Witamy

Witaj na stronie Parafii św. Jacka. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu potrzebne informacje.

Pan Jezus czeka

W naszym kościele czujemy się jak w domu. Najważniejsze, że Pan Jezus czeka tam zawsze na każdego żywy i prawdziwy.

 

Kościół zawsze otwarty

Dolny kościół zawsze otwarty, a w nim Chrystus Eucharystyczny czeka cały dzień na potrzebujących chwili wyciszenia i adoracji.

Nasz patron

Święty Jacek, nasz patron jest mocnym orędownikiem w niebie. To przez Jego wstawiennictwo polecamy Bogu mnóstwo naszych spraw.

 

Ołtarz - centrum kościoła

Centrum kościoła zawsze jest ołtarz. To tutaj codziennie dokonuje się zbawcza ofiara Chrystusa. Jak to dobrze, że mamy tak łatwy dostęp do niego.

Żywe kamienie

Kościół to żywe kamienie. Jesteśmy Parafią, Wspólnotą wiary i jesteśmy dumni z tego, że nosimy zaszczytne miano "Chrześcijan".

 • Nowości

  Nowości

  - Jak przeżyć Wielki Tydzień w rodzinie
  - Ważne komunikaty
  - Pogotowie Modlitewne
  - Eucharystia daje życie

   

   Więcej...

 • Pielgrzymki

  Pielgrzymki

  - Pielgrzymka do Ziemi Świętej 
  - Piesza Opolska Pielgrzymka na Jasną Górę

   

   

   

      Więcej...

 • Zaproszenia

  Zaproszenia

  - Wielkopostne Wykłady Otwarte
  - Fatimskie klimaty 

                  

   

       

  Więcej...

 • Biblioteka

  Biblioteka

  Nasza parafialna biblioteka ...
  Polecamy nowości!

   

   

   

   

  Więcej...

Ogłoszenia 05.04.2020

 • Cały czas prosimy i przypominamy, byście pozostawali w domach!!! Pamiętajmy, że w liturgii nie może brać udziału więcej niż pięciu wiernych. Prosimy więc najbliższą rodzinę związaną z daną intencją mszalną o wyznaczenie osób mogących uczestniczyć w sprawowaniu liturgii tak, by nie przekroczyć pięciu osób.

Prosimy o pozostanie w domach i łączenie się z nami przez Internet, korzystając z zakładki „na żywo” na naszej stronie parafialnej.

 • Dolny kościół jest otwarty codziennie do godz. 1900 – zachęcamy do modlitwy, pamiętając, aby w kościele nie było więcej, jak pięć osób.

Dziś o godz. 1715 ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali - wyłącznie w transmisji on-line przez stronę parafialną.

 • Odwołane są pozostałe formy spotkań w parafii.
 • Kancelaria parafialna pozostaje nieczynna – istnieje możliwość kontaktu telefonicznego lub drogą mailową.
 • Serdecznie dziękujemy za Waszą troskę o funkcjonowanie naszej parafii: za ofiary które składacie osobiście lub wpłacając na konto. Jesteśmy zbudowani Waszą pamięcią i ofiarnością, w obecnej sytuacji pozwoli to przez jakiś czas na normalne funkcjonowanie parafii.

 

 • W tym szczególnym czasie rozpoczynamy Wielki Tydzień. Wprawdzie jesteśmy zmuszeni do zmiany formy świętowania. To nam odbiera komfort i poczucie bezpieczeństwa. Tracimy część pomocy do przeżywania – liturgię i wspólnotę. To prawda. Ale nie zmienia się treść świętowania. Pamiętajmy o tym! Święta będą, chyba, że sami zmienimy je w żałobę. Chrystus zmartwychwstał! I tego nic nie zmieni. Powołując się na słowa naszego biskupa chciejmy pamiętać, że zasadniczym miejscem przygotowania do świąt, przezywania Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych będzie nasz dom.

Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy Msze Święte są sprawowane według stałego porządku, wieczorne Msze z kazaniem sprawowane są w górnym kościele.

 • Od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek do obrzędów Wigilii Paschalnej włącznie czynności liturgiczne będziemy sprawować bez udziału ludu, przy zamkniętych drzwiach kościoła.
 • Wielki Czwartek

O godz. 1800 będziemy sprawować Mszę Wieczerzy Pańskiej. Prosimy, przeżyjcie ten czas z nami, łącząc się internetowo przez stronę parafialną lub facebooka. W tym roku nie buduje się Ciemnicy, nie będzie w niej adoracji. Liturgię zakończy Modlitwa po Komunii. Po zakończonej liturgii nastąpi obnażenie ołtarza, a Najświętszy Sakrament pozostanie w tabernakulum.

 • Wielki Piątek

W tym dniu wiernych obowiązuje post ścisły.

O godz. 1500 proponujemy udział w Drodze Krzyżowej transmitowanej on-line z naszego kościoła (przez stronę parafialną lub facebooka).

O godz. 1800 rozpocznie się Liturgia ku czci Męki Pańskiej. Bądźcie z nami on-line. Liturgię zakończy Modlitwa po Komunii. Po zakończonych obrzędach zostanie obnażony ołtarz, Najświętszy Sakrament pozostanie w tabernakulum. Zbudujemy symboliczny Boży Grób, ale nie będzie możliwości adoracji po zakończaniu obrzędów.

