiony do nas z parafii Miłosierdzia Bożego w Prudniku. 

Kolejne, XI Jerycho Różańcowe, które odbyło się w święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września i trwało przez 24 godziny do niedzielnego poranka, nawiązywało zarazem do ogólnopolskiej inicjatywy modlitewnej "Polska pod Krzyżem".  Na Jerycho składały się modlitwa różańcowa przed Najświętszym Sakramentem, droga krzyżowa i koronka oraz adoracja i całonocne czuwanie.

W niedzielę 6 października świętowaliśmy kiermasz - 30 rocznicę poświęcenia naszego kościoła. W tym dniu dziękowaliśmy dobremu Bogu za dar świątyni, z wdzięcznością wspominając wszystkich pasterzy, budowniczych, dobrodziejów.

W 2 niedzielę Adwentu 8 grudnia podczas Mszy św. w kościele katedralnym ks. bp Paweł Stobrawa ustanowił 64 nowych  nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.  dla diecezji opolskiej, w tym 3 dla naszej parafii. Zostali nimi: Michał Pudełko, Jacek Łuczak i Bernard Kita.

W tę samą niedzielę, ale w kościele seminaryjnym, ks. bp Rudolf Pierskała podczas uroczystej Mszy św. udzielił posługi akolitatu kilkunastu (18) alumnom IV roku Seminarium Duchownego, wśród których był nasz parafianin Łukasz Lorc. Na nieszporach w poprzedzającą sobotę kleryk Łukasz został obłóczony czyli otrzymał sutannę.

Duszpasterskie odwiedziny rodzin, które rozpoczęły się tuż po świętach, objęły południowo - wschodnią część parafii. Stary Rok zakończyło nabożeństwo i Msza św. dziękczynna o godz. 17:00.

Statystyka za 2019 r.

Mieszkańców 14.000
średnio na Mszy św. niedzielnej 2300 osób
Chrzty                  100
Pogrzeby               72
Śluby                     20
I Komunia              96
Bierzmowanie       72

2020

Z okazji Dnia Babci i Dziadka 1 lutego odbyło się tradycyjne spotkanie Seniorów zorganizowane przez parafialną Caritas, poprzedzone Mszą św. o godz. 10:00 w ich intencji -  sprawowaną przez ks. Proboszcza.

początkiem lutego powstało Pogotowie Modlitwne - jako inicjatywa oddolna polegająca na dzieleniu się darem modlitwy za bliźnich.  W kościele przy ostatniej ławce zamontowano skrzynkę, do której wkłada się intencje modlitewne omadlane (anonimowo) przez członków Pogotowia. Intencje te są włączane do intencji głównej w piątkowe Msze święte wieczorne (bez czytania).

6 lutego doszła do skutku inicjatywa utworzenia wolontariatu młodzieżowego w naszej parafii - jako odpowiedź na potrzebę objęcia troską na różnych odcinkach życia ludzi starszych i schorowanych. Taką potrzebę pokazały tegoroczne odwiedziny kolędowe. Na pierwsze spotkanie zgłosiło się ponad 20 osób. Opiekunem wolontariatu został ks. wikary Dawid Kontny. Potencjalni podopieczni mieli do dyspozycji specjalnie zredagowane ulotki umieszczone w tyle kościoła.

W II Niedzielę Wielkiego Postu rozpoczęły się rekolekcje parafialne, które trwały do środy 11 marca. Rekolekcje poprowadził O. Tomasz Ewertowski OMI. Owocem rekolekcji było m.in. przyjęcie szkaplerza NMP wg obrzędu karmelitańskiego przez około 60 parafian.

Niepokój wzbudziła w tym czasie epidemia wywołana koronawirusem z Chin.  Episkopat zarekomendował biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszach św. do 29 marca dla osób szczególnie zagrożonych, m.in. dla wiernych w podeszłym wieku, aby w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się zarażenia.  Od 12 marca zamknięto przedszkola, szkoły i uczelnie, odwołano imprezy kulturalne i sportowe. W wyniku wprowadzonego potem przez rząd stanu  epidemicznego, w kościołach na Mszy św. nie mogło być więcej niż 50 osób, a dyspensa została rozszerzona na wszystkich wiernych. Od 25 marca nastąpiły dalsze obostrzenia: w Mszach świętych, pogrzebach czy ślubach mogło uczestniczyć najwyżej pięć osób. 

