Witamy

Witaj na stronie Parafii św. Jacka. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu potrzebne informacje.

Pan Jezus czeka

W naszym kościele czujemy się jak w domu. Najważniejsze, że Pan Jezus czeka tam zawsze na każdego żywy i prawdziwy.

 

Kościół zawsze otwarty

Dolny kościół zawsze otwarty, a w nim Chrystus Eucharystyczny czeka cały dzień na potrzebujących chwili wyciszenia i adoracji.

Nasz patron

Święty Jacek, nasz patron jest mocnym orędownikiem w niebie. To przez Jego wstawiennictwo polecamy Bogu mnóstwo naszych spraw.

 

Ołtarz - centrum kościoła

Centrum kościoła zawsze jest ołtarz. To tutaj codziennie dokonuje się zbawcza ofiara Chrystusa. Jak to dobrze, że mamy tak łatwy dostęp do niego.

Żywe kamienie

Kościół to żywe kamienie. Jesteśmy Parafią, Wspólnotą wiary i jesteśmy dumni z tego, że nosimy zaszczytne miano "Chrześcijan".

 • Nowości

  Nowości

  - Transmisja na żywo
  - Pogotowie Modlitewne
  - Eucharystia daje życie

   

   

   

   Więcej...

 • Pielgrzymki

  Pielgrzymki

  - Piesza Opolska Pielgrzymka na Jasną Górę w 2020 r.

   

   

   

   

      Więcej...

 • Zaproszenia

  Zaproszenia

  - Fatimskie klimaty 

                  

   

   

   

       

  Więcej...

 • Biblioteka

  Biblioteka

  Nasza parafialna biblioteka ...
  Polecamy nowości!

   

   

   

   

  Więcej...

Kronika w latach 2001-2010

 

2001

Dobiega końca Rok Jubileuszowy, a rozpoczynanym rokiem 2001 wchodzimy wraz z całą ludzkością w trzecie tysiąclecie dziejów. Z taką świadomością i takimi intencjami, rozpoczynając Nowy Rok o północy odprawiliśmy Mszę św. w naszej świątyni.

W przeddzień Uroczystości Objawienia Pańskiego, przeżywaliśmy diecezjalne zakończenie Roku Jubileuszowego. Uroczysta procesja od kościoła oo. Franciszkanów do Katedry podkreśliła także w mieście to wydarzenie. W samym dniu Trzech Króli zakończono Rok Święty w Rzymie.

W sobotę, 20 stycznia przed południem przy żłóbku w kościele kolędowały muzyką i śpiewem dzieciaki, a po południu w Sali Domu Katechetycznego na kolędowym wieczorze spotkali się seniorzy naszej parafii. Spotkanie to organizuje od wielu już lat nasza parafialna grupa Caritas.

W niedzielę 11 lutego odprawiliśmy uroczyste nabożeństwo dla chorych – z błogosławieństwem lurdzkim. W tym tez dniu zbierane były ofiary na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Indiach.

Po długich staraniach udało się wreszcie znaleźć dyrygenta do prowadzenia chóru parafialnego. Pan Przemysław Ślusarczyk jest młodym muzykiem po studiach krakowskich i wielkim entuzjazmem podejmuje się pracy z nowotworzonym chórem. Pierwsze przesłuchania odbyły się w środę 21 lutego. Można tę datę uznać za dzień narodzenia się chóru mieszanego w naszej parafii.

Środa Popielcowa przypadła w tym roku na dzień 28 lutego. A rozpoczynanym rekolekcjom przewodniczą oo. Oblaci: Walenty Zapłata, Arkadiusz Sędzielowski i Franciszek Chrószcz (wieloletni misjonarz w Afryce). W tym też dniu praktykę duszpasterską w naszej parafii rozpoczął diakon Józef Zura pochodzący z parafii w Korfantowie.

W IV niedzielę Wielkiego Postu, 25 marca na wieczornej Mszy św. grupa 16 biegaczy (w tym wielu naszych parafian – z biegającym proboszczem) przygotowujących się do jubileuszowej Pielgrzymki – Sztafety do Rzymu, otrzymała z rąk ks. dziekana Pawła Stobrawy oficjalne nominacje – podpisane przez władze kościelne i miejskie. Bieg planowany jest na czas tuż po Wielkanocy.

Tegoroczną Wielkanoc świętowaliśmy 15 kwietnia. Wydaje się, że powoli liczniejszy jest udział wiernych w Triduum Paschalnym, także w nocnej liturgii Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną.

W dniach 18-28 kwietnia pobiegła do Rzymu w pielgrzymkowym duchu Milenijna Sztafeta Rodzinna. Bieg rozpoczął się poranną Mszą św. w naszym kościele, a zakończony został udziałem uczestników sztafety w audiencji generalnej na Placu św. Piotra.

Wraz z parafią gosławicką, w dniu 3 maja uczestniczymy od lat w ślubowanej przez naszych przodków pieszej pielgrzymce do pobliskich Lędzin. Dobrze, że do tego pielgrzymowania dołączają się też nowi parafianie.

Wierni przyjętej tradycji, w drugą niedzielę maja (13 maja) odprawiliśmy uroczystość I Komunii św. Przystąpiło do niej 142 dzieci, jak co roku w dwóch grupach.

Wiosenna pogoda sprzyjała kolejnym przedsięwzięciom gospodarczym. Wynajęty alpinista odnowił w ciągu jednego dnia pracy 9–metrowy krzyż na wieży naszego kościoła.

Przy okazji malowania (ekwilibrystyka tego pana momentami zapierała dech w piersiach) można było wykonać z dachu kościoła kilka zdjęć naszej parafii.

Niemal równocześnie prowadzone były prace przy odnowieniu zewnętrznych drzwi kościoła i plebanii z domem katechetycznym.

Po raz ósmy przezywaliśmy nasz Festyn Parafialny organizowany przez Caritas – w niedzielę 3 czerwca. Parafianie zgromadzili się licznie, a Pan Bóg dał dobra pogodę. W ramach Festynu dzieci i dorośli mieli okazję spróbować swych sił w biegu ulicznym przygotowanym przez uczestników kwietniowej sztafety do Rzymu.

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej przypada w tym roku 14 czerwca. Tradycyjną trasą kroczymy w procesji i jak co roku odwiedzamy z Mszą św. i procesją eucharystyczną, w kolejne dni Oktawy poszczególne części naszej parafii. Obecność parafian na tych nabożeństwach jest jednak mało zadowalająca.

Początek tegorocznych wakacji w naszej wspólnocie parafialnej naznaczony jest akcentami powołaniowymi. W sobotę 30 czerwca w Świdrze k/Warszawy nasza parafianka Gabriela Kurc otrzymała suknię zakonną w Instytucie Sióstr Szensztackich i otrzymując imię S.M.Renata rozpoczęła swój nowicjat.

Następnego dnia, w pierwszą niedzielę lipca, Oblat o. Marcin Szafors (dawniej lektor w parafii i gorliwy członek grupy oazowej) odprawił w naszym kościele Mszę św. prymicyjną. Kazanie głosił przełożony seminaryjny i współbrat w oblackim życiu zakonnym.

Tradycyjnie już na początku wakacji grupa dzieci z najbardziej potrzebujących rodzin do Zakopanego na kolonię prowadzoną i fundowaną przez parafialną grupę Caritas.

Już 13 sierpnia (za względu na niemożliwość wejścia na Jasną Górę w następnym tygodniu) rozpoczęła swój marsz XXV Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Opolska. Przed naszym kościołem pielgrzymów żegnał i błogosławił Ksiądz Biskup, a wielu parafian uczestniczyło w tym pożegnaniu. Na Jasną Górę wkroczyli w sobotę 18 sierpnia.

W niedzielę 19 sierpnia święciliśmy tegoroczny Odpust ku czci św. Jacka. Uroczystościom przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. kanclerz Gerard Strzeduła.

Święto dziękczynienia za plony przeżywaliśmy w parafii w niedzielę 23 września. W pięknie przyozdobionym kościele do modlitwy dziękczynnej dołączyliśmy naszą pamięć o zmarłych, zwłaszcza poległych i zaginionych na wojnie oraz o ofiarach ostatnich zamachów terrorystycznych.

Doroczny jesienny wyjazd parafialnej grupy Caritas wiąże się zwykle z odwiedzinami u ks. prałata Adama Igielskiego. Tym razem ksiądz pojechał z nami. Odwiedziliśmy oblacki klasztor w Bodzanowie k/Głuchołaz oraz czeskie sanktuarium Matki Bożej w Zlatych Horach, znane z dorocznych pielgrzymek trzech narodów.

Nieco inaczej i bardziej uroczyście świętowaliśmy w tym roku rocznicę wyboru Ojca Św. Jana Pawła II na Stolice Piotrową. Nabożeństwo różańcowe, przy licznym udziale wiernych, odprawione było o godz. 20 (z fragmentami archiwalnych nagrań) i zakończone Apelem Jasnogórskim.

Każdego roku w październiku świętujemy rocznicę poświęcenia naszej parafialnej świątyni. O ile to możliwe, na te „urodziny" kościoła przygotowujemy jakiś prezent w postaci wykonanej pracy. W tym roku zaplanowaliśmy dokończenie budowy organów i ich poświęcenie. Organy wykonywała firma p. Cynara z Wrocławia. Zaplanowane początkowo na 52 głosy organy, ze względów finansowych będą musiały zamknąć się na razie w liczbie 32 głosów. Jeszcze niespełna trzy glosy będą dołączone w przyszłym roku, ale zasadniczy zrąb instrumentu jest gotowy.