 • Wielka Sobota

O godz. 700 do godz. 1600 będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu (krótkiej modlitwy) – z zachowaniem ograniczeń nałożonych przez władze państwowe. Przypominamy: w kościele nie może być więcej, jak pięć osób! Prosimy, pilnujcie tego!

Nie będzie zwyczajowego poświęcenia pokarmów. Zachęcamy, aby przez modlitwę pobłogosławił je ojciec, matka bądź inna wierząca osoba w rodzienie przed śniadaniem wielkanocnym. Odpowiedni obrzęd znajduje się w „Drodze do nieba” pod numerem 77.

O godz. 1800 rozpoczniemy obrzędy Wigilii Paschalnej. Przeżyjcie ją z nami, łącząc się on-line przez stronę parafialną lub facebooka.

 • W tym roku nie będzie poświęcenia ognia przed kościołem i poświęcenia źródła chrzcielnego. Po zakończonych obrzędach nie będzie też procesji rezurekcyjnej. Po Modlitwie po Komunii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu, odśpiewamy Te Deum i otrzymamy sakramentalne błogosławieństwo.
 • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Msze Święte sprawowane będą jak w każdą niedzielę.

O godz. 1715 – odprawimy nieszpory świąteczne nieszpory (on-line).

 • Przypominamy, że okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej trwa w Kościele w Polsce od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Przenajświętszej wyłącznie, czyli do dnia 7 czerwca 2020 roku.

Przypominamy, że aż do odwołania w mocy pozostaje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej niedzielnej i świątecznej. Wprawdzie, na chwilę obecną, od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, czyli od dnia 12. kwietnia do odwołania w obrzędach religijnych będzie mogło wziąć udział nie więcej niż pięćdziesiąt osób równocześnie, wliczając w to celebransa i usługujących. Zachęcamy jednak, byście zostali w domach! Sytuacja w kraju jest bardzo dynamiczna, mimo wszystko musimy być przygotowani na to, że obecny stan (pięć osób) zostanie utrzymany, albo zaostrzony. Słuchajmy uważnie bieżących informacji podawanych przez organy państwowe! Śledźcie też ogłoszenia na naszej stronie parafialnej i facebooku.

 • Do czasu ustania zagrożenia pandemią koronowirusa COVID-19 ograniczoną jest możliwość sprawowania sakramentu pokuty.

Kochani, mocno zachęcamy Was do wzbudzenia aktu żalu doskonałego – po gruntownym rachunku sumienia, który wraz z intencją spowiedzi w najbliższym możliwym terminie, usposobi Was do trwania w stanie łaski. Stosowną pomoc wzbudzenia aktu żalu doskonałego zamieszczamy z tylu kościoła (ulotka) oraz na stronie parafialnej i na parafialnym facebooku.

Dla tych, którzy nie mogą pogodzić się z zaistniałą sytuacją i naprawdę czują konieczność spowiedzi, dajemy taką możliwość, z zachowaniem ograniczeń nałożonych przez władze państwowe odnośnie ilości pięciu osób będących w kościele.

Okazja do spowiedzi:

w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę w godz. 1500-1800.

W kolejnych godzinach dyżuruje jeden kapłan według następującego porządku: od godz. 1500 – ks. Proboszcz, od godz. 1600 – ks. Krzysztof, od godz. 1700 – ks Dawid. Prosimy, aby przyszli Ci z Was, którzy naprawdę muszą!

 

 • Kochani, przed nami Wielki Tydzień. To szczególny czas, w tym roku wyjątkowo szczególny. Niech Pan Bóg nas wspomaga w rozważaniu tych wielkich paschalnych wydarzeń. Otwórzmy się na Jego Miłość i błogosławieństwo!

Porządek nabożeństw

 

W NIEDZIELE I ŚWIĘTA
Msze święte:
800 930 1100 1230 1800
Nieszpory i nabożeństwa okresowe:
1715

W DNI POWSZEDNIE
Msze święte:
700 800 1830 (sobota 1800)

W OKRESIE WAKACJI I FERII
800 1830 (sobota 1800)
Nabożeństwa okresowe:
1745 (sobota 1715)

 

Kancelaria parafialna

 

CZYNNA W DNI POWSZEDNIE

wtorek, czwartek 9001000
środa, piątek 16001730 

W OKRESIE WAKACJI I FERII

wtorek 9001000
piątek 16001730

Administrator danych osobowych informuje,
że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej
parafii św. Jacka w Opolu umieszczone zostały
za zgodą osób, których dane dotyczą
lub umieszczone są

na podstawie prawa Państwowego i Kanonicznego.

Szybki kontakt

 

Rzymskokatolicka Parafia
św. Jacka w Opolu
ul. Tysiąclecia 11
45-462 Opole

 • Tel. 77 455 07 26

 
REGON: 040098924
NIP: 754-25-54-460
Konto Bank Pekao I O/Opole:
51 1240 1633 1111 0000 2650 9385
e-mail parafii:
parafia@swjacek.opole.pl