W niedzielę 15 marca o godz. 11:00 transmitowana była Msza św. na parafialnej platformie Facebooka. W kolejne dni transmisja objęła także nabożeństwa wielkopostne i Msze św. wieczorne. 27 marca została zainstalowana w kościele kamera i transmisje "na żywo" miały miejsce ze strony internetowej parafii. 

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w odpowiedzi na apel Papieża Franciszka, wierni i duszpasterze odmówili o godz. 12:00  przepisane modlitwy w intencji ustania epidemii. W całym kraju o tej godzinie zabiły dzwony.
W tym dniu, ustanowionym jako Dzień Świętości Życia, miało się też uroczyście rozpocząć dzieło Duchowej Adopcji, ale z uwagi na ograniczenia z powodu epidemii, osoby chętne mogły podjąć to dzieło wyłącznie w swoich domach. 

Na mocy dekretu biskupa opolskiego Triduum Paschalne odbywało się bez udziału wiernych - kościół został zamknięty. Celebracje były uproszczone. W Wielki Czwartek nie było obrzędu umywania nóg, Ciemnicy, adoracji, a Najświętszy Sakrament pozostał w tabernakulum. Adoracja Krzyża w Wielki Piątek odbywała się przez przyklęknięcie, Boży Grób został urządzony na ołtarzu. W Wielką Sobotę nie było poświęcenia pokarmów, w Wigilii Paschalnej opuszczono rozpalenie ognia przed kościołem oraz poświęcenie źródła chrzcielnego.

W Wielkanoc 12 kwietnia do wieczności odszedł ks. prałat Adam Igielski, budowniczy naszego kościoła i pierwszy proboszcz parafii, w latach 1986 - 1992. Miał niespełna 91 lat. Został pochowany przy kościele Trójcy Świętej w Rudyszwałdzie, gdzie był proboszczem przez 12 lat przed przejściem na emeryturę. Mszę św. za  ś.p. ks. Adama sprawowali nasi kapłani w dniu pogrzebu 15 kwietnia.

Od 20 kwietnia liczba osób mogących uczestniczyć we Mszy św. wzrosła w naszym kościele do 90, co wynikło z ogłoszonego przez władze przelicznika: 1 osoba na 15 m2 powierzchni użytkowej (w dolnym kościele - 15 osób). Wszystkie msze i nabożeństwa sprawowane były odtąd w górnym kościele. Wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa, zachowując co najmniej 2-metrowe odległości między sobą.  Nadal odwołane były wszelkie formy spotkań w parafii.

Z powodu pandemii i zgodnie z dekretem ks. biskupa tegoroczna ślubowana Pielgrzymka do Lędzin została odwołana, a uroczystość I Komunii św. przeniesiona z maja na  wrzesień. 
Podobnie beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku została bezterminowo zawieszona; nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu epidemii.

W wyniku sukcesywnego luzowania obostrzeń przez władze, od 30 maja zostały zniesione ograniczenia dotyczące ilości osób na Mszy św. i odwołana została ogólna dyspensa. W Boże Ciało mogła się odbyć tradycyjna procesja. Powróciły spotkania i katechezy, a I Komunię św. zaplanowano na 20 września, bierzmowanie na 8 listopada.

26 czerwca zmarł nagle wieloletni kościelny naszej parafii Marian Sokołowski. Przeżył niespełna 71 lat. Swoją posługę pełnił do ostatniej chwili: w dniu śmierci służył jeszcze podczas Mszy św. porannej i pogrzebowej.  R.I.P.

Nieco wcześniej zakończył posługę jako kościelny Jerzy Dziuk, dokładnie po 10 latach służby. Powodem był stan zdrowia oraz podeszły wiek (79 lat).

Z początkiem lipca została zainstalowana w kościele kamera internetowa. Transmisje online można oglądać na kanale YouTube.