Prace nad organami i postawienie prospektu organowego zmusiły też do zmiany okien na chórze, by całość tego instrumentu miała odpowiednią oprawę. Prace wykonane zostały metodą gospodarczą, a zajmująca się amatorsko malowaniem na szkle nasza parafianka p. Bożena Iwańczuk przyczyniła się do obecnego wyglądu naszego chóru w kościele.

W październikową niedzielę podczas kiermaszowej sumy, ks. Biskup Jan Bagiński poświęcił organy, które po wieloletnich „przebojach" mogliśmy wreszcie oddać do pełnego użytku. Po południu młody muzyk z Kluczborka Jarosław Jasiura włączył elementy koncertu organowego do nabożeństwa popołudniowego.

Tegoroczne święto narodowe 11 listopada przypadło w niedzielę i proboszcz wykorzystał tę możliwość głosząc na wszystkich Mszach, na fundamencie IV przykazania, naukę o Ojczyźnie.

W listopadowym numerze naszej gazetki zamieściliśmy ankietę dotyczącą udziału wiernych w nieszporach niedzielnych i godzin ich odprawiania. Niestety, niewielka była liczba odpowiedzi, a godzina tego nabożeństwa nie uległa zmianie – 17.15.

Niemal w przededniu świąt spotkała się na plebani Parafialna Rada Duszpasterska – spotkanie o charakterze roboczym połączone był z opłatkiem. Uczestnicy spotkania przeżyli chwile zdziwienia (niektórzy nawet szoku), gdyż w ostatnich tygodniach wyremontowaliśmy parter naszej plebani, tworząc z dawnych pomieszczeń jadalni i kuchni nową wielką jadalnię i w dawnym pokoiku roboczym tworząc kuchnię.

Po dyskusji na poprzednim spotkaniu Rady Duszpasterskiej, przed świętami zdecydowaliśmy się na zakup nowych figur do naszej szopki – stare były już zniszczone i nie stanowiły pełnego kompletu. Ponieważ nowe figury są większe od poprzednich, trzeba było szopkę ustawić w innym miejscu kościoła. Opinie parafian są podzielone.

W ramach tegorocznej Oktawy Bożego Narodzenia gościliśmy w naszej parafii chór młodzieżowy z Kluczborka.

I jak zawsze statystyki naszej parafii:

 dzieci ochrzczonych - 139 (w tym 25 w szpitalu)

 dzieci pierwszokomunijnych - 142

 zawartych małżeństw - 42

 pogrzebów - 38

Bierzmowania w tym roku nie było ze względu na reorganizację szkolnictwa, a w związku z tym nie było trzecich klas gimnazjalnych.

2002

Nowy Rok przywitaliśmy jak zwykle to czynimy w kościele, choć tym razem bez Mszy. Po adoracji w ciszy i sakramentalnym błogosławieństwie, o północy zabrzmiały dzwony, odmówiliśmy wspólnie pierwszą w nowym roku kalendarzowym modlitwę i składaliśmy sobie w kościele życzenia.

W dniu 2 lutego, mimo trwających ferii zimowych, sporo parafian uczestniczyło w liturgii. Modliliśmy się szczególnie w intencji osób konsekrowanych.

Zgodnie z parafialna tradycją w Środę Popielcową (13 lutego) rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne. Prowadził je urodzony i wychowany na Wschodzie polski dominikanin z Kijowa o. Stanisław Lityński. W tym też dniu rozpoczął swoją praktykę duszpasterską w naszej parafii diakon Dariusz Flak, rodem z Olesna. Wzorem swych poprzedników pomagał w liturgii, w kancelarii i w katechezie. Odznaczał się szczególna gorliwością i zainteresowaniem problemami parafialnymi.

W wielkopostnym liście pasterskim Ksiądz Arcybiskup zapowiedział zwołanie I Synodu diecezjalnego i zachęcił do modlitwy w tej intencji.

Po rocznej przerwie przezywaliśmy znów w naszej parafii udzielanie sakramentu Bierzmowania – 3 marca w III niedzielę wielkopostną. Grupa 169 uczniów klas III gimnazjalnych przyjęła ten sakrament z rąk ks. bpa Jana Kopca.

W ostatnim dniu marca przeżywaliśmy tegoroczną Wielkanoc. Nocna procesja rezurekcyjna, przy niezłej pogodzie, zgromadziła wielu wiernych.

We wtorek wielkanocny, 2 kwietnia, w opolskiej Katedrze uroczyście otwarty został I Synod Diecezji Opolskiej. Powołano 12 komisji diecezjalnych, które mają do końca roku kalendarzowego przygotować materiały robocze dla zespołów parafialnych. Potem w latach 2003-2005 trwać będzie dyskusja w parafiach, a opracowane materiały będą spływały do Komisji Głównej przygotowującej sesje plenarne. Zakończenie Synodu zaplanowano na Wielkanoc 2005r.

Kilku naszych parafian (w tym ksiądz proboszcz) uczestniczyło w pielgrzymkowym biegu sztafetowym do stóp Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie w dniach 14-21 kwietnia. Wielu parafian duchowo „kibicowało", czyli wspierali to dzieło modlitwą. Cel został szczęśliwie osiągnięty, a biegacze wrócili pełni wrażeń i w dobrej formie. Obok najważniejszego akcentu religijnego, warto też podkreślić możliwość zwiedzania tego pięknego miasta i spotkania naszej grupy z pracownikami ambasady polskiej i konsulatu.

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski pielgrzymowaliśmy tradycyjnie do Lędzin. Pogoda dopisała, choć nowy zwyczaj „długiego weekendu" sprawia, że frekwencja nie jest 'powalająca". Trzeba się jednak cieszyć tymi, którzy są, idą i modlą się.

Zgodnie z tradycją, w drugą niedzielę maja (12-go) 152 dzieci przystąpiło do I - Komunii Św. mniej niż połowa dzieci ubrana była w strój liturgiczny. Pan Bóg dał piękną pogodę, a uroczystość wielu jej uczestnikom głęboko została w sercu.

W środę, 22 maja gościliśmy w naszym kościele na uroczystej Mszy kapłanów z rocznika księdza proboszcza, którzy świętowali 29 rocznicę swych święceń kapłańskich. Uroczystości przewodniczył i Słowo Boże wygłosił wykładowca dogmatyki w naszym Seminarium (odprawiający też od lat w obrządku grekokatolickim) ks. mitrat Krzysztof Staniecki.

Tegoroczna uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej z tradycyjną procesja do czterech ołtarzy wypadła na dzień 30 maja. Było ciepło, choć wietrznie. Wiernych uczestniczących w procesji było bardzo dużo. Jak co roku, w kolejne dni Oktawy, odprawiane były Msze w różnych częściach parafii, ale udział wiernych nie był zbyt liczny.

Bardzo słaba była też frekwencja dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli w Mszy na zakończenie roku szkolnego. Czyżby wciąż aktualna była ewangeliczna prawda: „tylko jeden wrócił, by dziękować"?

Tegoroczny Festyn Parafialny został zorganizowany przez Zespół Caritas już po raz dziewiąty.

Parafialna grupa Caritas zorganizowała w czerwcu pielgrzymkowy wyjazd do Matki Bożej Miłosierdzia w wileńskiej Ostrej Bramie. Było to duchowe przygotowanie do sierpniowej wizyty Ojca Św. w naszej Ojczyźnie, z zapowiadanym tematem nauczania papieskiego o Miłosierdziu Bożym. Jak zwykle w takich okolicznościach, wyjazd ten łączył się ze zwiedzaniem miasta i jego zabytków. Byliśmy też na zamku w Trokach.

Na początku wakacji grupa 25 dzieci z najmniej zamożnych rodzin wyjechała na kolonie letnie organizowane przez parafialną grupę Caritas. Po wielu latach kolonii w Zakopanem, tym razem miejsce pobytu dzieci było zupełnie nowe – na prawdziwym odludziu u bardzo życzliwych OO Franciszkanów w Koszarawie – Bystrej za Żywcem. Dzieci i opiekunowie wrócili naprawdę zadowoleni, a wszyscy już myślą o roku następnym.

Tegoroczna uroczystość odpustowa ku czci św. Jacka odprawiona została w dniu 18 sierpnia. Głównym celebransem i kaznodzieją był mieszkający i pomagający duszpastersko od lat w naszej parafii wykładowca teologii moralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec. Nie dziwiła nieco mniejsza frekwencja wiernych, gdyż sporo osób uczestniczyło w tym czasie w papieskiej Mszy na krakowskich Błoniach.

Po raz pierwszy w uroczystość odpustową gościliśmy księży dekanatu nie w dużej sali Domu Katechetycznego, ale na plebanii w odnowionej jadalni.

W poniedziałek, po odpuście, wyruszyła żegnana przed naszym kościołem przez ks. bpa Jana Bagińskiego XXVI Piesza Pielgrzymka Opolska. Jak co roku najwięcej było młodych pielgrzymów. Na Jasną Górę, w sobotę 24 sierpnia, we wszystkich strumieniach Pielgrzymki dotarło ok. 4200 osób.

