Witamy

Witaj na stronie Parafii św. Jacka. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu potrzebne informacje.

Pan Jezus czeka

W naszym kościele czujemy się jak w domu. Najważniejsze, że Pan Jezus czeka tam zawsze na każdego żywy i prawdziwy.

 

Kościół zawsze otwarty

Dolny kościół zawsze otwarty, a w nim Chrystus Eucharystyczny czeka cały dzień na potrzebujących chwili wyciszenia i adoracji.

Nasz patron

Święty Jacek, nasz patron jest mocnym orędownikiem w niebie. To przez Jego wstawiennictwo polecamy Bogu mnóstwo naszych spraw.

 

Ołtarz - centrum kościoła

Centrum kościoła zawsze jest ołtarz. To tutaj codziennie dokonuje się zbawcza ofiara Chrystusa. Jak to dobrze, że mamy tak łatwy dostęp do niego.

Żywe kamienie

Kościół to żywe kamienie. Jesteśmy Parafią, Wspólnotą wiary i jesteśmy dumni z tego, że nosimy zaszczytne miano "Chrześcijan".

 • Nowości

  Nowości

  - Transmisja na żywo
  - Pogotowie Modlitewne
  - Eucharystia daje życie

   

   

   

   Więcej...

 • Pielgrzymki

  Pielgrzymki

  - Piesza Opolska Pielgrzymka na Jasną Górę w 2020 r.

   

   

   

   

      Więcej...

 • Zaproszenia

  Zaproszenia

  - Fatimskie klimaty 

                  

   

   

   

       

  Więcej...

 • Biblioteka

  Biblioteka

  Nasza parafialna biblioteka ...
  Polecamy nowości!

   

   

   

   

  Więcej...

Chór parafialny

 

HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ

1. Trochę o historii

Początki działalności chóru parafialnego nie są zbyt odległe w czasie: został on założony w marcu 2001 roku.
Pierwszym chórmistrzem był Przemysław Ślusarczyk. Pod jego kierownictwem chór śpiewał przez 3 lata - do kwietnia 2004 roku. W tym okresie występował 35 razy (przeciętnie raz w miesiącu), podczas mszy św. i nabożeństw, a także na specjalnych koncertach noworocznych (z udziałem orkiestry dętej).
Niestety, wykruszający się stopniowo skład osobowy doprowadził w końcu do samorozwiązania chóru.
Chór odrodził się po półrocznej przerwie, w październiku 2004 roku, a jego kierownictwo objęła Elżbieta Willim we współpracy z Alfredem Willimem. Pani Elżbieta Willim była założycielką i chórmistrzem słynnego chóru dziewczęcego, a obecnie mieszanego "Legenda".
Po 9 latach pracy i występów - z niemałymi sukcesami (o których: niżej),  w czerwcu 2013 r. chór uległ rozwiązaniu, a znaczną część naszych parafian wchłonął chór przy parafii Przemienienia Pańskiego, dokąd przeszli państwo Willimowie. 

Kolejną odsłoną w historii chóru parafialnego jest jego odtworzenie we wrześniu 2014 roku. Prowadzeniem chóru zajął się wikariusz ks. Krzysztof Drzewiecki.  

Próby chóru odbywają się w poniedziałki o godz. 19:15. 

2. Trochę o muzyce kościelnej

Muzyka kościelna jest nieodzowną częścią liturgii. Szczególna rola przypada śpiewowi, który jest nazywany duszą muzyki sakralnej (tak jak jej ciałem są instrumenty muzyczne, a wśród nich zwłaszcza organy).
Prawdziwym sensem i celem muzyki kościelnej jest pragnienie dosięgnięcia choćby na jeden moment tajemnicy samego Boga. Wspaniałą kartę w historii muzyki kościelnej stanowi śpiew chorałowy z okresu średniowiecza oraz późniejszy - wielogłosowy.
Wystarczy tu wspomnieć kompozycje Haendla czy Mozarta (motety, kantaty, oratoria i msze), które po dziś dzień zachwycają swym niebiańskim pięknem.
Patronką muzyki kościelnej jest św. Cecylia (której wspomnienie przypada 22 listopada), zaś niezwykłą zachętę do śpiewu stanowi motto św. Augustyna: " Qui bene cantat - bis orat", co w tłumaczeniu brzmi: kto dobrze śpiewa - podwójnie się modli.

Czy nie chcielibyśmy podwójnie się modlić? A gdzie można się nauczyć dobrze śpiewać, jak nie na próbach chóru?

3. Trochę o zadaniach

Chór zamierza możliwie regularnie towarzyszyć liturgii kościelnej, z uwzględnieniem pieśni dla poszczególnych okresów roku kościelnego, takich jak Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post czy Wielkanoc.
Występy chóru nie mają zasadniczo posiadać charakteru oddzielnych koncertów czy prezentacji; ich głównym zadaniem jest ubogacenie sprawowanej liturgii oraz pobudzenie ludu bożego do ożywionego i rytmicznego śpiewu.
Myślimy także o występach poza naszą parafią, czy to na zaproszenie innych Proboszczów, czy też w ramach wyjazdu na wycieczki, warsztaty, pielgrzymki itp.