Tegoroczna 44 Piesza Opolska Pielgrzymka  na Jasną Górę z powodu pandemii koronawirusa i konieczności zachowania wyjątkowych środków ostrożności  miała charakter sztafety. Nasza żółta Jedynka była jedną z grup, która miała do przejścia około 15 kilometrów, po czym wróciła do domu, a jej miejsce zajęła kolejna grupa.  Pielgrzymować  mogły tylko osoby w wieku od 18 do 65 lat, w grupach liczących co najwyżej 30 osób.
Tyle właśnie osób reprezentowało żółtą Jedynkę, które wyruszyły spod naszego kościoła w poniedziałek 17 sierpnia w Uroczystość św. Jacka, po  tradycyjnym odprawieniu i pobłogosławieniu pielgrzymów przez Biskupa Opolskiego.
Hasło pielgrzymki "Pod opieką Matki zanurzeni w Wielkiej Tajemnicy Wiary" nawiązywało do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce "Eucharystia daje życie".
 W sobotę pod jasnogórski klasztor przeszły przez Częstochowę około 10-osobowe delegacje poszczególnych grup.  Wszyscy chętni mogli natomiast wejść przed obraz Matki Bożej i uczestniczyć o 11.00 w Mszy św. pod szczytem jasnogórskim, której  przewodniczył bp Andrzej Czaja.W sztafetowej pielgrzymce brało udział łącznie we wszystkie dni i na różnych odcinkach trasy około tysiąca osób.

W niedzielę 23 sierpnia - w przeniesioną na ten dzień uroczystość odpustową ku czci św. Jacka - na Sumie o godz. 11:00 dziękowaliśmy ks. wikaremu Krzysztofowi Drzewieckimu za 6-letnią piękną posługę w naszej wspólnocie parafialnej. To najdłuższa służba  ks. wikariusza w historii parafii. Ks. Krzysztof przewodniczył Sumie odpustowej i wygłosił wzruszające kazanie.

26 sierpnia powitaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej ks. wikariusza Łukasza Waligórę, który na mocy dekretu Biskupa Opolskiego zastąpił ks. Krzysztofa Drzewieckiego  Ks. Waligóra został przeniesiony do naszej parafii po 4 latach posługiwania w parafii NSPJ w Kluczborku.

Uroczystość I Komunii św. miała miejsce dopiero 20 września, a to dlatego, że w zwyczajowym  terminie - w 2. niedzielę maja - zapanowała pandemia koronowirusa i państwo wprowadziło ostre obostrzenia. Również 20 września były ograniczenia w postaci wymogu zakładania maseczek lub zachowania stosownego odstępu między sobą. Stąd dzieci ze szkół 15 i 20 zostały podzielone na 3 grupy i dla każdej z nich była sprawowana odrębna Eucharystia.

Jesienią powróciła ze zwiększoną mocą pandemia koronawirusa. To już nie kilka- kilkanaście zakażeń na dzień, ale po kilka tysięcy. Do tego zgony przekroczyły liczbę 100 osób. NIestety, zakażeniu uległo także 2 naszych biskupów diecezjalnych: ordynariusz  Andrzej Czaja i bp pomocniczy Piotr Pierskała. Ponownie przesunięty został termin Bierzmowania, nie doszły do skutku wybory do Rad Duszpasterskich po upływie ich 5-letniej kadencji.

Dalsze obostrzenia wskutek rozwoju pandemii nastąpiły w okresie Wszystkich Świętych: zamknięte zostały cmentarze, ograniczono liczbę wiernych wg stosownego przelicznika na Mszach św.,  zabronione zostało organizowanie na cmentarzach jakichkolwiek obrzędów liturgicznych.

Porządek nabożeństw

 

W NIEDZIELE I ŚWIĘTA
Msze święte:
800 930 1100 1230 1800
Nieszpory i nabożeństwa okresowe:
1715

W DNI POWSZEDNIE
Msze święte:
700 800 1830 (sobota 1800)

W OKRESIE WAKACJI I FERII
800 1830 (sobota 1800)
Nabożeństwa okresowe:
1745 (sobota 1715)

 

Kancelaria parafialna

 

CZYNNA W DNI POWSZEDNIE

wtorek, czwartek 9001000
środa, piątek 16001730 

W OKRESIE WAKACJI I FERII

wtorek 9001000
piątek 16001730

Administrator danych osobowych informuje,
że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej
parafii św. Jacka w Opolu umieszczone zostały
za zgodą osób, których dane dotyczą
lub umieszczone są

na podstawie prawa Państwowego i Kanonicznego.

Szybki kontakt

 

Rzymskokatolicka Parafia
św. Jacka w Opolu
ul. Tysiąclecia 11
45-462 Opole

 • Tel. 77 455 07 26

 
REGON: 040098924
NIP: 754-25-54-460
Konto Bank Pekao I O/Opole:
51 1240 1633 1111 0000 2650 9385
e-mail parafii:
parafia@swjacek.opole.pl