Z wielkim trudem, zwłaszcza finansowym, zdołaliśmy z końcem wakacji ukończyć kapitalny remont części dachu na naszym kościele. Trzeba było wymienić całą warstwę izolacyjną w wielkiej betonowej rynnie okalającej budynek kościoła. To jeszcze nie koniec prac renowacyjnych na dachu naszej świątyni – z wiosną spróbujemy dalej.

Dekretem Księdza Ordynariusza z końcem sierpnia nastąpiły w naszej parafii zmiany wśród księży wikarych.

Dotychczasowy wikariusz ks. Marian Saska został mianowany diecezjalnym duszpasterzem młodzieży (z zakwaterowaniem przy naszej parafii), a jego miejsce zajął w posłudze parafialnej ks. Krzysztof Trembecki, dotychczasowy wikariusz w opolskiej parafii św. Piotra i Pawła. Po sześciu latach posługi odszedł do parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Strzelcach Opolskich ks. Krzysztof Kazimierz, a na jego miejsce z tamtej parafii przybył do nas jego rówieśnik, ks. Donat Wystrach. Ponadto jako trzeci wikary rozpoczął w naszej parafii pracę duszpasterską ks. Marek Biernat, który po trzech latach kapłaństwa przybył do nas z opolskiej parafii MB Bolesnej i św. Wojciecha („na Górce").

Można by nieco żartobliwie ująć nową sytuację personalną w naszej parafii i stwierdzić, że powoli przekształcamy się w kapitułę kanoników przy św. Jacku – jest nas teraz na co dzień siedmiu księży na terenie parafii i przy plebanijnym stole.

We wtorek 17 września, w kościele klasztornym w Katowicach – Panewnikach złożył uroczyste śluby wieczyste w zakonie OO Franciszkanów nasz parafianin Michał Gonsior – br. Jozue. Niemal w tym samym czasie wyjechał do Tanzanii w Afryce Marcin Dydzik, by tam przeżyć swój nowicjat w zgromadzeniu OO Białych, misjonarzy Afryki. Zaś wieloletni ministrant i lektor, Grzegorz Dominik, po zdaniu matury wstąpił do naszego Seminarium i rozpoczął we wrześniu swoje przygotowanie do kapłaństwa. Aktualnie zatem w naszej wspólnocie parafialnej trzech kleryków i jedną siostrę zakonną – w zgromadzeniu szensztackim przed pierwszymi ślubami – s. Renata (Gabriela Kurc).

W trzecią niedzielę września świętowaliśmy Dożynki. Po raz pierwszy nasz kościół zdobiła pożyczona (z Kępy) żniwna korona. Ładna, ale jakoś tak dziwnie...

Dwoma autokarami pielgrzymowaliśmy parafialnie w ostatni poniedziałek września do niedawno poświęconego przez Ojca św. sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Byliśmy też w tym dniu w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i w Krakowie. Pan Bóg dał piękną pogodę, a przeżyć duchowych i łask Bożych nikt nie policzy.

Coraz bardziej raziła w oczy swym zaniedbaniem kapliczka przy wejściu na cmentarz komunalny, choć znajdujący się na terenie naszej parafii. Próby rozmawiania z władzami administracyjnymi cmentarza były grochem rzuconym o ścianę. Dzięki staraniom rodziny Knop, kapliczka została odremontowana i wyposażona w nowy krzyż i figurkę Matki Bożej Bolesnej. W uroczystość Wszystkich Świętych po południu, przed rozpoczęciem na cmentarzu nabożeństwa za zmarłych, kapliczka została uroczyście poświęcona.

W niedzielę 10 listopada – zgodnie z wytycznymi Episkopatu – liczyliśmy wiernych obecnych na Mszach Św. w naszym kościele oraz tych, którzy przyjęli Komunię Św. może nieco więcej dni wolnych, w związku z świętem narodowym sprawiło, że frekwencja w naszym kościele była jedną z najmniejszych spośród dotychczasowych liczeń – tylko 3414 osób obecnych było na wszystkich Mszach (1886 kobiet i 1528 mężczyzn). Komunię w tym dniu przyjęło 860 kobiet i 417 mężczyzn.

Od 12 do 14 listopada organomistrze z Wrocławia, po ubiegłorocznym poświęceniu organów i opinii naszych organistów, uzupełnili jeszcze dwa i pół głosu. Na wiosnę przyjadą jeszcze raz, by ostatecznie dostroić instrument. Potem komisja diecezjalna podpisze dokumenty odbioru.

Listopad, choć od strony pogody był wyjątkowo ciepły, okazał się trudnym miesiącem dla naszej parafialnej wspólnoty. W sobotę 23.11 pochowaliśmy jednego z naszych kościelnych, 64-letniego p. Jerzego Ignaca (po operacji serca), zaś w tydzień później jednego z pomocników rozdzielania Komunii św. i ojca pochodzącego z naszej parafii kapłana, 60-letniego p. Ewalda Pampucha (po udarze mózgu i wylewie).

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

Czas jednak płynie naprzód – wraz z pierwszym grudnia rozpoczęliśmy tegoroczny Adwent. Zgodnie ze wskazaniami programu duszpasterskiego Episkopatu Polski planujemy pogłębić w parafii rozumienie i przeżywanie liturgii, by pomóc wiernym do prawdziwego „umiłowania Chrystusa" i realizowania „wiary celebrowanej". Adwentowe kazania niedzielne poświęcone jednak były omówieniu nowej wersji przykazań kościelnych.

Dzieciom na Roratach przybliżamy, za wezwaniem Ojca Św., modlitwę różańcową. Zamiast tradycyjnej figurki Matki Bożej wędrował po ich domach wylosowany duży różaniec, z zachętą do rodzinnej modlitwy.

Przed świętami ścisnął mróz i sypnęło śniegiem. Trudno było ogrzać kościół i przedświąteczna spowiedź nie była łatwa ani dla księży, ani dla wiernych.

Pod wodzą księdza Mariana, przy bardzo wydatnej pomocy naszej młodzieży, zbudowaliśmy w tym roku w zupełnie nowym układzie tradycyjną szopkę – ponad ołtarzem i tabernakulum. Opinie parafian są bardzo pochlebne.

Bardzo wielu parafian i gości przybyło w tym roku na Pasterkę (szacunkowo ok. 2000), którą odprawiliśmy w zimowej aurze i w uroczystym nastroju. Plasterkowe kazanie, jako piąte po czterech niedzielach Adwentu, tematycznie oparte było o eucharystyczny wymiar 3-go przykazania kościelnego.

Po świętach, jak co roku, wyruszyliśmy na kolędę. W każdym domu zostawiamy wydany przez Kurię folder dotyczący rozpoczętego Synodu Diecezjalnego.

W ostatnią niedzielę grudnia nasz parafialny klub sportowy „Rodło", który od niedawna włączony został w sponsorowaną przez „złotego" olimpijczyka p. Roberta Korzeniowskiego działalność szerzenia ducha sportowego wśród najmłodszych, zaprosił swego sponsora na popołudniową imprezę sportową dla dzieci i wieczorne spotkanie opłatkowe z zarządem i członkami klubu. Gość, choć jest człowiekiem światowej sławy, był bardzo miły i przystępny, a jego wypowiedzi, tak do dorosłych, jak i do dzieci, świadczyły o jego wielkiej mądrości.

Statystyka kończącego się roku:

 dzieci ochrzczonych - 100 (w tym 18 w szpitalu)

 dzieci pierwszokomunijnych - 153

 zawartych małżeństw - 29

 pogrzebów - 58

 młodzieży bierzmowanej - 170

2003

Niewielka tym razem grupa parafian przyszła do kościoła na modlitwę adoracyjną w ostatnich minutach starego roku, by na kolanach przywitać Nowy Rok. Po modlitwie składaliśmy sobie życzenia.

W pierwszą styczniowa niedzielę zamiast nabożeństwa kolędowego wystąpił z koncertem kolęd nasz chór parafialny wsparty szkolną orkiestrą dętą Technikum Elektrycznego w Opolu. Koncert spotkał się z życzliwym przyjęciem.

Dzięki liczniejszej kadrze kapłanów w naszej parafii, mogliśmy nieco wcześniej zakończyć kolędę – duszpasterską wizytę w domach parafian. Byliśmy w tym roku w „blokowiskach" – nowszej części parafii, odwiedzając niespełna 1400 rodzin, nieco mniej niż przed laty. Obok trudności materialnych (doskwierające bezrobocie) w wielu rodzinach, jako owoc tej kolędy zauważyć trzeba zobojętnienie religijne sporej części młodzieży, a także dość dużą liczbę ludzi młodych żyjących we wspólnym mieszkaniu bez ślubu kościelnego i cywilnego.

We czwartek przed styczniowym Dniem Babci i Dziadka, parafialna grupa Caritas przygotowała spotkanie dla seniorów naszej parafii – przy kawie i cieście. Pomocą muzyczną na akordeonie wspierał nasz organista p. Stanisław. Niestety, niezbyt liczna grupa starszych parafian odpowiedziała swoją obecnością na to zaproszenie.

W dniu 11 lutego, w łączności z chorymi na świecie, odprawiliśmy w naszym kościele uroczystą Mszę z błogosławieństwem lurdzkim – przy dość licznym udziale wiernych.

W niedzielę 23 lutego gościliśmy w naszej parafii klauzurowe Siostry Dominikanki z Radoń k/Warszawy. Prosiły o ofiary na dokończenie budowy nowego klasztoru i przyjmowały od wiernych intencje do modlitwy wstawienniczej. Podczas Mszy przybliżały ludziom sens i obraz życia kontemplacyjnego.