Skład osobowy chóru (z września 2008 r.)

SOPRANY: Bartoszek Cecylia, Kamińska Katarzyna, Karaźniewicz Agnieszka, Kupińska Zofia, Passon Marianna, Przybylska Anna, Sokólska Agata, Tychota Barbara, Wach Małgorzata, Zimniak Irena
ALTY: Galuska Lidia, Jaskóła Aniela, Olszewska Danuta, Piechura Maria, Piechura Agata
TENORY: Dragon Gerard, Momot Tomasz, Wach Łukasz, Wilkowiecki Jan, Wołoszyński Ryszard
BASY: Dziuk Jerzy, Jarocki Stanisław, Przystajko Roman. 

Czy dołączysz do naszej wspólnoty? Serdecznie zapraszamy!!

4. Trochę o sukcesach

31 maja 2008 r. odbył się XI Przegląd Chórów Parafialnych Diecezji Opolskiej. Przegląd miał charakter konkursowy, przesłuchania przebiegały w kościele akademicko-seminaryjnym św. Jadwigi i brało w nim udział 8 chórów z całej Diecezji.
Nasz chór, który w międzyczasie przyjął nazwę HIACYNTUS, zadebiutował w tym konkursie i zdobył ... 1. miejsce.
Nie koniec na tym! Na XIV Przeglądzie, który się odbył 28 maja 2011 r., znów zajęliśmy pierwsze miejsce (w przeglądach z dwóch lat poprzedzających, tj. w roku 2009 i 2010, także braliśmy udział, ale nie miały one charakteru konkursowego).


Chcesz posłuchać, jak śpiewamy? Oto fragment pieśni do św. Jacka. Nagranie miało miejsce w studio Radia Opole w maju 2007 r. i wraz z antyfoną oraz 6-ma innymi pieśniami o św. Jacku znajduje się na płycie CD wydanej rok później.

Posłuchaj -  Plik MP3

Albo posłuchaj i zobacz nas na filmie nagranym 3 marca 2013 r. w kościele p.w. św. Piotra i Pawła w Nysie.
To była ostatnia z zaprezentowanych 11 pieśni wielkopostnych (słowo końcowe wygłasza ks. Krzysztof Trembecki - nasz były wikariusz).

Czas poniekąd przyspieszył i oto w czerwcu 2013 r. chór uległ rozwiązaniu. A dokładniej, zakończył swą działalność przy naszej parafii. Oficjalnym powodem był brak dopływu nowych członków - przy wykruszaniu się dotychczasowych. 
Poniżej ostatnie zdjęcie chóru; dziękujemy p.p. Elżbiecie i Alfredowi Willim za 9-letnie kierowanie chórem, za piękne towarzyszenie liturgii i prezentacje pieśni w poszczególnych okresach roku kościelnego, za występy w różnych parafiach Opolszczyzny, a także za doprowadzenie do niemałych osiągnięć na przeglądach konkursowych chórów diecezji.

 
 
Życie potoczyło się dalej, 15 września 2014 r. ks. wikariusz Krzysztof Drzewiecki  reaktywował chór parafialny obejmując jego kierownictwo. Od tej pory chór regularnie towarzyszył liturgii, a także  występował  w okresie Bożego Narodzenia z koncertem kolęd. W okresie Wielkiego Postu 2017 r. poprowadził  po liturgii wielkopiątkowej adorację Najświętszego Sakramentu przy "Bożym Grobie".  1 kwietnia 2017 r. chór wziął udział w XII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – ŻORY 2017.
Spotkania chóru odbywają się w poniedziałki o godz. 19:30 (na razie są zawieszone - pandemia).
 
Poniżej zdjęcie chóru z maja 2017 r. (dyrygent "ukrył się" w 3. rzędzie po prawej).
 

 

 

Porządek nabożeństw

 

W NIEDZIELE I ŚWIĘTA
Msze święte:
800 930 1100 1230 1800
Nieszpory i nabożeństwa okresowe:
1715

W DNI POWSZEDNIE
Msze święte:
700 800 1830 (sobota 1800)

W OKRESIE WAKACJI I FERII
800 1830 (sobota 1800)
Nabożeństwa okresowe:
1745 (sobota 1715)

 

Kancelaria parafialna

 

CZYNNA W DNI POWSZEDNIE

wtorek, czwartek 9001000
środa, piątek 16001730 

W OKRESIE WAKACJI I FERII

wtorek 9001000
piątek 16001730

Administrator danych osobowych informuje,
że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej
parafii św. Jacka w Opolu umieszczone zostały
za zgodą osób, których dane dotyczą
lub umieszczone są

na podstawie prawa Państwowego i Kanonicznego.

Szybki kontakt

 

Rzymskokatolicka Parafia
św. Jacka w Opolu
ul. Tysiąclecia 11
45-462 Opole

 • Tel. 77 455 07 26

 
REGON: 040098924
NIP: 754-25-54-460
Konto Bank Pekao I O/Opole:
51 1240 1633 1111 0000 2650 9385
e-mail parafii:
parafia@swjacek.opole.pl