Tym razem dość późno (05.03) wypadła Środa popielcowa, a wraz z nią rozpoczęliśmy wielkopostne rekolekcje. Prowadził je franciszkanin z Wrocławia o. Faustyn Zatoka. Równocześnie (eksperymentalnie, po raz pierwszy) prowadziliśmy własnymi siłami duszpasterskimi rekolekcje dla dzieci z obu naszych szkół podstawowych, włączając w nie jedno przedpołudnie w szkołach. Wydaje się, że jest to dobry pomysł, choć czasu i sił wymaga od duszpasterzy i katechetek sporo.

Zgodnie z programem Bierzmowania i wizytacji kanonicznej w parafiach dekanatu opolskiego, w dniu 24 marca przybył do naszej parafii ks. bp Jan Bagiński. Przewodniczył koncelebrowanej Mszy i udzielił bierzmowania 176 uczniom klas III gimnazjalnych.

Po zakończonej uroczystości i krótkiej kolacji, od przejrzenia i podpisania ksiąg metrykalnych w kancelarii Ksiądz Biskup rozpoczął wizytację. Pasterz diecezji rozmawiał indywidualnie z każdym pracującym w parafii kapłanem. Podczas rozmowy z proboszczem wrócił temat przeniesienia na mniejszą parafię, pracującego już tutaj jedenasty rok ks. Marcina.

W dniu 26 marca rozpoczął się pierwszy kurs przedmałżeński organizowany w naszej parafii własnymi siłami. Prowadzenia 10-ciu zajęć dla ośmioosobowej grupki narzeczonych podjęli się księża: Piotr Morciniec, Krzysztof Trembecki i Marcin Ogiolda oraz dwie panie instruktorki: p. Barbara Charczuk i Barbara Słomian. Jest to kolejny krok w aktywizowaniu się w naszej parafii parafialnego punktu poradnictwa rodzinnego, który od roku służy pomocą, zwłaszcza młodym przygotowującym się do małżeństwa.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób starszych i mniej zaradnych w dokumentacji finansowej, nasza parafialna grupa Caritas otworzyła bezpłatny punkt konsultacyjny w zakresie przygotowania rocznych zeznań podatkowych.

Obecny od lat w życiu naszej parafii jako rezydent, teolog ks. Piotr Morciniec otrzymał tytuł profesora Uniwersytetu Opolskiego.

Ponieważ kasa parafialna nie dysponuje wielkimi zasobami rezerw, a planowane jest na najbliższy sierpniowy Odpust dokończenie wystroju prezbiterium przez budowę nowego ołtarza, ks. proboszcz zwrócił się z prośbą do parafian o możliwość zadeklarowania comiesięcznej kwoty jako daru na nowy ołtarz. Inicjatywa spotkała się ze zrozumieniem, a zadeklarowana kwota powinna wystarczyć do zapłacenia tego dzieła.

W ramach prac trwającego Synodu, parafianie otrzymali wraz z świątecznym numerem gazetki ankietę przygotowaną przez Komisję ds. duszpasterstwa ogólnego. Ciekawe ile, spośród 2000 egzemplarzy, które dotarły do rodzin parafii, wróci z odpowiedziami i jakie będą sugestie wypowiadających się parafian...

Dość późno, bo dopiero 20 kwietnia świętowaliśmy tegoroczną Wielkanoc. Cieszył liczny udział wiernych w obrzędach Wielkiego Tygodnia, a także na nocnej liturgii Wigilii Paschalnej.

Tegoroczną Pielgrzymkę do Lędzin przeżyliśmy na mokro. Deszcz padał od momentu wejścia procesji w granice Lędzin, przez całą Mszę i jeszcze trochę w drodze powrotnej. Wszyscy jednak trwali w nastroju pobożności i właściwej dla tego dnia radości.

Jak co roku w drugą niedzielę maja przystąpiły dzieci klas II do I Komunii Św. W dwóch grupach uroczystość przeżywało 160 dzieci. Otrzymany obrazek pamiątkowy nawiązywał swą treścią do trwającego roku różańcowego.

W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej gościliśmy w naszej świątyni, w poniedziałkowy wieczór 12 maja, aktora Teatru Opolskiego Michała Majnicza, który prezentował wybrane fragmenty „Tryptyku rzymskiego" Jana Pawła II. Było pięknie, ale zbyt krótko i dość liczne zebrane grono parafian i gości wyszło z kościoła z pewnym niedosytem.

Majowe nabożeństwo fatimskie odprawiane we wtorek miało swój charakterystyczny akcent – uczestniczyli w nim członkowie biegowej sztafety – pielgrzymki szlakiem maryjnych sanktuariów Europy, organizowanej przez parafialny klub biegacza „Żółwik". Oficjalne nominacje wręczył goszczący po raz pierwszy w naszym kościele nowomianowany proboszcz opolskiej katedry ks. prałat Edmund Podzielny. Pielgrzymka wyruszy 30 maja i ma dotrzeć do Santiago de Compostella 15 czerwca.

Nasz parafianin Michał Gonsior (jako franciszkanin nosi imię zakonne Jozue) przyjął święcenia diakonatu w bazylice w Katowicach – Panewnikach w dniu 22 maja. Jeśli Bóg pozwoli za rok znów będą prymicje.

Nieco wcześniej niż w ubiegłych latach, bo już w ostatnią niedzielę maja przeżywaliśmy uroczyście jubileuszowy X Festyn Parafialny. Ludzie i pogoda dopisali, a dochód wspomoże kasę charytatywną Caritasu, zwłaszcza organizowane co roku kolonie letnie dla dzieci w ośrodku Franciszkańskim w Koszarawie – Bystrej.

W Katedrze Opolskiej uroczyście świętowany jest jubileusz 300-lecia pobytu Obrazu Matki Najświętszej w naszym mieście. Nasza parafia pielgrzymowała do katedry 16 czerwca, gdzie otrzymaliśmy jako pamiątkę, kopię obrazu opolskiej Pani. Zostanie ona w terminie późniejszym zawieszona w naszej świątyni.

Do parafii dotarły dekrety dotyczące przenoszenia księży.

Ks. proboszcz Marcin Ogiolda obejmie z dniem 19 sierpnia parafię Szczedrzyk w dekanacie ozimeckim, a jego miejsce zajmie tamtejszy proboszcz ks. Hubert Chudoba. Natomiast ks. Marek Biernat będzie od tego samego dnia pracował duszpastersko w parafii św. Mikołaja w Kędzierzynie – Koźlu.

W sobotę 13 września w ramach wieczornej Mszy odbyło się oficjalne, wymagane przepisami prawa kanonicznego, wprowadzenie nowego proboszcza.

W związku z pracami Synodalnymi, w naszej parafii odbyło się w niedzielę 14 września spotkanie Zespołu Synodalnego do Spraw Nauki i Wychowania Chrześcijańskiego.

Nasza parafia włączyła się w diecezjalne Roraty „Z Synodem do Dzieciątka Jezus", tworzone m.in. przez Wydział Teologiczny UO, a także przy współpracy z Radiem PLUS.

W ramach ogólnopolskiej Pomocy Dzieciom w niedzielę 21 grudnia odbył się kiermasz ozdób świątecznych zorganizowany przez dzieci i rodziców przedszkola „Elemelek".

Zaraz po świętach rozpoczęliśmy odwiedziny kolędowe w tzw. Kopalinie czyli najstarszej części naszej parafii.

Statystyka za 2003 rok:

 dzieci ochrzczonych - 108

 dzieci pierwszokomunijnych - 160

 zawartych małżeństw - 33

 pogrzebów - 52

 młodzieży bierzmowanej - 176

2004

Wzorem ubiegłego roku Parafialny Uczniowski Klub Sportowy „Rodło" zorganizował w niedzielę 11 stycznia spotkanie opłatkowe. Gościem szczególnym był ks. Paweł Łukaszka, prezes Małopolskiego Związku Parafialnych Klubów Sportowych działającego przy Archidiecezji Krakowskiej, a wcześniej znakomity sportowiec, wielokrotny reprezentant Polski w hokeju na lodzie, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Lake Placid w 1980r.

Rozpoczęty Środą Popielcową (25 lutego) okres Wielkiego Postu to czas wewnętrznej przemiany i nawrócenia. Mają temu pomóc coroczne Rekolekcje Wielkopostne, którym przewodniczył ks. Sławomir Pawiński – prefekt naszego Seminarium.

W niedzielę 14 marca można było oddawać swoje głosy na osoby godne zaufania, dzięki którym można było powołać nowy skład Rady Parafialnej.

Oto skład nowej Rady:

ks. Chudoba Hubert, Kurc Józef, Sobecki Bronisław, ks. Morciniec Piotr, Miliszkiewicz Janina, Sokólski Lech, ks. Trembecki Krzysztof, Momot Tomasz, Sowada Róża, ks. Wystrach Donat, Olechnowicz Janusz, Szeląg Stanisław, Baron Maria, Pizio Marek, Trusz Krzysztof, Przybyła Piotr, Wach Piotr, Hulok Wojciech, Romanowski Leszek, Wanke Wojciech, Jarocki Stanisław, Seidel Alojzy, Warsitz Bernard, Król Adam, Wełk Grzegorz.

21 marca gościliśmy w naszej parafii oo. Franciszkanów, którzy udostępnili nam do obejrzenia wystawę misyjną. Dziękujemy także diakonowi franciszkańskiemu za głoszenie przez całą niedzielę Słowa Bożego.

W Wielki Tydzień odbyły się w naszej świątyni rekolekcje dla dzieci z naszych dwóch szkół podstawowych.

I znów mogliśmy wspólnie przeżywać Wielkie Dni Triduum Paschalnego (8-10 kwiecień), których zwieńczeniem była Liturgia Wigilii paschalnej z Mszą i procesją rezurekcyjną.

Wielka radość wypełniła nasze serca gdy 21 maja nasz parafianin Michał Gonsior – o. Jozue, franciszkanin przyjął w Bazylice Panewnickiej święcenia kapłańskie z rąk ks. abpa Damiana Zimonia. Uroczystości prymicyjne odbyły się w naszej parafii 23 maja. Tydzień później nasz neoprezbiter głosił Słowo Boże i udzielał po każdej Mszy św. błogosławieństwa prymicyjnego.

W niedzielę 20 czerwca gościliśmy duszpasterza parafii św. Karola Boromeusza. Przez cały dzień mówił kazania i prosił naszą wspólnotę o pomoc dla budującego się kościoła na opolskich Chabrach.

Dwa dni trwał tegoroczny Festyn Parafialny. W sobotę od godziny 15 odbywała się część rekreacyjna na terenie boisk przy ulicy Grudzickiej, gdzie trwały turnieje piłki nożnej, ręcznej, wielobój dla dzieci i wiele innych atrakcji z ciekawymi nagrodami. Tę część przygotował Parafialno – Uczniowski Klub Sportowy „Rodło". W niedzielę zaś tradycyjnie nasza grupa Caritas zorganizowała część rekreacyjno – kulturalną na placu przykościelnym. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji Festynu.

W naszej parafii powstało Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji Społeczności lokalnej „Chciej – Chcieć". Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy.

Uroczystości odpustowe przeżywaliśmy w niedzielę 22 sierpnia. Sumie przewodniczył budowniczy naszego kościoła ks. prałat Adam Igielski zaś Słowo Boże głosił jeden z pierwszych wikarych naszej parafii ks. Andrzej Mikuła.

Pod egidą stowarzyszenia „Chciej – Chcieć" przy naszej parafii utworzona została Środowiskowa Świetlica Profilaktyczno – Wychowawcza. Zajęcia są bezpłatne i prowadzą je wykwalifikowani nauczyciele, psycholodzy, logopedzi i inni specjaliści.

26 wrzesień to dzień, w którym obchodzimy w naszej parafialnej wspólnocie coroczne Dożynki. Podczas Mszy o godzinie 9.30 dziękowaliśmy Bogu za plony ziemi i za wszystkie dary, dzięki którym możliwa jest nasza ziemska egzystencja.

Od października, w każdą niedzielę na Mszy o godzinie 8.00, służbę liturgiczną stanowić będą „ministranci oldboje". Dziękując im za służbę, wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy.

Gościliśmy w niedzielę 10.10 o. Jacka OFM z Krakowa. Jest on młodym poetą i po Mszach rozprowadzał swoje tomiki poezji.

W niedzielę 17 października obchodziliśmy nasz parafialny kiermasz, czyli rocznicę poświęcenia naszego kościoła. Jest to okazja do podziękowań wszystkim tym, którzy dbają o nasza świątynię, troszczą się o jej czystość i piękno. Po prostu wszystkim, którzy podjęli się w niej służyć i tym, którzy wspierają ją finansowo.

W ramach niedzielnego nabożeństwa popołudniowego 7 listopada odbył się naszym kościele koncert „Królem Bóg" w wykonaniu Artystów Biura Koncertowego dyr. Czesława Płaczka.

Znów, jako wspólnota mogliśmy pomóc potrzebującym. Wsparliśmy bowiem finansowo ks. Józefa Adamowicza, który jest misjonarzem na terenie Rosji.

Opolski Chór „Legenda" ubogacił nas w niedzielne popołudnie 21 listopada, koncertując pod batutą p. Elżbiety Willim.

Po raz pierwszy w naszej parafii odbył się Adwentowy Jarmark. W niedzielę 5 grudnia od godz. 9.00 do 15.00 na placu przykościelnym i w Domu Katechetycznym Parafialny Zespół Caritas zorganizował sprzedaż ciast, ciasteczek, ozdób i gadżetów świątecznych.

Z okazji otwarcia Roku Eucharystycznego, na Mszy św. w katedrze abp Alfons Nossol wręczył nominacje nowym nadzwyczajnym szafarzom eucharystii. Tej godności dostąpiło także dwóch naszych parafian: Marek Warsitz i Mariusz Szlachetko. Serdecznie ich witamy w gronie najbliższych Sług Eucharystii. Gratulujemy wyróżnienia i obiecujemy modlitwę.

Pragniemy podziękować kierownictwu sklepu „Intermarche" z ul. Jodłowej, dzięki któremu parafialna grupa Caritas otrzymała towar warty ponad cztery tysiące złotych. Dzięki temu można było zrobić świąteczne paczki dla potrzebujących z naszej parafii.

Tym razem w piątek wypadła Wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie spotkaliśmy się na nocnej Eucharystii – Pasterce, dziękując za narodziny Bożej Dzieciny.

Coroczne statystyki:

 dzieci ochrzczonych - 131

 dzieci pierwszokomunijnych - 130

 zawartych małżeństw - 23

 pogrzebów - 61

 młodzieży bierzmowanej - 150

2005

Niedzielne popołudnie 16 stycznia ubogaciła nam swoim koncertem noworocznym znana grupa „Golec Orkiestra". Zaś dwa tygodnie potem gościliśmy kolejny raz pana Czesława Płaczka ze śpiewakami opolskimi, wykonującymi kolędy i pastorałki.

Bardzo wcześnie, bo już 9 lutego rozpoczynamy Wielki Post, a wraz z nimi coroczne rekolekcje. Wygłosił je dla nas ks. dr Piotr Tarliński, dyrektor opolskiego Radia Plus. Wcześniej tez obchodzimy z tej racji uroczystości Wielkiego Tygodnia i całego Triduum Paschalnego. W niedzielę 27 marca cieszyliśmy się z pamiątki Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Młodzież naszej parafii w piątek 8 kwietnia otrzymała przez ręce pasterza naszej diecezji sakrament Bierzmowania. W uroczystej Mszy Pontyfikalnej wzięli udział rodzice i znajomi naszych młodych parafian.

Nasza parafialna grupa Caritas zorganizowała 16 kwietnia pielgrzymkę „szlakiem śląskich kościołów". Odwiedziliśmy m.in. Świdnicę, Sobótkę, Strzegom i Jawor.

Maj to tradycyjny miesiąc tzw. nabożeństw „majówek", ale także corocznej pielgrzymki do Lędzin. Tradycyjnie więc 3 maja po porannej Mszy wyruszyliśmy wspólnie z parafią Gosławicką na pielgrzymi szlak.

Także comiesięczne spotkanie dla dzieci specjalnej troski i ich rodzin miało w tym miesiącu uroczysty charakter. Bowiem 22 maja siedmioro dzieci po raz pierwszy przyjęło Pana Jezusa do swoich serc.

Wzorem lat ubiegłych w oktawie Bożego Ciała odprawialiśmy Eucharystie w różnych częściach naszej parafii. I tak w poniedziałek na os. Wilsona, we wtorek na os. Malinka I, w środę na os. Jodłowa i w czwartek na Malince II. Sprawowaliśmy te Msze w intencjach mieszkańców tych dzielnic.

Aby pomóc dzieciom, z ubogich rodzin, w wakacyjnym wypoczynku nasza grupa Caritas jak co roku zorganizowała Festyn Parafialny z licznymi atrakcjami, m.in. mecz pilkarski pomiędzy służbą liturgiczną naszej parafii a parafianami, „milę św. Jacka" i tradycyjnie loterię fantową.

W uroczystość Wniebowzięcia NMP pożegnał się z nami ks. Krzysztof Trembecki, który na mocy dekretu księdza Biskupa objął 19 sierpnia, jako proboszcz, parafię Narodzenia Jana Chrzciciela w Kuniowie. Natomiast Ne jego miejsce został przydzielony tegoroczny neoprezbiter ks. Krzysztof Bytomski.

21 sierpnia obchodziliśmy Uroczystość Odpustową naszego patrona św. Jacka. Sumie przewodniczył i Słowo Boże wygłosił poprzedni proboszcz ks. Marcin Ogiolda. Obecny z nami był również ks. Adam Igielski – pierwszy proboszcz.

Wraz z rozpoczętym nowym rokiem szkolnym wznowione zostały próby naszego parafialnego chóru prowadzonego przez p. Elżbietę Willim. Powstała równocześnie schola dziecięca prowadzona przez naszego najmłodszego wikarego, ks. Krzysztofa.

Niedziela 23 października była niedzielą misyjną, dlatego z tej okazji gościliśmy w naszej wspólnocie kapucyna z Ukrainy, o. Józefa Chromy. Kolektę z całego dnia przeznaczyliśmy na misje.

Każdego miesiąca gościmy w naszej parafii kleryków naszego seminarium podczas tzw. niedzieli pastoralnej. Nie inaczej było w grudniu, kiedy jeden z diakonów głosił Słowo Boże, a klerycy posługiwali przy ołtarzu. Wśród nich był nasz parafianin Grzegorz Dominik, kleryk czwartego roku, który tydzień wcześniej otrzymał strój duchowny i przyjął posługę akolitatu.

11 grudnia nasz parafialny zespół Caritas kolejny raz zorganizował Kiermasz Adwentowy. Nie zabrakło więc pierników, ciast, ciasteczek i ozdób choinkowych. Jednak to adwentowy grzaniec cieszył się największym „wzięciem".

W ostatnią niedzielę Adwentu, w czasie liturgii mszalnych towarzyszył nam zespół „Zbrucz" z Ukrainy. Po mszach można było nabywać ich płyty i kasety.

Uroczystą Mszą św. o godzinie 17 zakończyliśmy kolejny rok pracy w naszej parafialnej wspólnocie. Odśpiewaliśmy uroczyste Te Deum jako podziękowanie Bogu na wszelkie łaski jakie nam okazał.

Statystyka za 2005 rok:

 liczba mieszkańców - 13400

 średnia na Mszy niedzielnej - 2800

 dzieci ochrzczonych - 128

 dzieci pierwszokomunijnych - 136

 zawartych małżeństw - 21

 pogrzebów - 67

 młodzieży bierzmowanej - 140

2006

Przełom roku to tradycyjne odwiedziny kolędowe. W tym roku odwiedziliśmy mieszkańców południowo – wschodniej części naszej parafii.

W niedzielę 22 stycznia pożegnaliśmy ks. Mariana Saskę, który został mianowany proboszczem w parafii Szklary. Dziękujemy Mu za kilka lat posługiwania w naszej parafii, najpierw jako wikariusz, a następnie jako Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży.

„Abyście mieli ufność – Jan Paweł II" – to temat tegorocznych ćwiczeń rekolekcyjnych, które poprowadził dla nas w Wielkim Poście ks. Walter Rachwalik SAC z Częstochowy z Doliny Miłosierdzia. Dziękujemy Mu za trud prowadzonych rekolekcji.

„Śpiewające Słowo Boże" można było usłyszeć z naszej parafialnej ambony. Gościliśmy bowiem w niedzielę 26 marca, ks. Pawła Szerłowskiego z Łosiowa, który mówił o Miłosierdziu Bożym, a po Mszach rozprowadzał płyty z nagraniami.

Niedziela Palmowa (9 kwiecień) wprowadziła nas w tegoroczny klimat Wielkiego Tygodnia, w który wpisane są Święta Paschalne. Rozpoczęliśmy je więc w czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej, a zakończyliśmy uroczystymi nieszporami w niedzielę Zmartwychwstania.

Kolejna grupa dzieci z klas drugich 14 maja, po raz pierwszy w pełni uczestniczy w Eucharystii przyjmując Komunię Św. jest to ostatnia grupa dzieci, które w klasie drugiej będą miały I Komunię. W przyszłym więc roku uroczystości nie będzie, natomiast za dwa lata dzieci klas trzecich będą się przygotowywały do przyjęcia Pana Jezusa do serc.

Pod koniec maja gościliśmy w naszym kraju niezwykłego gościa. Papież Benedykt XVI nawiedził ojczyznę swojego poprzednika, aby podzielić się Bożym Słowem z Polakami. Grupa naszych parafian wspólnie z Ojcem Świętym, uczestniczyła we Mszy Św. na krakowskich Błoniach modląc się i dziękując Bogu za dar pontyfikatu dwóch wielkich ludzi Kościoła.

Tegoroczne wakacje rozpoczynamy naszym tradycyjnym Festynem Parafialnym, którego dochód przeznaczony jest na cele charytatywne, a szczególnie na zorganizowanie wakacji dla dzieci z niezamożnych rodzin i na pomoc dla najbardziej potrzebujących.

Jak co roku 4 lipca w naszej parafii przypada Diecezjalna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Choć był to już czas wakacyjny, znaleźli się wierni, którzy przyszli, aby choć przez chwilę trwać przy Chrystusie wystawionym pod postacią chleba.

W niedzielę 23 lipca w naszej parafii oprócz kolekty odbyła się zbiórka do puszek w ramach akcji MIVA Polska dla Kościoła na misjach. W ramach tej akcji co roku można zaopatrzyć kilku misjonarzy w samochody, motocykle i rowery. Dzięki tym pojazdom mogą oni dotrzeć do potrzebujących opieki duszpasterskiej wiernych w najdalszych zakątkach świata.

I znów uroczystość Wniebowzięcia NMP jest dniem, w którym przyszło nam żegnać się z kolejnym wikarym. Dekretem biskupa, ks. Donat Wystrach zostaje przeniesiony do kościoła parafialnego w Głubczycach. Na jego miejsce przeniesiony zostaje z pobliskiego Ozimka, ks. Jacek Chromniak. Serdecznie witamy i życzymy wielu łask w posługiwaniu u św. Jacka.

Tym razem misjonarz z Togo, ks. Jan Piontek przewodniczył naszym uroczystościom Odpustowym ku czci naszego patrona. Dziękujemy więc za głoszone przez cały dzień Słowo Boże.

Nie wszystkim ludziom zależy na bezpieczeństwie swoim i obiektów sakralnych. Z przykrością trzeba stwierdzić, że po raz kolejny ktoś ukradł instalację odgromową naszego kościoła. Szkoda, że dla kilku złotych narażana jest cała parafia na niepotrzebne koszta. Ale na szczęście dzięki czujności dobrych ludzi udało się złapać na gorącym uczynku i rozbić (mamy taką nadzieję) szajkę złodziei. Okazała się nią grupa młodzieży z naszej parafii.

W piątek 22 września, na dekanalnym spotkaniu młodzieży z okazji obchodów św. Stanisława Kostki w naszej świątyni, obecny był pasterz naszej diecezji ks. bp Paweł Stobrawa, który wygłosił do zgromadzonych młodych ludzi Słowo Pasterskie.

Z okazji kolejnej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, gościliśmy p. Eugeniusza Mroza – przyjaciela Jana Pawła II. Podzielił się z nami wspomnieniami o tym wielkim Polaku.

Decyzją Rady Parafialnej uległa zmianie godzina odprawiania porannej Mszy św. rozpoczynać się będzie teraz o godz. 7 rano, a więc pół godziny później. Mamy nadzieję, że znajdzie się więcej chętnych do zamawiania intencji mszalnych w tych godzinach.

W naszym kościele postanowiliśmy „uszlachetnić siedzenia ławek". Mamy nadzieję, że będą trochę wygodniejsze.

W niedzielę 12 listopada gościem w naszej parafii był ks. bp Kazimierz Wielikosielec z Diecezji Pińskiej w Białorusi. Jest on również proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża w Brzeźćcu nad Bugiem. Głosił Słowo Boże i prosił nas o wsparcie modlitewne i materialne.

Ponad miesiąc później dokładnie 17 grudnia jedną z porannych Mszy upiększył nam opolski chór „Legenda" wykonując piękne pieśni adwentowe, natomiast po wieczornej Mszy wystąpił nasz parafialny chór kameralny.

Nietypowo, bo dokładnie w czwartą niedzielę adwentu obchodzimy wigilię Bożego Narodzenia. Spotkaliśmy się wspólnie na wspólnej Mszy o północy tzw. Pasterce.

I na koniec trochę liczb statystycznych:

 średnia na Mszy niedzielnej - 3000

 dzieci ochrzczonych - 119

 dzieci pierwszokomunijnych - 132

 zawartych małżeństw - 29

 pogrzebów - 74

 młodzieży bierzmowanej - 157

2007

Kolędowymi odwiedzinami parafian rozpoczęliśmy kolejny rok kalendarzowy. Odwiedziliśmy w tym roku mieszkańców północno – zachodniej części naszej parafii. Przyjęło nas 1497, tj. 65% rodzin.

W dniach 18-20 luty w naszym kościele odbywały się w ramach Dni Eucharystycznych adoracje Najświętszego Sakramentu, poprzedzające Wielki Post. Te dni przygotowania do Świąt Wielkanocnych rozpoczęliśmy w Środę Popielcową corocznymi rekolekcjami. Poprowadził je dla nas dominikanin z Wrocławia o. Marek Cul. Temat rekolekcji to: „Św. Jacek – nauczyciel prawdy o człowieku".

W niedzielę 9 kwietnia obchodziliśmy w tym roku pamiątkę Zmartwychwstania Pana Jezusa. Cieszymy się więc, że mogliśmy wspólnie z wieloma parafianami sprawować uroczystą Wigilię Paschalną.

Tegoroczny miesiąc Maryjny – maj obfitował nam w wiele bardzo ważnych wydarzeń. 5 bowiem dnia tego miesiąca nasz parafianin Grzegorz Dominik przyjął pierwszy stopień święceń. Na uroczystej Mszy św. w kościele seminaryjno – akademickim ks. bp Gerard Kusz udzielił jemu jak i jego współbraciom święceń diakonatu. Na drugi dzień, w niedzielę na Mszy o godz. 11 pomocniczy biskup naszej diecezji Paweł Stobrawa udzielił I Komunii Św. i sakramentu bierzmowania grupie dzieci specjalnej troski.

Jednak centrum wydarzeń majowych zajął jubileusz 25-lecia kapłaństwa naszego proboszcza, ks. Huberta Chudoby. Już w sobotę 19 maja o godz. 19:15 rozpoczęliśmy to świętowanie koncertem dziękczynnym połączonym z podziękowaniami poszczególnych grup parafialnych. Natomiast uroczysta suma jubileuszowa sprawowana przez jubilata odbyła się w niedzielę 20 maja.

8 czerwca odbył się zjazd kursowy kapłanów święconych w 2005r. Do tego grona należy nasz wikary ks. Krzysztof Bytomski. Msza św. odprawiona została w piątek o godz. 12:00.

W dniach 11-20 czerwca wielu naszych parafian udało się na pielgrzymkę do Grecji, szlakiem św. Pawła. Atrakcji i radości było wiele, więc zaplanowano już przyszłoroczny wyjazd – pielgrzymkę.

W tym samym czasie 16-17 czerwiec podczas Mszy Św. Słowo Boże głosił w naszym kościele Prezes Narodowego Rycerstwa Niepokalanej O.R.M. Żuber. Po Mszach można było zapisać się do nowopowstałej wspólnoty Rycerstwa.

Wyjątkowy i uroczysty przebieg miały w tym roku uroczystości odpustowe w naszej parafii. Najpierw w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jacka 17 sierpnia ks. proboszcz otrzymał w kościele oo. Dominikanów w Krakowie z rąk kard. Stanisława Dziwisza relikwie naszego patrona. W dniu zaś parafialnego odpustu, w niedzielę 19 sierpnia, podczas Sumy odpustowej, której przewodniczył ks. Robert Chudoba duszpasterz akademicki z Gliwic, zostały one uroczyście wniesione do parafii. W czasie tejże sumy poświęcone zostały również nowe naczynia liturgiczne, jak i relikwiarz do przechowywania doczesnych szczątków św. Jacka.

W naszej diecezji od dłuższego czasu propagowane jest nowe wydanie modlitewnika i śpiewnika „Droga do Nieba". Stąd też przybył do nas 9 września, ks. Piotr Tarliński, jeden z autorów nowego wydania książeczki i przedstawił nam jej walory.

W niedzielę 4 listopada gościliśmy Chór Gospel z Konina. Z tej okazji Msze o 11 i 12.30 sprawowane były w rytmach gospelowych. Po tych Mszach, zespół przedstawił jeszcze krótki recital. Przy okazji Słowo Boże głosił do nas, związany z rytmami gospel, o. Lech Dorobczyński.

Jeszcze jeden akcent związany z proboszczem obecny był w tym roku. 17 listopada ks. Hubert Chudoba obchodził swoje 50 urodziny. Modliliśmy się więc całą parafią za naszego duszpasterza podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11:00.

Tym razem odwiedziliśmy, podczas odwiedzin kolędowych „starszą" część naszej parafii. Dziękujemy więc za ciepłe przyjęcie i złożone ofiary.

Jak zawsze na koniec roku statystyki naszej parafii:

 średnia na Mszy niedzielnej - 2700

 dzieci ochrzczonych - 145

 zawartych małżeństw - 35

 pogrzebów - 57

 młodzieży bierzmowanej - 141

 I Komunii Św. w tym roku nie było (decyzją synodu Diecezji Opolskiej dzieci będą przystępowały do I Komunii dopiero w 3. klasie)

2008

Uroczystość Trzech Króli przypadła w tym roku w niedzielę, z tej też okazji w dolnym kościele odbyły się „Jasełka 2008" w wykonaniu teatru „Złoty liść" z Opola, laureat wielu przeglądów i konkursów.

9 lutego tradycyjną Środą Popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post, a wraz z nim parafialne rekolekcje. Poprowadził je dla nas ks. Michał Czelny – student prawa KUL, pochodzący z Archidiecezji Przemyskiej.

W II niedzielę Wielkiego Postu gościł w „Jackowej" wspólnocie ks. Walter Rachwalik. Przybliżał nam ideę Ognisk Pokutnych.

Kolejny już raz w naszej świątyni mieliśmy okazję uczestniczyć we Mszy odprawianej w obrządku Bizantyjskim. Przewodniczył jej 5 marca ks. Mitrat Janusz Czerski.

Począwszy od Niedzieli Palmowej rozpoczęliśmy obchody tegorocznych uroczystości Świąt Wielkanocnych. Natomiast już w Wielki Czwartek wspominaliśmy wielkie Tajemnice naszej wiary: Ostatniej Wieczerzy, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

We wtorek 15 kwietnia w naszej parafii ks. biskup udzielił sakramentu bierzmowania grupie 119 młodych ludzi, którzy przez cały rok przygotowywali się na to wydarzenie uczestnicząc w cotygodniowych katechezach.

Choć grupa Caritas obecna jest w naszej parafii od samego początku, to jednak może niewielu parafian coś więcej umiałoby powiedzieć na jej temat. Dlatego też przez całą niedzielę 20 kwietnia gościliśmy ks. Jarosława Staniszewskiego, koordynatora parafialnych zespołów Caritas. Głosił Słowo Boże i przybliżyła nam ideę wolontariatu w kościele.

Znów miesiąc maj przyniósł wiele radości naszej wspólnocie. Parafia św. Jacka „wydała" bowiem kolejnego kapłana. 10 maja w Katedrze Opolskiej święcenia kapłańskie przyjął nasz parafianin ks. Grzegorz Dominik. Swoją Mszę Prymicyjną odprawił dzień później 11 maja o godzinie 12.30. Tydzień później wygłosił do nas po raz pierwszy jako kapłan Słowo Boże i dzielił się z nami swoją radością udzielając błogosławieństwa Prymicyjnego. Pierwszą parafią, w której będzie posługiwał została parafia Michała Archanioła w Prudniku. Otaczamy więc ks. Grzegorza pamięcią modlitewną.

Już po raz drugi udaliśmy się pieszą pielgrzymką do miejsca urodzenia św. Jacka. Mszy św. w Kamieniu Śląskim 24 maja przewodniczył ks. proboszcz Hubert Chudoba.

Nasza parafia staje się powoli miejscem obecności wielu świętych. Po zeszłorocznym wprowadzeniu do wspólnoty relikwii św. Jacka, „wzbogaciliśmy" się o kolejne. Ks. Hubert przywiózł z Fatimy relikwie bł. Pastuszków czyli Dzieci Fatimskich: Franciszka i Hiacynty, natomiast ks. Jacek i wspólnota Rycerstwa Niepokalanej relikwie św. Maksymiliana Kolbe.

31 maja nasz chór parafialny Hiacyntus wystąpił w XI Przeglądzie Chórów Parafialnych Diecezji Opolskiej. Przesłuchania miały miejsce w kościele seminaryjnym św. Jadwigi. W konkursie wzięło udział 8 chórów; nasz chór zdobył 1. miejsce!

Parafialny Zespół Caritas zorganizował tradycyjny już Festyn Rodzinny. Bawiliśmy się wspólnie zbierając datki dla dzieci z ubogich rodzin w niedzielę 15 czerwca. Wszystkim sponsorom i oczywiście parafianom serdecznie dziękujemy.
Dekretem biskupa, w sierpniu ks. Krzysztof Jan Bytomski został przeniesiony do parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie, a na jego miejsce przyszedł z pobliskich Czarnowąs ks. Paweł Dubowik.

Czas wakacyjny mija szybko. Od września ruszyło duszpasterstwo całą parą. Młodzież klas trzecich gimnazjalnych przygotowywana jest do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Na jesiennym spotkaniu Rady Parafialnej ustalono termin kolejnych Misji Świętych w parafii, które będą miały miejsce w październiku 2009, a które poprowadzą Ojcowie Oblaci Niepokalanej.

Kolejny rok kalendarzowy ma się ku końcowi.

Jak zawsze na koniec roku statystyki naszej parafii:

 średnia na Mszy niedzielnej - 2600

 dzieci ochrzczonych - 151

 zawartych małżeństw - 54

 pogrzebów - 78

 młodzieży bierzmowanej - 119

 I Komunii św. - 144

2009

Ważnym wydarzeniem była wizytacja biskupia parafii. Wizytacja taka odbywa się w naszej diecezji co sześć lat i u nas miała miejsce w dniach 9-12 marca. Tym razem wizytację przeprowadził Ks. Bp Jan Kopiec, który na Mszy św. pontyfikalnej w czwartek 12 marca udzielił też Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży.

Cały rok wypełniała bogata i systematyczna działalność statutowa wspólnot i grup parafialnych. Warto tu podkreślić działalność Wspólnoty Trudnych Małżeństw "SYCHAR" - mającej charakter ponaddiecezjalny. Spotkania miały miejsce w ostatnie piątki miesiąca, a w pierwsze soboty miesiąca spotykały się Grupy Wsparcia. Duszpasterzem wspólnoty jest ks. Paweł Dubowik.

Rok 2009 obfitował także w pielgrzymki.
I tak w ramach obchodów Roku św. Pawła wraz z całym dekanatem udaliśmy się 18 kwietnia do jubileuszowego kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.
Pod koniec kwietnia Parafialny Klub Biegacza zorganizował bieg sztafetowy do San Giovanni Rotondo dla uczczenia św. Ojca Pio.
Parafialny Zespół Caritas był z pielgrzymami w Nysie, a wraz z chórem parafialnym Hiacyntus - u grobu św. Jacka w kościele Trójcy św. w Krakowie.
W dniach 29-31 maja udała się pielgrzymka z ks. Jackiem do Gietrzwałdu, Świętej Lipki i Wilna, a 14-21 czerwca z ks. Pawłem do Rzymu, San Giovanni Rotondo i Padwy.
Tradycyjnie odbyły się też piesze pielgrzymki do Lędzin (2 maja), Kamienia Śl. (16 maja) i przede wszystkim w dniach od 17 do 22 sierpnia wraz z XXXIII Pielgrzymką Opolską w "Jedynce Żółtej" na Jasną Górę.

Z wydarzeń muzycznych warto wspomnieć szczególny koncert zespołu "Ignis Ardens" z okazji 20-lecia istnienia w dniu 26 kwietnia, a także wydanie płyty CD parafialnego chóru "Hiacyntus" z nagraniami pieśni ku czci św. Jacka.

I Komunię św. przyjęło 124 dzieci z klas trzecich - w niedzielę 10 maja. Uroczystość Bożego Ciała obchodziliśmy 11 czerwca. W tym dniu została na nowo poświęcona nasza najstarsza kaplica na ul. Poprzecznej - po jej odrestaurowaniu.
W czerwcu rozpoczął się też remont i adaptacja dolnego kościoła.

W niedzielę 21 czerwca Zespół Caritas we współpracy z innymi wspólnotami zorganizował Parafialny Festyn Rodzinny, z którego dochód został przeznaczony na letni wypoczynek dzieci, zaś 6 grudnia - Kiermasz Adwentowy, aby wspomóc osoby będące w trudnej sytuacji materialnej.

11 sierpnia odszedł do Pana wieloletni kościelny Bernard Proske. Miał niespełna 79 lat, niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował 14 sierpnia biskupem opolskim ks. Andrzeja Czaję. Jego święcenia biskupie odbyły się 29 sierpnia.

Uroczystość odpustowa ku czci św. Jacka miała miejsce w niedzielę 16 sierpnia; sumie odpustowej przewodniczył Ojciec ze zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej.

30 sierpnia ukazał się jubileuszowy 250. numer Gazetki parafialnej "Głos św. Jacka".
Zapowiedziane zostały Misje Parafialne, a wkrótce potem podano szczegółowy plan naszych Misji. Misje rozpoczęły się w sobotę 10 października i trwały do niedzieli 18 października. Była to trzecia Misja św. w 20-letniej historii parafii. Misjonarzami byli O.O. Oblaci Niepokalanej: Marcin Szafors i Piotr Furman, a tematem przewodnim pytanie "Czy dziś istnieje prawdziwa miłość?"

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia poświęcony został nowy sztandar Wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej, a pod koniec grudnia 2 naszych parafian: Sylwester Stypka i Seweryn Wyszyński, przyjęło posługę Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej. Tak więc razem jest już w parafii 14 Szafarzy.

Statystyka za 2009 r.

Mieszkańców 13900
Chrzty 141
Pogrzeby 60
Śluby 50
I Komunia 124
Bierzmowanie 132

2010

Na nowy rok Stowarzyszenie "Chciej chcieć" wydało ciekawie zredagowany Kalendarz parafialny, który cieszył się dużym powodzeniem.

Odwiedziny duszpasterskie rodzin objęły południowo-wschodnią część parafii i trwały niemal do końca stycznia.

Na zakończenie okresu kolędowania 31 stycznia w dolnym kościele wystąpiły w koncercie kolęd 2 chóry: parafialny "Hiacyntus" i męski "Kamerton".

Cały rok wypełniała pięknie działalność wspólnot i grup parafialnych.
Jedną z nich była parafialna grupa modlitewna, która podjęła systematyczną modlitwę różańcową we wszystkie czwartki w intencji kapłanów, a od kwietnia - na prośbę Biskupa Opolskiego - także w intencji młodego pokolenia, zarówno rano jak i wieczorem.

Na rozpoczęcie Wielkiego Postu od Środy Popielcowej 17 lutego do niedzieli 21 lutego trwały rekolekcje parafialane, które poprowadzili Ojcowie Biali Misjonarze Afryki.

W sobotę 6 marca Ks. Biskup udzielił młodzieży Sakramentu Bierzmowania.

Jak co roku zorganizowano wiele pielgrzymek.
Klub biegacza "Żółwik" pobiegł w dniach 12-19 maja w sztafecie do Ars we Francji w intencji kapłanów, jako że trwał ogłoszony przez Papieża Benedykta XVI Rok Kapłański, którego patronem był św. Jan Vianey - Proboszcz z Ars.
Wspólnota Rycerstwa Niepokalanej udała się 21 i 22 maja pielgrzymką do Skarżyska i dalej na Św. Krzyż, do Św. Katarzyny i Piekoszowa, zaś 14 sierpnia do Oświęcimia, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic, m.in. aby uczcić 69 rocznicę śmierci św. Maksymiliana Kolbe.
Zespół Caritasu 11 października zorganizował dla Seniorów pielgrzymkę do Głogówka i Mochowa. Odbyły się też tradycyjne piesze pielgrzymki do kaplicy Matki Bożej w Lędzinach (3 maja), do Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śl. (22 maja) i wraz z XXXIV Pielgrzymką Opolską w dniach od 16 do 21 sierpnia w "Jedynce Żółtej" na Jasną Górę.

Uroczystość I Komunii św. parafia obchodziła 9 maja, Bożego Ciała - 3 czerwca.

Do końca czerwca została na nowo pokryta duża część dachu kościoła. Jednocześnie trwał remont dolnej kaplicy. Niestety, 25 lipca zanotowaliśmy kolejny raz włamanie i dewastację na dachu kościoła: złodzieje zdemontowali i zniszczyli część rynien i innych elementów miedzianych, świeżo ułożonych.

W niedzielę 20 czerwca Zespół Caritas zorganizował XVII Parafialny Festyn Rodzinny, z którego dochód został przeznaczony na letni wypoczynek dzieci, zaś 4 grudnia - VII Adwentowy Jarmark, aby wspomóc przed świętami Bożego Narodzenia osoby będące w trudnej sytuacji materialnej.

Nasz rezydent ks. prof. Piotr Morciniec obchodził 22 czerwca jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich.

Diecezjalna adoracja Najświętszego Sakramentu przewidziana dla naszej parafii corocznie w dniu 4 lipca przypadła tym razem w niedzielę.

Uroczystość odpustowa ku czci św. Jacka miała miejsce w niedzielę 16 sierpnia; sumie odpustowej przewodniczył Ojciec Franciszkanin.
Z kolei Ojcowie Misjonarze Oblaci w dniach 7-10 października przeprowadzili rekolekcje odnawiające Misję św. sprzed roku.

7 listopada nastąpiło uroczyste poświęcenie dolnego kościoła czyli kaplicy bł. Bronisławy i bł. Czesława - po radykalnie przeprowadzonym remoncie i na nowo wyposażonej.
Kaplica jest otwarta cały dzień, a w okresie zimowym w dni powszednie były w niej sprawowane Msze święte i nabożeństwa.

W listopadzie zakończyła się kadencja poprzedniej Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Wybory do nowej Rady odbyły się 21 listopada.
Zaprzysiężenie nowej Rady nastąpiło 15 grudnia, a w jej skład weszli:
Ks. Hubert Chudoba, Ks. Jacek Chromniak, Ks. Paweł Dubowik, Baron Maria, Dziwisz Józef, Hoffman Aniela, Honisz Zofia, Jarocki Stanisław, Kita Ewa, Knop Józef, Koc-Ogonowska Barbara, Król Adam, Kuchciak Lidia, Kurc Józef, Leśniewski Waldemar, Linek Jolanta, Łazowski Mieczysław, Miliszkiewicz Janina, Moczko Artur, Olechnowicz Janusz, Oleniecki Janusz, Pizio Marek, Przybyła Piotr, Romanowski Leszek, Stypka Sylwester, Szlachetko Mariusz, Trusz Krzysztof, Warsitz Bernard, Winkler Rudolf i Wyszyński Seweryn.

Statystyka za 2010 r.

Mieszkańców 14500
średnio na Mszy św. niedzielnej 2600 osób
Chrzty 133
Pogrzeby 88
Śluby 36
I Komunia 133
Bierzmowanie 138

Porządek nabożeństw

 

W NIEDZIELE I ŚWIĘTA
Msze święte:
800 930 1100 1230 1800
Nieszpory i nabożeństwa okresowe:
1715

W DNI POWSZEDNIE
Msze święte:
700 800 1830 (sobota 1800)

W OKRESIE WAKACJI I FERII
800 1830 (sobota 1800)
Nabożeństwa okresowe:
1745 (sobota 1715)

 

Kancelaria parafialna

 

CZYNNA W DNI POWSZEDNIE

wtorek, czwartek 9001000
środa, piątek 16001730 

W OKRESIE WAKACJI I FERII

wtorek 9001000
piątek 16001730

Administrator danych osobowych informuje,
że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej
parafii św. Jacka w Opolu umieszczone zostały
za zgodą osób, których dane dotyczą
lub umieszczone są

na podstawie prawa Państwowego i Kanonicznego.

Szybki kontakt

 

Rzymskokatolicka Parafia
św. Jacka w Opolu
ul. Tysiąclecia 11
45-462 Opole

 • Tel. 77 455 07 26

 
REGON: 040098924
NIP: 754-25-54-460
Konto Bank Pekao I O/Opole:
51 1240 1633 1111 0000 2650 9385
e-mail parafii:
parafia@swjacek.opole.pl